mac

M1 Mac’ler İçin Monitörler: Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yeni M1 çipinin güçlü yönlerinden biri, çok güçlü grafik kartıdır, bunun sonucunda Apple’ın kendi 6K monitörü bile desteklenir – yalnızca MacBook Pro tarafından değil, aynı zamanda MacBook Air ve Mac mini tarafından da. Bu Mac’ler fazladan bir harici monitörü (veya Mac mini’de iki tane) destekleyebilir, ancak kurulum sorunsuz olmamıştır.

M1 Mac’in İlk Sahipleri, bazı 4K monitörlerin M1 Mac’ler tarafından tanındığını, ancak 50Hz veya 60Hz yerine yalnızca 30Hz’de çalıştırılabileceğini buldu. Ultra geniş ekran gibi özel çözünürlükler de sorunlara neden oldu ve uyku modundan uyanırken renk hataları ve sorunlar yaşandı.

İyi haber şu ki, bu sorunların çoğu macOS Big Sur 11.2 güncellemesiyle ortadan kalktı ve daha da fazlası şu anda beta sürümünde olan macOS 11.5 ile çözülecek.

Ancak, özellikle yüksek çözünürlüklü veya olağandışı formatlara sahip bir monitöre ihtiyacınız varsa, bazı monitörlerde hala sorunlar vardır. Bu nedenle, M1 Mac’iniz için yeni bir monitör satın almadan önce dikkat etmeniz gereken üç hata kategorisini belirliyoruz:

  1. Yalnızca Apple’ın çözebileceği yazılım sorunları.
  2. Üreticinin monitör bellenimi aracılığıyla düzeltmesi gereken hatalar.
  3. Hala üretici tarafından ARM platformu için uyarlanması gereken eski monitör yazılımı.

Yazılım sorunlarını izleyin

Yaşanılan ana sorun monitör yazılımıdır – bunlar kullanıcının monitörün işlevlerini kontrol etme şeklidir. Bazı durumlarda, kodun sisteme çok derin bir şekilde yerleştirildiği için kodu çevirmek için Rosetta’yı kullanmak bile mümkün değildir. Bu sorun, esas olarak profesyonel kullanıcıları, örneğin renk kalibrasyonu gerektirenleri etkiler.

Bir monitörün uyumluluğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, satın almadan önce kısa bir arama yapmanız önerilir. Ancak bu o kadar kolay değil ve macOS 11.2’nin piyasaya sürülmesinden sonra birçok rapor güncelliğini yitirdi. Dolayısıyla burada bir sorun raporunun tarihine dikkat etmeli ve yazarın güvenilirliğini değerlendirmeye çalışmalısınız.

Üreticilerin, örneğin destek sayfalarında, hataları açıkça listelediklerini varsayabilirsiniz. Ne yazık ki tüm üreticiler o kadar proaktif değil ve birçoğu Mac kullanıcılarından gelen talepleri karşılayacak donanıma sahip değil – özellikle Windows kullanıcıları için tasarım yapma eğiliminde olan Acer ve AOC gibi üreticiler. Ancak HP ve Samsung bile herhangi bir bilgi sağlayamadı.

Çift monitör kurulum sorunları

M1 Mac’lerde bir diğer sorun da kullanılan kablolardır. Genellikle modern bir monitörü USB-C, HDMI veya ekran bağlantı noktası üzerinden bağlayabilirsiniz. Ancak MacBook Air ve MacBook Pro için yalnızca bir USB-C veya Thunderbolt 3 bağlantı noktası kullanılabilir. Yalnızca Mac mini ek bir HDMI bağlantı noktası sunar ve bu nedenle biri USB-C ve HDMI aracılığıyla olmak üzere iki monitörü kontrol edebilir. Ancak raporlar, bu HDMI bağlantı noktasının sorunlara neden olabileceğini gösteriyor, bu nedenle bir monitörü bunun yerine USB-C ile kontrol etmek en iyisi olabilir.

Burada birden fazla harici ekranı desteklemek için bir M1 Mac edinebileceğiniz yolları tartışıyoruz: İki veya daha fazla harici ekran M1 Mac’lere nasıl bağlanır.

RGB sorunları

Diğer bir yaygın sorun, RGB sinyaliyle kontrol edilebilen monitörlerle ilgilidir. M1 Mac’ler otomatik olarak sözde YPbPr sinyali veya YUV Sınırlı Aralık kullanıyor gibi görünüyor. Bu sorun Big Sur 11.2 güncellemesinde giderildi.

Ayrıca, örneğin tercihler dosyasını düzenleyerek bu sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin talimatlar da vardır. Yine de bu yöntemi yalnızca deneyimli kullanıcılara öneriyoruz. Bir HDR monitörle, Sistem Tercihleri’nin Ekranlar bölümündeki işlevi etkinleştirip devre dışı bırakarak da bunu başarabilirsiniz.

Monitör üreticileri ne diyor

Her bir monitör üreticisinden toplayabildiklerimiz şunlardır:

Benq

Benq, web sitesinde M1 Mac’lerle uyumluluk hakkında çok kapsamlı bilgi veriyor. Bazı monitörler yalnızca 30Hz’de 4K üretebilir. EW2780U, EQ3280U ve EX2780Q modelleri için üretici, PD2720U ile macOS 11.5’in sorunu çözmesi beklenen yeni bellenim (hala piyasaya sürülecek) sözü verdi. Benq, M1 Mac’ler için Master Element ve Display Pilot paletinin yeni sürümlerini yayınladı.

Amazon’da Benq EW2780U satın alın

Eizo

Üretici Eizo ayrıca kendi web sitesinde M1 Mac’lerle uyumluluğu tartışıyor. Şirket, henüz tamamen çözülmemiş renk formatı ve renk profilleri ile ilgili sorunları özetlemektedir. Eizo, diğerleri gibi, bir YUV sınırlı menzil sinyalinin RGB sinyali yerine HDMI aracılığıyla iletildiği ve Eizo’ya göre görünür bantlaşmaya yol açan, sıklıkla eleştirilen bir fenomen yaşıyor. Bu sorun, USB Type-C / DisplayPort aracılığıyla bağlanabilen ColorEdge serisi dahil olmak üzere macOS Big Sur 11.2 kullanan bazı monitörler ve ses girişi/çıkışı olan ancak HDMI girişi olmayan Monitörler (FlexScan EV2430 gibi) için çözüldü.

İkinci bir sorun, sistem tarafından monitör için oluşturulan ve M1 Mac’ler için yanlış olabilecek renk profiliyle ilgilidir. Flexscan EV3895 ve EV2795 dahil olmak üzere Eizo modelleri etkilenir. ColorEdge monitör serisi söz konusu olduğunda, bunu hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz, çünkü yalnızca menüdeki sinyali “video”dan “PC”ye değiştirmeniz yeterlidir.

Eizo’ya göre bir başka sorun da portre moduyla ilgili: Ekranı döndürürseniz çözünürlük düşer. Doğru çözünürlük, yalnızca Ölçekli seçeneğine dokunurken Option/Alt tuşunu basılı tutarsanız Monitör sistemi ayarında görüntülenir.

Color Navigator 7 gibi yazılımlar ARM versiyonu olarak zaten mevcuttur.

Eizo Flexscan EV3895’i Amazon’dan satın alın

Dell

Dell monitörler de M1 Mac’lerdeki sorunlardan etkilenir ve güncel bir destek sayfasında birçok bilgi listelenir.

Örneğin, cihazlar USB-C aracılığıyla ekran bağlantı noktasına bağlandığında S2721Q, S2721QS ve S3221QS modelleri titrer. Bu durumda Dell, monitörlerin HDMI aracılığıyla, örneğin Mac mini’nin HDMI bağlantı noktası aracılığıyla veya bir USB-C – HDMI adaptörü kullanılarak bağlanmasını önerir.

Öte yandan, Dell’in USB-C monitörlerinde herhangi bir sorun yok gibi görünüyor. (U2419HC, U2421HE, U2520D, U2719DC, U2720Q, U2721DE, U3219Q, U3421WE, U4320Q, U4919DW, UP2720Q).

Bir yazılım güncellemesi de duyuruldu: Bir yönetim yazılımı olan Dell Display Manager’ın M1 sürümü, Eylül 2021’in sonunda piyasaya sürülecek.

Amazon’da Dell U2419HC satın alın

ViewSonic

Mac yazılımı da sunan monitör üreticilerinden biri de ViewSonic. Verimlilik yazılımı vTouch, Nisan ayının sonundan bu yana Apple Silicon için mevcut. vDisplay Manager yönetim yazılımı ise henüz güncellenmedi ve çıkış tarihi de bilinmiyor. Bu aynı zamanda bir renk kalibrasyon aracı olan Colorbration yazılımı için de geçerlidir.

Amazon’dan Viewsonic VX3276 satın alın

NEC

NEC, web sitesinde hiçbir şeyin ana hatlarını vermese de, çeşitli raporlar NEC’in 27 inç EA217U’sunda bir sorun olduğunu belirtti: M1 Mac’te bir görüntü göstermiyor. Üreticiden bu sorunların Nisan ayından itibaren çözüldüğünü ve bu tür tüm cihazların Mayıs ayından itibaren yeni firmware alacağını öğrendik. Servis aracılığıyla 1.0.4 sürümüne güncelleme yapılabilir. (NEC’e göre, uyumsuz olan monitörleri değil, Apple’ın M1 Mac’idir).

M1 ile uyumlu bir Spectraview monitör yazılımı sürümü henüz sağlanmamıştır.

NEC MultiSync EA231WU’yu Amazon’dan satın alın

LG

LG (aslında Apple’ın tedarikçisidir) destek veritabanlarında herhangi bir bilgi sağlamaz. E-posta yoluyla bilgi istediğimizde Apple’ın Destek sayfalarına yönlendirildik. En azından 4K ve 5K Ultrafine modelleri (Apple Store’da mevcuttur) için yazılım M1 Mac’ler için güncellenir. Ancak, LG Ekran Yöneticisi yalnızca bellenimi güncelleyebilir, başka yapılandırma işlevleri sunmaz. Daha yüksek çözünürlüklü bir monitör satın alırken kullanıcı raporlarına bakmanızı öneririz.

Amazon’da LG 32UL950-W satın alın

M1 Mac’ler için önerilen monitörler

Üreticisi iyi bir Mac uyumluluğu sağlayan bir monitör seçmenizi öneririz. Bu nedenle Eizo, Benq ve Dell gibi üreticilerin cihazları önerilir.

Daha fazla bilgi için en iyi Mac monitörleri derlememizi okuyun.

M1 Mac ile çalışan yazılımlar için bu kılavuzumuz var: Hangi Uygulamalar M1 Mac’lerle çalışır.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/monitors-for-m1-macs-problems-3806526/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...