iPhone

Apple, Eski Android Kullanıcılarını Bırakıyor ve Bu Affedilemez

Birkaç yıldır Android, kullanıcı sayısı açısından Apple’a üstünlük sağladı, ancak Apple’ın lehine son zamanlardaki bir değişim, Android kullanıcılarının platform değiştirdiğini gösteriyor. Ne yazık ki onlar için bu hareket, olabileceği kadar olumlu bir deneyim olmayabilir.

Android’den iPhone’a geçmeye karar veren bir arkadaşı, iPhone’unun kutusundan bir şarj fişinin çıkmadığını fark edince yeni ahizeye geçişteki heyecanı biraz olsun azaldı.

Kutudaki fişin olmaması, tipik iPhone kullanıcıları için bir rahatsızlıktır, ancak büyük olasılıkla evlerinin etrafına dağılmış çok sayıda Lightning – USB-A kabloları ve fişleri olduğundan, bu onların olmayacakları anlamına gelmez. yeni iPhone’larını şarj edebilirler. Uzun süreli iPhone kullanıcıları eski bir şarj kablosunu alıp yeni pili takıp doldurabilir. Muhtemelen bir USB-C şarj cihazı olmayacak ve bu nedenle işlem olabileceğinden biraz daha uzun sürecek, ancak bu tamamen yeterli.

Android ile geçmişi olan arkadaşım için farklı bir hikaye. Çok sayıda eski USC-A şarj cihazına sahip olabilir, ancak kutudaki USB-C için tasarlanmış olandan başka iPhone’una takacak Lightning kablosu yok.

Sonuç olarak, bir iPhone ile olumlu bir ilk deneyim olabilecek şey, geleceğini cihazla kirletmesi muhtemel bir hayal kırıklığı ve sıkıntı haline geldi.

Neden gerçekten çevresel bir fayda değil?

Bu durum, Apple’ın 2020’nin ortalarında açıkladığı, şarj fişini (ve bu nedenle kulaklıkları) yeni bir iPhone ile kutuya göndermeyi durduracağı kararının sonucudur. Hareket sadece iPhone 12 için değil, tüm yeni iPhone’lar için de geçerli – bu nedenle, örneğin mevcut iPhone 11 ve SE kutularında geriye dönük olarak fiş de yok.

Apple, hareketi çevre için iyi olarak konumlandırdı: Örneğin, tıknaz bir fiş içermiyorsa kutu daha küçük olabilir. Artı Apple, on yıldan fazla bir süredir kutusunda Aydınlatma kabloları ve şarj cihazları bulunan iPhone’lar ve iPad’ler satıyor, bu nedenle müşterilerinin etrafta bolca yattığını varsayabiliriz, ki bu bizim durumumuzda kesinlikle doğru.

Çevreye yardımcı olmak için tasarlanmış herhangi bir hareket açıkça takdire şayandır. Ancak, hareketin gerçek nedenini gizlemek için ortamın bir bahane olarak kullanılıp kullanılmadığını merak etmekten de kendimizi alamıyoruz.

Şarj fişini kutudan çıkarmak Apple’a bir dizi net avantaj sağlar: daha fazla USB-C şarj cihazı sat müşterilerine; fişleri müşterilerine göndermenin maliyetini yutmak zorunda değildir; ve en önemlisi, fişler tüm şekil ve boyutlarda gelir, bu nedenle hareket, Apple’ın artık bunlara uyum sağlamak için kutular tasarlamasına gerek kalmaması gibi ek bir avantaja sahiptir.

Daha da kötüleşiyor. Çevreye yardım etmek yerine, hareketin iki olası sonucuyla birlikte bu hareketin çevre karşıtı olduğunu söyleyebilirsiniz: ya kutuya dahil olan USB-C kabloları yeni bir fiş için ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar tarafından reddedilir; veya evlerimizi dolduran USB-A kablo ve fiş yığınları, USB-C’ye geçiş yapmaya karar veren kullanıcılar tarafından reddedilir.

Sadece iPhone 11 Pro ve Pro Max ile başlayan şarj için USB-A’dan USB-C’ye geçişi, kutudan USB-C şarj cihazının çıkmamasıyla birleştirmek kötü bir zamanlama gibi geliyor. Bu, iPhone kullanıcılarının muhtemelen kabul edebileceği bir karar, ancak platforma ilk kez geçen Android kullanıcılarının bu kadar bağışlayıcı olacağından emin değiliz.

Farklı Düşün, Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Çentiği savunduk, Microsoft’un Apple’ı geride bıraktığını savunduk ve Apple’a bu kadar başarılı olmayı bırakmasını söyledik. Savunmasızı bir kez daha savunduğumuzu görmek için önümüzdeki Salı günü ayarlayın.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/apple-letting-down-android-3806959/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...