Apple

Yeni Apple Teknolojisi, Yüzü Görünmeyen Yüzleri Olan İnsanları Tanıyabilir


screenshot

Apple, Yapay Zeka alanı dışında, gelecekteki ürünleri hakkında nadiren bilgi verir. Burada Apple’ın bilim adamları, sürekli bir fikir alışverişinden yararlanıyor. Araştırmalarını yayınlıyorlar ve bazen sadece ölümlülerin anlayabileceği makaleler var.

Böyle bir makale: Fotoğraflardaki Kişileri Özel Cihazda Makine Öğrenimi Aracılığıyla Tanımak, iPhone’daki yapay zekayı kullanarak iOS 15 ve sonraki sürümlerde fotoğraflardaki kişileri daha iyi tanıyabilecek bir algoritmayı açıklar.

Bu yeni teknolojiyle, Fotoğraflar’ın Kişiler özelliği, fotoğraflarınızdaki farklı konuları daha iyi kataloglayabilecek: Fotoğraflardaki kişileri yüzleri gizlenmiş olsa bile tanımlamak.

İşin püf noktası, çip üzerindeki yapay zekanın yalnızca bir öznenin yüzünü tanımlaması değil, aynı zamanda fotoğrafın başka bir yerinde ceset olarak tanımlanabilecek olanı da aramasıdır. Yeni sistem daha sonra konuyu giysi gibi şeylere göre tanımlayabilir ve fotoğraftaki insanları kameradan uzak olsalar veya maske takmış olsalar bile tanımak için renk ve doku kombinasyonunu kullanabilir. Yüzün görünmesi gerekli değildir.

Bunun arkasındaki varsayım basittir: Bir kişi bir dizi fotoğrafta aynı kıyafetleri giyiyorsa, büyük olasılıkla aynı kişidir.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-recognise-people-obscured-faces-3806982/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...