mac

Yeni iMac İle Neden Hayal Kırıklığına Uğradım?


screenshot

Apple, M1 işlemcili yeni bir 24 inç iMac yayınladı, ancak eskisini satmaya devam ediyor Intel tabanlı 27 inç. Bu, şirketin yeni modeli nasıl gördüğü veya müşterilerin onu nasıl göreceğini düşündüğü hakkında bir şeyler söyleyebilir.

Apple, karakteristik pazarlama diline sahip yeni bilgisayar hakkında şöyle diyor: “Yedi çarpıcı renkteki çarpıcı tasarımı, etkileyici 4,5k Retina ekranı, bir Mac’te şimdiye kadarki en iyi kamera, mikrofon ve hoparlörler ve Touch ID bir arada M1’in muhteşem performansı ve Mac OS Big Sur’un gücüyle yeni iMac, insanların iMac hakkında sevdiği her şeyi bir tamamen yeni seviye. ” [My emphasis.]

Ancak bunun daha yüksek bir seviye olmadığını iddia ediyorum. Çünkü 27in ile karşılaştırıldığında, en azından çoğu iMac müşterisinin ilgilendiği noktalarda yükseltme söz konusu değil.

Şapkamla mı konuşuyorum? İşte bazı temel özelliklerin hızlı bir karşılaştırması:

  • Ekran alanı: 23,5 inç – 27 inç
  • Çözünürlük: “4,5K” – 5K
  • CPU performansı: M1 daha hızlı tek iş parçacıklı, Intel çok iş parçacıklı
  • Grafik performansı: Değişir, ancak 5700 XT ile 27in iMac oyunlarda 3-6 kat daha hızlıdır
  • Bellek: Maksimum 16 GB – 128 GB. Daha da önemlisi, eski iMac, RAM’i çok daha ucuza genişletmenize olanak tanır
  • Bağlantı Noktaları: 2x Thunderbolt, 2 x USB 3 ve Ethernet vs 2x Thunderbolt, 4x USB-A, Ethernet ve SD kart. 27in, birkaç harici monitöre bağlanabilir, yalnızca 24in
  • Diğer: iMac M1’in daha iyi web kamerası ve Touch ID’si vardır. iMac 27in, Windows’u çalıştırabilir (sanal olarak ve Boot Camp ile)

Apple tasarım hakkında çok şey anlatıyor ve yeni iMac inkar edilemez şekilde Steve Jobs ve Jony Ive’nin orijinal vizyonuna son yılların soğuk gri alüminyum kreasyonlarından daha yakın. [Read what we had to say about the design of the new iMac in Why I am disappointed with the new iMac design].

Ancak Apple’ın ürün yelpazesinde, tamamen pratik ve uygun fiyatlı olmakla ilgili herhangi bir model varsa, bu iMac’tir. İMac’i satın alan birçok kişi, paranın karşılığını olabildiğince çok bilgisayar almak için seçiyor. Minimum dahili belleği seçip kendiniz daha fazlasını kolayca yükleyebilmeniz küçük bir mesele değildir.

Ve sonra ekran var. iMac müşterileri, her zamankinden daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü ekranlar talep etti; çoğu kişi Pro Display XDR’a benzeyen bir iMac’i ummuştu. Ancak yeni iMac’in ekranı, iMac 5K ile karşılaştırıldığında hiçbir açıdan bir yükseltme değildir: daha küçük bir alan, daha düşük çözünürlük ve aynı parlaklık ve renkler sunar.

Çevre için daha iyi

Bilgisayarı gerçekten oturup kullananlar dışındaki herkes için yeni iMac kazanır. Daha güzel, daha az yer kaplıyor, daha sessiz ve çevre için daha iyi. Yeni bir iMac üzerinde çalışan birinin karşısında oturmak hem göze (hem de kulaklara) zevk verecek.

Bazı insanların beyaz ekran çevresinden şikayet ettiğini duydum, bunun yerine genellikle siyah olmasını diliyorum (sanki bu iMac çoğunlukla loş odalarda mı kullanılacak?) Veya çeneyle aynı renkte. Ancak beyaz çerçeve, odada açık renkli duvarlarınız varsa ve gün ışığını sinema karanlığına tercih ediyorsanız kenarları ortadan kaldırır ve odanın ortasında, örneğin bir resepsiyonda duran bir iMac için mükemmeldir.

Ancak bu, iMac müşterilerinin talep ettiği şey değildi. En azından 27in modelini seçenler değil. İhtiyacınız olan her şeyi yapamıyorsa, yeni iMac’in neredeyse saf performans için çok daha ucuz olması önemli değil.

Belki de amaçlanan pazar ben değilim

Apple’ın eski modelleri her noktada geride bırakan M sınıfı bir işlemciye sahip yeni bir iMac piyasaya süreceğini umuyordum. 13 inç MacBook Pro neredeyse tüm noktalarda Intel tabanlı 16in’den daha iyidir. Ancak ya bir sonraki M işlemcisi bitmedi ya da Apple daha büyük bir model sunmadan önce piyasayı sağma fırsatını kullanmak istedi.

Sebep ne olursa olsun, Apple’ın bu yeni iMac’i giriş seviyesi bir model yapmayı seçtiğini söyleyebilirim. Etkili bir şekilde, bir ekranla ve gerekli çevre birimleriyle birlikte güzel bir şekilde paketlenmiş bir Mac mini.

Belki bunun yerine yeni bir 30 inç iMac Pro almayı ummaya başlarım …

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price Tercümesi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/disappointed-new-imac-3804071/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...