Apple

Apple, Müşteri Verilerinin Ticari Kullanımı Üzerinden 10 Milyon Avro Para Cezası Verdi


screenshot

İtalya’nın rekabet otoritesi, Apple’ın verilerini ticari amaçlarla kullandığında müşterileri uygun şekilde bilgilendirmediği için 10 milyon Euro (kabaca 8,5 milyon £) para cezası ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bu, Apple’ın büyüklüğünde bir şirket için fazla görünmeyebilir, ancak Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM), bunun mevcut mevzuatta izin verilen maksimum değer olduğunu belirtti.

The Verge, AGCM’nin karara katılmadığını ve temyize gideceğini söyleyen Google’a da aynı para cezasını verdi. Apple konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

AGCM’den yapılan açıklamada, “Kurum, hem Google’ın hem de Apple’ın müşteri verilerinin ticari amaçlarla toplanması ve kullanılması hakkında net ve anında bilgi sağlayamadığını tespit etti” dedi.

“Apple, hem Apple Kimliğini oluştururken hem de Apple Mağazalarına (App Store, iTunes Store ve Apple Books) erişirken, kullanıcıya verilerinin ticari amaçlarla toplanması ve kullanılması hakkında derhal ve açıkça herhangi bir bilgi sağlamaz, yalnızca Tüketici deneyimini ve hizmetlerin kullanımını iyileştirmek için veri toplanmasının gerekli olduğunu.

“Tanıtım faaliyeti, tüketiciye verilerinin paylaşılması konusunda önceden ve açık bir seçim imkanı sunmadan, kullanıcının verilerinin ticari amaçlarla kullanılması için onay alma yöntemine dayanmaktadır.”

Bu, Apple’ın bir hafta içinde maruz kaldığı ikinci İtalyan cezası: Apple ve Amazon daha önce iddia edilen fiyat sabitleme veya “rekabet karşıtı işbirliği” nedeniyle sırasıyla 134.5 milyon € ve 68.7 milyon € para cezasına çarptırıldı. Her iki şirket de temyize gideceklerini söyledi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-fined-customer-data-3811387/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...