Apple

Apple, Çip Kıtlığı Ortasında Özel Tedavi Görüyor

Küresel yarı iletken sıkıntısı yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor ve bu da otomobil üreticileri ve tüketici elektroniği endüstrisi için daha fazla zorluk anlamına geliyor.

Parça sıkıntısının ilk aşamalarında, kısmen uzun vadeli sözleşmeler ve Apple’ın tedarik zincirindeki dikkatli planlama sayesinde, Samsung gibi rakipleri zarar görse bile Apple büyük ölçüde yara almadan kurtuldu. Hatta bazı analistler, durumun Cupertino şirketinin yararına olabileceğini ve tedarikçilerle sözleşmelerini yeniden müzakere etme ve fiyatları düşürme fırsatı verebileceğini bile savundu.

Daha yakın zamanlarda, iPad ve MacBook gönderilerinin ertelenmesi muhtemel olduğu için bu uzun şansın tükendiğini bildirdik. Ama çok erken konuşmuş olabiliriz.

Çünkü, DigiTimes’a göre ve “masalsız çip üreticilerindeki kaynaklara” dayanarak, Apple’a tedarikçisi TSMC tarafından çip teslimatlarında öncelikli muamele yapılacağı ortaya çıktı. Kıtlıktan en çok etkilenen otomobil endüstrisine de öncelik verilecek; PC, sunucu ve ağ çip siparişlerine daha düşük öncelik verilecektir.

Özel muamele, Apple için yeni iPhone’unu yıl boyunca piyasaya sürdüğü için yılın kritik bir zamanı olan 2021’in üçüncü çeyreği için geçerlidir. Bundan sonra TSMC’nin daha eşitlikçi bir yaklaşıma mı döneceği yoksa Apple’ın daha fazla tercihli muamele sağlamak için geniş pazar nüfuzunu kullanmaya devam edip etmeyeceği belli değil.

TSMC, Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde bulunan A serisi yongaların yanı sıra bazı Mac’lerde ve iPad Pro’nun en yeni nesil modellerinde bulunan M serisi yongaların üreticisidir.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-special-treatment-chip-shortage-3805924/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...