Yazılım

Apple Gizlilik Tedbirinin ‘2022’de Feysbuk’a 10 Milyar Dolara Mal Olacak’

Bu hafta başlarında dördüncü çeyrek 2021 mali açıklamasında Feysbuk, önümüzdeki çeyrekte hayal kırıklığı yaratan kazançlar mevzusunda uyardı ve bu düşük performansın suçunu Apple tarafınca sunulan bir gizlilik önlemine yükledi.

MacRumors, 2022 yılının ilk çeyreğinde Feysbuk’un (Meta olarak tekrardan adlandırıldı), analistlerin daha ilkin öngördüğünden daha düşük olan 27 milyar dolar ile 29 milyar dolar içinde üstün dereceli gelir beklediğini bildirdi. Bu hayal kırıklığı yaratan rakamların açıklanmasının arkasından firmanın hisse senedi fiyatında ortalama %25’lik bir düşüş yaşandı ve değerinden şaşırtıcı bir halde 200 milyar dolar silindi.

Ne yanlış gitti? Baş işletme görevlisi Sheryl Sandberg, Çarşamba gecesi üç aylık raporun arkasından yapmış olduğu konuşma görüşmesinde, Apple’ın iPhone kullanıcılarının izlenmeyi seçmesine izin vermek için sunmuş olduğu nispeten yeni bir özellik olan Uygulama İzleme Şeffaflığının Feysbuk’un reklam gelirini negatif etkilediğini söylemiş oldu.

Firmanın finans direktörü David Wehner’e bakılırsa, iOS’taki bu kolay değişim “2022’de işimizde ters bir rüzgar… 10 milyar dolar civarında”.

Feysbuk/Meta, geçmişte Apple’ın gizlilik önlemini eleştirdi. Ağustos 2020’de şirket, değişikliğin “işletmeler için aslına bakarsanız zor bir zamanda olan geliştiricilerimizin ve yayıncılarımızın çoğuna zarar vereceğini” söylemiş oldu.

O senenin ilerleyen saatlerinde Feysbuk, Apple’ı minik işletmeler için reklam pazarını yok etmekle suçlayan büyük basın ilanları çıkardı. Apple, durumu “kullanıcılarımız için ayağa kalkmak için kolay bir sorun olarak nitelendirerek cevap verdi. Kullanıcılar, verilerinin ne vakit toplandığını ve öteki uygulamalar ve internet sayfaları içinde paylaşıldığını bilmeli – ve buna izin verip vermeme seçeneğine haiz olmalıdır.”

Wehner ek olarak Apple’ı, tarayıcıları öteki uygulamalarla aynı seyretme kurallarına uymaya zorlamamak da dahil olmak suretiyle çeşitli şekillerde Google’ı desteklemekle suçladı.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-privacy-costs-facebook-3813068/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...