Genel

AirPods Modellerini Sizin için Karşılaştırdık: AirPods Pro, Pro 2. Nesil, AirPods 3. Nesil

image3

AirPods Modellerini Sizin için Karşılaştırdık: AirPods Pro, Pro 2. Nesil, AirPods 3. Nesil

Kablosuz kulak içi kulaklıklar, hayatımızın birer parçası haline geldi. Cep telefonlarımız, nasıl ki elimizden düşürmediğimiz temel eşyalarımız arasında yer alıyorsa, kulaklıklarımız da aynı önemle her an yanımızda bulunmakta. Gelişen teknoloji ile birlikte artık neredeyse tüm markalarda karşımıza çıkan bu ekipmanlar, seçim yapmamızı da oldukça zorlaştıran türde bir yelpazeye sahip. 

Apple ailesinin en gözde aksesuarlarından biri olan AirPods’lar ise iOS ve Android kullanıcılarının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Görüşmelerini kulaklık yardımı ile gerçekleştirenlerin yanı sıra, müziği hayatının merkezine koyanları da hedef alan AirPods modellerinden hangisi daha iyi? Sizler için karşılaştırdık…

AirPods Pro

AirPods serisi arasında en çok tercih edilen kulaklık modellerinden olan AirPods Pro kablosuz şarj olma özelliği ile gün boyu kesintisiz müzik dinleme imkânı yaratır. Spor yaparken “müziksiz olmaz” diyenleri yarı yolda bırakmayan IPX4 sertifikası sayesinde, antrenman sırasında temas edilebilecek tere ve suya karşı da dayanıklı bir performans sergiler. Güçlü bas ve tizleri ise şarkı dinleme keyfini en üst düzeyde yaşatır.

Bunun yanı sıra aktif gürültü engelleme özelliği; kişisel çağrılarınızda ve önemli toplantılarınızda yüksek bir verim almanızı sağlayarak, AirPods Pro’yu telefon görüşmelerinin ayrılmaz bir parçası haline getirir. Bünyesinde barındırdığı güçlü fonksiyonları ile öne çıkan AirPods Pro’nun dikkat çekici diğer teknik detayları şu şekildedir:

 • Apple H1 Bluetooth yonga seti
 • Bluetooth 5.0
 • iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch ile uyumluluk
 • Hareket ve konuşma algılayan ivmeölçer
 • 5 dakikalık hızlı şarj süresi
 • 1 saatlik hızlı şarj kullanım süresi
 • 5 saat genel kullanım süresi

Tasarım noktasında her kulak şekline uygun olacak şekilde üretilen AirPods Pro, kulak yapısına göre değiştirilebilen silikon uçlara sahiptir. Küçük, orta, büyük olmak üzere üç farklı ebatta karşınıza çıkan söz konusu silikon uçlar, kullanıcılarının kulaklıktan en yüksek verimi almasına olanak tanıyor. Ek olarak; beyaz renkli gövdenin üzerinde konumlanan iki adet mikrofon çıkışı bulunmakta. Kulaklık modları arasında geçiş yapmanıza yarayan kuvvet sensörü ise aynı zamanda “Siri” uygulaması ile de entegre çalışıyor.

images1

AirPods Pro 2. Nesil

AirPods Pro 2. Nesil, kendinden önceki modellere göre daha güçlü ses ve batarya performansına sahip olması ile dikkat çekiyor. Berrak ve yüksek çözünürlüklü tizler sunan H2 çiple ile üretilen AirPods Pro 2 kulaklıkla müzik dinleme deneyimini son derece keyifli bir aktiviteye dönüştürmekte. Oldukça gelişmiş bir teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkan H2 çip, müzik dinlemenin yanında telefon görüşmelerinin kalitesini de aynı oranda artıran türde.

Özel olarak geliştirilen AirPods Pro 2. Nesil algoritmasının; çevredeki sesleri algılayarak aktif gürültü engellemesi, telefon görüşmelerinin kaliteli düzeyde gerçekleşmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda Apple’ın birçok ürününde bulundurduğu tere ve suya karşı dayanıklılık sağlayan IPX4 sertifikası, AirPods Pro 2’de de karşımıza çıkmakta.

Şarj noktasında da kendinden önceki modellere göre fark yaratan kulaklık, tek seferde 4.5 saate varan kesintisiz telefon görüşmeleri yapabilme olanağına sahip. Söz konusu görüşmeler, şarj kutusundaki enerji ile beraber yapıldığı takdirde ise 24 saate kadar çıkabiliyor. AirPods Pro 2. Nesil kablosuz kulaklığın diğer dikkat çekici teknik detayları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

 • Bluetooth 5.3 desteğine sahiptir.
 • Konuşma ve hareket algılama sensörü bulunur.
 • 6 saat genel kullanma süresi vardır.
 • Hızlı şarj süresi 5 dakikadır.
 • 1 saatlik hızlı şarj kullanım süresi mevcuttur.
 • iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch ile uyumluluk gösterir.
 • Derin bas fonksiyonu ile sesler yüksek performans sergiler.

Teknik yönden oldukça güçlü bir kulaklık olan AirPods Pro 2, tasarım noktasında da iddialı bir şekilde piyasadaki yerini alıyor. Dört farklı silikon boyutu ile geniş kitlelerin kulak yapısına hitap ederken, beyaz gövde üzerinde yer alan kontrol paneli ile son derece işlevsel bir kullanıma sahip.

AirPods 3. Nesil

H1 Bluetooth yonga seti kullanılarak tasarlanan AirPods 3. Nesil kablosuz kulaklık, yukarıda da bahsettiğimiz diğer iki AirPods modeli gibi IPX4 sertifikasına sahip olması ile suya ve tere karşı dayanıklı olarak geliştirildi. Bunun yanı sıra 3. Nesil AirPods’un en dikkat çekici yanlarından biri ise uzamsal ses teknolojisi. Sesleri çıkış yönüne göre 3 boyutlu olarak algılamanızı sağlayan bu teknoloji, işittiğiniz sesleri en gerçekçi biçimde duymanıza olanak tanıyor.

Ayrıca AirPods 3. Nesil kendinden önceki AirPods modellerine göre de daha farklı bir tasarıma sahip. Bu noktadaki en belirgin fiziksel değişim ise gövdesinin yüzde 33 oranında daha küçük olması. Bu sayede 3. Nesil birçok AirPods modeli arasında daha şık bir görünüme sahip diyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak seride, kulaklığın uçlarında silikona yer verilmediğini görüyoruz. Tasarım ve teknik özellikleri ile kullanıcılarından olumlu geri bildirimler alan AirPods 3. Nesil’in öne çıkan diğer önemli ayrıntılarını inceleyelim:

 • iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch ile uyumluluk gösterir.
 • Bluetooth 5.0 desteği sağlar.
 • Hey Siri entegrasyonu ile birlikte çalışır.
 • AirPods 3. Nesil 6 saat genel kullanım süresine sahiptir.
 • 5 dakikalık hızlı şarj süresi bulunur.
 • 1 saatlik hızlı şarj kullanım süresi sunar.
 • Zengin bas opsiyonu vardır.

İncelediğimiz diğer AirPods modelleri arasında AirPods 3. Nesil’in çok büyük radikal değişikliklerle karşımıza çıkmadığı bir gerçek. Bahsi geçen üç AirPods arasında fiyat bazında en uygun olan serinin yine AirPods 3 olduğunu söylemek mümkün. Apple’ın diğer kablosuz kulak içi kulaklıklarında olduğu gibi keyifli bir müzik dinleme deneyimi ile verimli telefon görüşmeleri için son derece uygun olan AirPods 3, serinin tercih edilebilir ürünleri arasında yerini alıyor.

 

Hangi AirPods Modeli Sizin için Daha Uygun? 

En sevilen AirPods modellerini teknik ve tasarım detaylarını ele alarak, genel hatları ile sizler için değerlendirdik. Peki aralarında küçük detaylar bulunan AirPods’lar arasında hangisi daha iyi, hangisi sizin için daha uygun? Aslında bu sorunun cevabı iOS kullanıcılarının bir kulaklıktan ne beklediğine göre değişkenlik arz edecek türdedir.

AirPods Pro ile AirPods 3. Nesil’de H1 yonga seti kullanılırken, AirPods Pro 2. Nesil’de H2 çipe yer verildiğini görüyoruz. Söz konusu çip farkının en belirgin özelliği, H2 yonga setinde dinlediğiniz seslerin gerçekçiliği artarken, sesin kaynağı adeta karşınızda bulunuyormuş gibi bir his vermesidir. Bu sayede dinlediğiniz müziklerden, izlediğiniz film ve dizilere kadar en üst düzeyde performans almanız sağlanır.

Aktif gürültü önleme, hızlı şarj, ses ve hareket algılayıcı sensörler gibi kulaklığın işlevselliğini yükselten fonksiyonlar ise üç AirPods modelinde de karşımıza çıkmakta. Bu fonksiyonlar içerisinde dikkat etmemiz gereken nokta ise hiç şüphesiz kullanım süresi oluyor. AirPods Pro 5 saat genel kullanım süresi sunarken, AirPods Pro 2. Nesil ve AirPods 3. Nesil; genel kullanımda 6 saate varan şarj ömrüne sahip.

İncelediğimiz AirPods modellerini, fiyat bazında ele aldığımızda ise; gerçekçi ses kalitesinin ön planda tutulduğu, H2 çip kullanılan AirPods Pro 2. Nesil’in daha yüksek etiketlerle karşımıza çıktığını görmekteyiz. Sizler de almak istediğiniz AirPods modelini belirlemeden önce, yukarıda değindiğimiz bilgiler ışığında; kullanım süresi, yonga seti, fiyat-performans değerlendirmesi yaparak, kendiniz için en uygun olan AirPods’u belirleyebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...