mac

Yeni Apple M2 Çip Çıkış Tarihi ve Spesifik Söylentiler


screenshot

2020’de Apple, 24 inç iMac, 13 inç MacBook Pro, Mac mini ve MacBook Air’de görüldüğü gibi M1 yongasının gelmesiyle bazı Mac serisinde kendi masaüstü işlemcilerini kullanmaya başladı. O zamandan beri, Ekim 2021’de piyasaya sürülen 14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro modellerine gelen M1 Max ve M1 Pro biçiminde Pro düzeyindeki sürümlerin çıkışını gördük.

Şimdi ise Apple’ın ikinci nesil silikonu hakkında söylentiler dolaşmaya başlıyor. Apple M2 on chip sisteminden neler beklenebileceğine dair tüm haberleri ve görüşleri bir araya getiriyoruz.

Apple M2 çıkış tarihi

Apple’dan M2 çipi hakkında belirlenmiş bir tarih veya resmi bir onay bile yok. Ancak, iPhone’a birkaç yıldır güç veren A serisi yongaların yıllık yinelemesinde gördüğümüz gibi, Apple’ın defne üzerinde oturan bir şirket olmadığını biliyoruz.

M2’nin olası bir çıkış tarihi hakkında gördüğümüz söylentilerin çoğu, MacBook Air’in bir sonraki sürümüyle bağlantılı görünüyor. Air, Kasım 2020’de piyasaya sürülen MacBook Air (2020) M1 ile M serisine ilk geçenlerden biriydi. Söylentiler, MacBook Air’in (2022) Apple’ın en yeni silikon tasarımını sergileyen ilk model olabileceğini öne sürüyor. .

gibilerden dedikodular gördük. @Dylandkt bu da yeni Air’in 2022’nin ilk yarısında M2 çipiyle dolu olarak görücüye çıkabileceğini belirtiyor.

Bu, yeni cihazın 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar gelmeyeceğini düşünen endüstri ağır siklet Ming Chi-Kuo tarafından bir şekilde karşı çıkıyor, ancak 24 inç iMac (2021) ile daha önce gördüğümüze benzer renkli yeni bir tasarıma sahip.

Dolayısıyla, şu anda yeni MacBook Air ve onunla birlikte M2 yongasının Haziran ve Eylül 2022 arasında tanıtılması muhtemel görünüyor.

Apple M2 özellikleri ve özellikleri

M1 Pro ve M1 Max işlemciler (veya daha doğru olması için SoC’ler), M1 Pro’nun grafik görevleri söz konusu olduğunda M1’in yaklaşık iki katı hızda olduğunu, M1 Max’in ise bunu bir kez daha ikiye katladığını gösteren performans iyileştirmelerine odaklandı.

Bunun nedeni, daha yeni işlemcilerdeki ekstra çekirdekler ve daha güçlü GPU’lardı, Apple’ın M1 Pro’ya standart M1’in 16 milyar transistörüne kıyasla neredeyse iki kat daha fazla transistör ekleyebildiği gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Video veya grafik tasarım tabanlı işlerde çalışıyorsanız ve bir Mac’ten en hızlı performansa ihtiyacınız varsa, bunların hepsi harika. Ancak, açıkçası bu tür bir hızın çoğu kullanıcı için engelleyici bir maliyet getiriyor ve web’de gezinmek, Netflix filmlerini izlemek, sosyal medyada arkadaşlarına ayak uydurmak veya evden çalışmak için bu tür bir donanıma gerçekten ihtiyaç duymuyorlar. belgeler ve elektronik tablolar.

Dolayısıyla şu anki beklenti, M2 işlemci serisinin profesyonellerden ziyade tüketicileri hedef alması ve bu nedenle, değiştireceği M1’e kıyasla daha çok enerji verimliliğine ve genel performans iyileştirmelerine odaklanacağı yönünde.

M2 işlemci

Apple’ın M1’dekiyle aynı 8 CPU çekirdeğini koruyacağına, ancak M2’nin yeteneklerini güçlendirmek için daha fazla GPU çekirdeği ekleyebileceğine dair bazı raporlar gördük. Örneğin, Mayıs 2021’de Bloomberg’den Mark Gurman, M2’nin (görünüşe göre kod adı Staten), ‌M1‌ yongasıyla aynı sekiz çekirdeği içereceğini, ancak daha hızlı çalışacağını öne sürdü.

Her ikisi de 10 çekirdeğe sahip M1 Pro ve M1 Max’e bakarsanız, Apple’ın M2 CPU’ya neler yapabileceğine dair bir ipucunun açık olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, M1’in dört yüksek performanslı çekirdeğe ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahip olduğu durumlarda, M1 Pro ve Max, iki katı yüksek performanslı çekirdeğe (sekiz), ancak daha az verimlilik çekirdeğine (iki) sahiptir. Yeni nesil M2, yüksek verimli çekirdeklerin sayısını artırabilir.

M2 GPU’su

Yukarıda bahsedilen raporda Gurman, M2’nin grafik çekirdeği sayısında yedi veya sekizden dokuz veya 10’a bir artış göreceğini ekledi.

Veri deposu

M2’nin şu anda M1’den daha fazla RAM’i destekleyebileceğini ümit eden insanlar var (M1 16GB RAM’de maksimuma çıkarken, M1 Pro 32GB ve M1 Max 64GB’ı destekleyebilir). M2’nin 32GB RAM’i desteklemesi pek olası değildir ve muhtemelen böyle bir Mac için gereksizdir. Yine de 16GB RAM güncellemesinin fiyatının düştüğünü görmek isteriz.

Pil ömrü

Her yinelemeli yükseltmede olduğu gibi, M2’nin M1’e göre daha iyi pil ömrü ve güç verimliliği sunacağını umuyoruz.

Hangi Mac’ler M2 işlemci alacak?

Gurman, M2 yongasını tartışırken, bunun bir sonraki MacBook Air’e yönelik olacağını ve aynı zamanda düşük kaliteli 13 inç MacBook Pro’nun bir güncellemesi için kullanılacağını iddia etti.

Yeni MacBook Pro’ların güçlendirilmiş M1 Pro ve M1 Max’i almasının ardından, M2’nin tüketici düzeyindeki Mac’lerde görünen işlemci olacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle MacBook Air, Mac mini ve 24in Mac için M2 güncellemelerinin önümüzdeki yıl içinde gelmesini bekliyoruz. Artı, iPad Pro şu anda M1 çipine sahipken, beklenen iPad Pro (2022), M1 Pro veya M1 Max yerine M2 yolundan gidebilir. Bunu görmek ilginç olacak ve umarım yeni silikonu test edip Apple’ın tam olarak ne gibi iyileştirmeler yaptığını öğrenene kadar çok uzun sürmez.

Bu, 2022’nin sonlarına kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelmiyor, çünkü yakında çıkacak olan M2 çipinin neden şimdi bir Mac satın almanızı engellememesi gerektiğini göreceksiniz. Kabul ediyorsanız, M1 MacBook Pro, Air ve Mini nereden satın alınır ve Apple’ın 24 inç iMac (2020) nereden satın alınır, başlamak için harika yerlerdir.

M2 Pro ve M2 Max ne olacak?

M2’deki Pro ve Max varyantları için neler olduğunu bilmek isteyen okuyucular olacak. M1 Pro ve M1 Max zaten çok yetenekli olduklarını kanıtladılar, bu nedenle bunların yeni nesli için yüksek beklentiler var.

Ancak, daha da iyi Apple çiplerine sahip Mac’ler almak için gelecek nesli beklememiz gerekmeyebilir. Şu anda en ilginç teorilerden biri, 27 inç iMac ve Mac mini’nin Intel varyantının değiştirilmesinin, daha fazla CPU ve GPU çekirdeği ve daha fazla RAM için M1 Pro veya M1 Max’i ikiye katlayabileceğidir.

Böylece, yakında profesyonel odaklı bir iMac ve güncellenmiş Mac Pro’da M1 Pro Duo veya M1 Max Duo’yu görebiliriz. Heyecanlı zamanlar!

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-m2-chip-specs-3811445/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...