iPhone

Yeni iPhone 14 (2022) Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri: Son Söylentiler

Apple kısa süre önce yeni kameralar, renkler, işlemciler ve diğer iyileştirmelerle iPhone 13 serisini duyurdu. Yayınlananların dökümünü görmek için Apple iPhone 2021 etkinliğinde duyurulan her şeyi okuyabilirsiniz.

Ancak modern teknolojinin doğası öyledir ki, Apple’daki tasarımcılar ve teknisyenler, doğrudan masalarına dönmeden ve yeni nesil cihazlarla gelmeden önce lansmanı kutlamak için şampanyayı patlatmaya zamanları olmayacak. İşte iPhone 14 modelleri gelecek yıl geldiğinde neler bekleyebileceğimize dair ortalıkta dolaşan tüm söylentiler.

iPhone 14 ne zaman çıkacak?

Apple, COVID-19 salgını nedeniyle dikkate değer 2020 istisnası dışında, genellikle her yıl Eylül ayında yeni iPhone’larını piyasaya sürüyor. Bu değişikliği (küresel salgınlar bir yana) görmek için hiçbir nedenimiz yok, bu nedenle yeni modellerin gelmesi için Eylül 2022’de ilk ışıkta Doğu’ya bakın. Daha spesifik tahminler için, son birkaç neslin geldiği zaman:

  • iPhone 13: 24 Eylül 2021
  • iPhone 12: 23 Ekim 2020
  • iPhone 11: 20 Eylül 2019
  • iPhone XS: 21 Eylül 2018

Apple, iPhone 14’e hangi yeni özellikleri dahil edecek?

Teknoloji topluluğunun en sevdiği oyunlardan biri, Apple’ın yeni iPhone’ları için her yıl hangi iyileştirmeleri ve yenilikleri getireceğini çalışmaktır. İşte iPhone 14’te görebileceğiniz özellikler hakkında sahip olduğumuz en güçlü ipuçları.

Çentiğin kaldırılması

iPhone 13 serisi, ön ekrandaki kötü şöhretli çentiğin boyutunda küçük bir azalma gördü. Ancak 2020’de tamamen ortadan kalkabilir veya en azından yeni ve çok daha gizli bir forma dönüşebilir.

Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 14 Pro, bunun yerine delikli bir ekran tasarımına sahip olacak. Bu delikli tasarım, tesadüfen, Eylül 2021’de Jon Prosser’ın 2021 modelinin duyurulmasından birkaç gün önce 2022’nin iPhone’unun tasarımını açıklamayı seçtiğinde tartışmalı bir sızıntının konusuydu. Front Page Tech, iPhone 14’ü şu şekilde görüyor:

Touch ID’nin dönüşü

Apple’ın çentiği kaldırmasının bir yolu, bir sonraki iPhone’da Touch ID’yi eski haline getirmek olacaktır. Bu, her ikisi de bir süredir yoğun bir şekilde söylentileri dolaşan iki yoldan biriyle yapılabilir.

Birincisi, Ming-Chi Kuo’nun MacRumors’a önerdiği gibi Touch ID için bir ekran altı parmak izi sensörünü tanıtmak, diğeri ise Apple’ın şu anda iPad Air’de dağıttığı güç düğmesinde aynı Touch ID sensörünü kullanması. (2020) ve yeni iPad mini (2021).

İlk portsuz iPhone

Çekiş alıyor gibi görünen söylentilerden biri, Apple’ın iPhone 14’teki Lightning bağlantı noktasını atacağı ve hiç bağlantı noktası yok. Bu, iPhone 12 piyasaya sürülmeden önce söylenti vardı, ancak AB’den gelen baskı veya sadece Apple’ın iPhone’larında daha fazla alan yaratması nedeniyle gerçek olabilir.

Şarj için kablolara güvenmek yerine, tüm güç kablosuz olarak iletilecektir. Bu, birçok aksesuarı ve güç bankasını anında gereksiz hale getirecektir, ancak Apple geçmişte popüler olmayan kararlar vermekten hiç çekinmemişti.

Bu konuyla ilgili ilginç bir kenar çubuğu da var, o da AB’nin tescilli şarj standartları konusunda bir süredir savaş halinde olması ve 2021’de akıllı telefon bağlantı noktalarını zorla standartlaştıran bir yasa taslağının çıkması gibi görünüyor. Bu, Eylül ayında bir adım daha yaklaştı. 2021, AB Komisyonu şarj kablolarını birleştirmek için bir yasa tasarısı sunduğunda.

Teorik olarak bu, Apple’ı Avrupa’da satış için bir USB-C iPhone üretmeye zorlayabilir – ve hatta daha teorik olarak, onu temel almaya teşvik edebilir. herşey birden fazla tasarım yapmanın üretim verimsizliğinden kaçınmak için yeni iPhone’ları USB-C’de. Ancak Apple kadar büyük ve güçlü bir şirketin orta düzey siyasi baskıya bu şekilde boyun eğdiğini görmek zor.

Şüphemiz, hayranları tarafından uzun süredir tartışılan portsuz iPhone’un bir süre daha gerçek olmayacağı yönünde. (Bir Apple sitesi piyasaya sürülmeden önce iPhone 13’ün portsuz bir “varyantı” olduğunu iddia etmişti, ancak görünüşe göre bu, yakın zamanda ticari sürüm için ciddi bir rakipten ziyade uzun vadeli geliştirme için bir test prototipiydi.) Bir gün olacak, ama o günün 2022’de olacağından şüpheliyiz.

Yeni MagSafe adaptörü

Şarj portları konusunda da MagSafe’i çevreleyen ilginç bir söylenti var. iPhone 13 ve iPhone 12 modellerinin arkalarına kablosuz şarj cihazları takmak için kullandıkları MagSafe standardı değil, MacBook’lar tarafından kullanılan eski MagSafe’e çok daha yakın olan yeni bir manyetik kablo standardı.

Apple, “yay-önyargılı çok sayıda pim tertibatının doğrusal bir konfigürasyonu ile hizalanmış çok sayıda mıknatısın…” patentini almıştır.

Aslında, bu resme bakarsanız muhtemelen daha kolay:

Bunun AB sorununu nasıl aşacağı veya Apple’ın bağlantı sorunlarını nasıl standartlaştıracağı belirsiz, ancak ilginç görünen bir teknoloji.

Kameralar için daha büyük bir yakınlaştırma ve sensörler

İPhone kameralarına giden en ilgi çekici güncellemelerin çoğu, orta ve uzun vadede tahmin ediliyor. Analist Ming-Chi Kuo, örneğin iPhone’un 2022’ye kadar 10x optik yakınlaştırma özelliğine sahip olacağını, büyük zumlu ‘periskop’ lensinin ise 2023’e kadar gelmesinin beklenmediğini iddia ediyor. Bu zaman çizgisi doğru çıkarsa, o zaman yapabilirsiniz. iPhone 13’e eklenen yeni makro fotoğrafçılık özelliklerine iPhone 14’te etkileyici bir yakınlaştırma aralığı eklemek. Fena bir kombinasyon değil.

Gelecek nesilde görünebilecek diğer özellikler arasında iPhone 14 Pro modelleri için 8K video özellikleri, ayrıca 48MP sensörlere ve daha büyük piksel boyutlarına geçiş yer alıyor.

Güle güle Mini, merhaba Max

Belki de tasarımdaki en ilginç değişiklik, Mini modelin üretiminin durdurulması ve bunun yerine Apple’ın 6.1 inçlik standart modele ve 6.7 inçlik Maks. Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2022’de Max’i tanıtmak için Mini’yi öldüreceğini öne süren söylentilerle tekrar hazır.

iPhone 14 için radikal bir yeni tasarım mı?

Tasarım açısından bakıldığında, Apple’ın çok radikal bir şey üzerinde çalıştığına dair kanıtlar birikiyor: gerçekten de iPhone X’ten daha radikal. Şu anda iPhone Flip olarak bilinen embriyonik bir kapaklı tasarım Apple Genel Merkezi’nde geliştiriliyor.

Üretken sızıntı yapan Jon Prosser, Galaxy Z Flip’i anımsattığını ve “eğlenceli renklerde” geleceğini söylüyor. Ancak aynı zamanda iPhone 14’ü dışlayarak 2022’de piyasaya sürülmeyeceği konusunda da uyarıyor. Analiz şirketi Omdia, Apple’ın 2023’te iki katlanabilir iPhone modeli piyasaya süreceğini de tahmin ediyor. Katlanabilir iPhone haber merkezimizdeki en son söylentileri yakalayın.

Dolayısıyla iPhone 12 ve iPhone 13’ün kare kenarlı tasarımının en azından bir nesil daha devam etmesi muhtemel görünüyor.

Yeni A16 işlemci

iPhone 14’teki A16 4nm olacak ve bu nedenle enerji verimliliğinde büyük kazanımlar bekleyebiliriz: bu, pil ömründe bir sıçrama, daha küçük bir pil birimine sahip daha hafif bir cihaz, üstün performans veya üçünün bir kombinasyonu anlamına gelebilir.

mmDalga 5G

ABD’de satılan iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri mmWave (veya milimetre dalga) 5G sunar, ancak bu form başka yerlerde mevcut değildir. Örneğin, burada Birleşik Krallık’ta, ABD kullanıcılarının mmWave’e ek olarak aldığı 5G’nin daha yavaş 6GHz altı sürümüne güveniyoruz.

Bu, iPhone 14 ile değişebilir. iPhone 13’ün piyasaya sürülmesinden önce Apple’ın mmWave anteni için büyük bir sipariş verdiğini ve bunun İngiltere ve diğer ülkelerin iPhone 13 ile 5G’yi daha hızlı hale getireceğini öne sürdüğünü bildirmiştik. Ama sonunda teknoloji yalnızca ABD’de bir seçenek olarak kaldı.

Nisan 2021’de analist Ming-Chi Kuo, mmWave desteğinin iPhone 13 modellerinin piyasaya sürülmesinin bir parçası olarak çok daha fazla ülkede sunulacağını tahmin etti. Kanada, Avustralya, Japonya ve İngiltere’yi içerdiğini umduğumuz “Avrupa’nın başlıca mobil operatörlerinden” bahsetti. Belki Kuo’nun radarı biraz kapalıydı ve mmWave uluslararası ilk çıkışını iPhone 14’te yapacak mı?

Peki, mmWave’in nesi var? Eh, mmWave için teorik maksimum hız, Sub-6 GHz tarafından sunulan 100-400 megabit ile karşılaştırıldığında, saniyede 1-2 gigabit’tir. Bununla birlikte, Sub-6GHz, büyük şehirlerin dışındaki kullanıcıların yararına olan daha uzun bir menzil sunar. İngiltere’de iPhone’un karşılaştığı 5G kapsama sorunlarını okuyabileceğiniz ayrı bir makalemiz var.

Bu arada, Apple’ın bu gelişmiş 5G bağlantısını sağlamak için kullanacağı bileşenler hakkında iyi bir fikrimiz var ve yeni güncellenen X65’in iPhone 14’te görünmesi bekleniyor. Bu ilginç çünkü mmWave ve 6GHz altı kullanımına izin veriyor. Aynı anda 5G ve 10Gb/s’ye varan benzeri görülmemiş hızlar ve hatta geliştirilmiş güç verimliliği sunar.

Wi-Fi 6E

Wi-Fi 6E, son üç iPhone neslinin zaten desteklediği Wi-Fi 6’ya benzer. Ancak 6Hz bandıyla uyumluluk sağlayarak bant genişliğini artırır, hızları iyileştirir ve paraziti azaltır.

Tayvanlı DigiTimes sitesinin Temmuz 2021 raporuna göre, 2021’in sonlarında iPhone’ların yeni Wi-Fi 6E kablosuz standardı için destek içerdiği düşünülüyordu. Ancak bu gerçekleşmedi ve bunun iPhone 14 serisindeki yeni özelliklerden biri olabileceğini düşündürdü.

Barclays analistleri Ocak 2021’de aynı yükseltmeyi tahmin ederken, DigiTimes iPhone’larda Wi-Fi 6E’yi tahmin eden ilk site değildi.

iPhone 15 ve sonrası

Bu söylentilerin birçoğu iPhone 14’te ortaya çıkacak gibi görünse de, Apple’ın bir sonraki adımını tahmin etmek her zaman zordur. Önümüzdeki yıl her şey olabileceğinden, bu kılavuzu bir tutam tuzla alın.

Geleceğe daha derin bir dalış için Samuel Nyberg’in analiz parçasını okuyun: iPhone’un önümüzdeki 20 yılı.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/new-iphone-14-2022-release-date-3808651/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...