Yazılım

Qualcomm ile Özel Sözleşme, M1 Mac’lerde Windows’u Önler

Mac’teki Windows, Apple Silikon dönemiyle birlikte sona ermiş gibi görünüyordu. Ancak yeni bir başlangıç ​​yakın olabilir.

Apple silikon Mac’lerde Windows teknik olarak mümkündür, ancak daha önce Windows RT olarak adlandırılan Microsoft işletim sisteminin ARM sürümüne şu anda yalnızca geliştiriciler erişebilir ve bunun için neredeyse hiç yazılım yoktur.

Bu, Apple’ın 2005’te ilk Intel Mac’leri piyasaya sürmesinden ve kısa bir süre sonra Windows’u Mac’te çalıştırmayı mümkün kılan Boot Camp yazılımını piyasaya sürmesinden belirgin bir değişiklik.

Apple neden artık kullanıcılarının Mac’te Windows çalıştırmasına yardımcı olma ihtiyacı hissetmiyor?

Bunun bir nedeni, Microsoft’un bir zamanlar yarı iletken üreticisi Qualcomm ile imzaladığı bir sözleşme olabilir, XDA’ya göre. Sözleşme, Microsoft’un Windows’un ARM sürümünü yalnızca Qualcomm yongalarında çalıştırması gerektiğini belirtir.

Bu sözleşme, Windows’un ARM sürümünü Mac’te almak için bu kadar çok engel olmasının nedeni olabilir. XDA, bunun “diğer çip satıcılarını uzayda rekabet etmekten alıkoyan şey” olduğunu öne sürüyor. Ancak XDA’ya göre sözleşme yakında sona ereceği için bu yakında değişebilir, ancak bunun için bir tarih verilmez.

Piyasa hareket ediyor

Nihayetinde Windows 11, yasal bir gerekçe olmadığı sürece Apple silikon Mac’lerde yerel olarak veya Parallels Desktop veya VMware Fusion gibi sanallaştırıcılar aracılığıyla çalışabilecek. Windows’un ARM sürümü için yazılım bunu takip edecektir.

Microsoft ve Qualcomm arasındaki sözleşmede yapılacak değişikliği teorik olarak bekleyen sadece Apple değil. XDA, MediaTek’in Windows için başka bir ARM tabanlı çip geliştirdiğini bildiriyor ve Samsung’un yakında çoğunluğa katılabileceğini öne sürüyor.

Qualcomm’un yakın zamanda M1’i geçmek istediğini ve bir çip geliştirmek için çalıştığını ve bunun için eski Apple çalışanlarını işe aldığını belirtmesi ilginçtir.

Qualcomm, Android sahipleri tarafından iyi bilinir, çünkü şirket, Apple’ın iPhone ve iPad’deki A-çipleriyle rekabet eden popüler Snapdragon mobil işlemcilerini yarattı. San Diego şirketi birkaç yıl önce Apple ile destansı bir mahkeme anlaşmazlığına girdiği ve sonunda kazandığı için Qualcomm, iPhone kullanıcıları tarafından da bilinmiyor.

Qualcomm CEO’su Christiano Amon Temmuz ayında Reuters’e, Apple’ın M1 çipiyle rekabet edebileceğine ve hatta onu geçebileceğine inandığını söyledi. Bunu yapmak için de eski Apple çalışanlarından yardım alıyor.

Bu yılın başlarında Qualcomm, Nuvia’yı 1.4 milyar ABD doları karşılığında satın aldı. Nuvia, halihazırda Apple ile yasal işlemlerde bulunan üç eski üst düzey Apple çalışanı tarafından kuruldu. Apple, onları Apple ile hizmet sırasında şirketi kurmakla suçladı. Ayrıca, çalışanların iş sözleşmesinde yasak olmasına rağmen Apple’dan çalışanlar işe alındı.

Apple’ın kendisini yasal işlem yapmaya mecbur görmesi, Nuvia kurucularının mesleki yeterliliğinin ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. Qualcomm da bu yetkinliği Nuvia’yı satın alarak bünyesine kattı.

Qualcomm CEO’sunun da açık bir B planı var: Kendi geliştirmeleri rekabetçi değilse, CPU tasarımını doğrudan ARM’den satın almaya oldukça isteklidir.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/contract-qualcomm-prevents-windows-mac-3810946/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...