iPhone

AirDrop Kusuru ‘Kişisel Verileri Açığa Çıkarabilir’

Almanya’nın Darmstadt kentindeki Technische Universität’taki araştırmacılar, dosyaları Apple cihazları arasında kablosuz olarak taşımayı kolaylaştıran bir özellik olan AirDrop kullanılırken hassas kişisel verilerin açığa çıkabileceği konusunda uyardılar.

AirDrop kullanılırken yeterince yakın olan bir bilgisayar korsanı, Apple’ın güvenlik sistemindeki Mayıs 2019’da keşfedilen ve henüz yamalanmamış bir kusur nedeniyle hem e-posta adreslerine hem de telefon numaralarına nispeten kolayca erişebilir. Araştırmacılar, bunun 1,5 milyardan fazla Apple cihazının kullanıcılarını savunmasız bıraktığını belirtiyor.

“Şimdiye kadar Apple ne sorunu kabul etti ne de şunu belirtti: [it is] bir çözüm üzerinde çalışıyorlar, “diyorlar.” Bu, 1,5 milyardan fazla Apple cihazının kullanıcılarının ana hatlarıyla belirtilen gizlilik saldırılarına karşı hala savunmasız olduğu anlamına geliyor. Kullanıcılar yalnızca sistem ayarlarında AirDrop keşfini devre dışı bırakarak ve paylaşım menüsünü açmadan kendilerini koruyabilirler. “

Alman araştırmacılar, sorunu gideren PrivateDrop adlı kendi şifreleme çözümlerini geliştirdiler. Ancak Apple’ın çözümü AirDrop’un gelecekteki sürümlerinde uygulayacağı kesin değil. Bununla birlikte, şirketin iOS 15 ve macOS 12’de güvenliği artırmak için harekete geçeceğine inanılıyor, bu nedenle bu, bu güncellemelerde ele alınabilir.

Yazın işletim sistemi güncellemeleriyle ilgili en son haberler için WWDC kapsamımızı takip edin.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, TU Darmstadt’ın web sitesini ziyaret edin.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price Tercümesi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/airdrop-flaw-personal-data-3804062/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...