iPhone

Apple Patentleri Yıpranan Yıldırım Kabloları İçin Düzeltildi

Koleksiyonunuzun bir yerinde yıpranmış bir Lightning kablonuz yoksa, bir iPhone sahibi misiniz? Sizinki gibi ördek bandıyla onarmaya çalışmış olabilirsiniz veya belki de açıktaki kablolarla idare ediyorsunuz (tavsiye edilmez: Kırık bir iPhone kablosu nasıl onarılır bölümünü okuyun). Her iki durumda da, yıpranmış bir Lightning kablonuz varsa, Apple’ın tasarıma olan her zamanki özeninin ve dikkatinin Lightning kablosuna neden uygun görünmediğini merak ediyor olacaksınız.

Neyse ki Apple bunu düzeltiyor gibi görünüyor. Şirket, Ağustos 2020’de şirkete verilmiş olan bir patent başvurusu kaydetti. Buluş, çok özel olmayan bir şekilde “çeşitli esnekliğe sahip kablo” olarak adlandırılır.

Yazarlar, konektöre kenetlenen noktayı bir sorun olarak tanımlar. Genellikle kablo, mahfazadaki metal telleri kırılmalardan korumak için ek bir plastik parçasıyla takviye edilir. Buluş sahiplerine göre, bir kablonun ucundaki bu ilave kalınlaşma arzu edilmez. Bunun dışında, kablonun sıklıkla yıprandığı bir nokta bu, ancak patentte bu dezavantajlara dair tek bir söz bile geçmiyor.

Mucitler, Apple’ın kabloyla ilgili sorunları çözebileceği birkaç yöntem önermektedir. Örneğin, termoplastik elastomer (TPE) veya termoplastik üretan (TPU) gibi farklı polimerler kullanılabilir çünkü iki tip polimer farklı esnekliğe sahip olacaktır. Daha yumuşak malzeme esas olarak kablonun ortasında kullanılmalıdır, iki uçta ise ortaya doğru sivrilen daha kalın bir sert malzeme tabakası olacaktır. Bu yazılım polimeri, kablonun diğer alanlarını ince bir koruyucu katman olarak kaplayabilir. Kablonun uçlarındaki daha sert polimer kırılmalara karşı korumalıdır, ortadaki daha yumuşak polimer ise depolama için gerekli esnekliği sağlar.

2021’de yeni iPhone’un çok daha sağlam örgülü bir yıldırım kablosuna sahip olacağına dair söylentiler vardı. Okuyun: Örgülü Yıldırım kablosunu bir araya getirmek için iPhone 12. Bu arada, iPhone veya iPad için En İyi Yıldırım kabloları koleksiyonumuz örgülü kablolarla doludur.

Apple fişi iPhone 12 kutusunun dışında bıraktı ve iPhone 13 ile de aynı şeyi yapacaktır. İPhone 12’niz varsa ve hangi güç adaptörüne ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz: Hangi güç adaptörünü şarj etmem gerekiyor? iPhone 12.

Elbette, iPhone 13’te yıldırım bağlantı noktası olmayacağına dair söylentiler doğruysa, bir sonraki yeni iPhone’a bir yıldırım kablosu eklemeye gerek kalmayabilir. Haber merkezimizde 2021 iPhone ile gelecek olanları okuyun.

Macwelt’ Karen Haslam tarafından tercüme.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/fraying-lightning-cables-3801452/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...