Apple

Bravo, elma. Hataları Kabul Etmek Cesaret İster

Yanıldığınızı kabul etmek kolay değil, özellikle de biraz kibirliyseniz. On yıldan fazla bir süredir, Apple yönetimi kendilerini haklı oldukları ve şikayet eden herkesin haksız olduğu fikrine kaptırdı. Bu, App Store ve Onarım Hakkı için de geçerlidir.

Bu iki alanda da Apple’ın inatçılığı sonunda yetkililerin şirketi incelemeye başlamasına neden oldu. Apple biraz daha esnek olsaydı – kullanıcıları ve iş yapma yetenekleri Apple tarafından kontrol edilen birçok küçük işletmeyi daha fazla dinlemiş olsaydı – o zaman belki işler farklı yürüyebilirdi.

Apple beklenmedik bir şekilde, iPhone ve daha sonra diğer Apple cihazları için servis kılavuzlarını indirmenin ve yedek parça sipariş etmenin yakında mümkün olacağını duyurduğunda, haber, özellikle DIY dünyasında tahmin edilebilir bir sevinçle karşılandı. (Örneğin iFixit, Apple’ın geri dönüşünü “kolektif yetkinliğimize kayda değer bir taviz” olarak adlandırıyor.)

Onarım Hakkı hareketi yıllar içinde büyüdü, ancak yalnızca 2020’de çeşitli ABD eyaletlerinde bir dizi yasa tasarısı sunuldu ve AB de benzer yasaları tartışmaya başladı. Apple, şirketin ABD Temsilciler Meclisi ile paylaştığı e-postalara göre onarımlar hakkında yoğun iç tartışmalar yaşıyor. Birkaç yönetici birleşik bir yaklaşım çağrısında bulundu ve şimdi bu çalışmanın sonuçlarını görüyoruz gibi görünüyor.

Apple, kendin yap onarımlarını durdurmak için diş ve tırnağınızla savaşmaya devam etmek yerine, yeni Self Servis Onarım programıyla milletvekillerinin önüne geçmeyi seçti. 2022’nin başından itibaren ABD’li müşteriler iPhone 12 ve 13 için yedek parça sipariş edebilecek ve bunların nasıl kullanılacağını açıklayan onarım kılavuzlarını okuyabilecek. (Muhtemelen bunlar, Apple’ın 2019’da yayınladığı iMac 27in için buna benzer bir şeye benzeyecektir.)

Bununla birlikte, cihazlarını Apple tarafından tamir ettirmeye kıyasla büyük tasarruflar elde etmeyi umanların hayal kırıklığına uğraması muhtemeldir. New York Times, Apple’dan sizin için yapmasını isterseniz, iPhone 12 için ekran onarımının 280 dolara mal olduğunu belirtiyor. Apple’ın yetkili tamirhanelerden aldığı ücrete göre böyle bir prosedür için yedek parçalar muhtemelen 234 dolara mal olacak. Böylece %16,5 gibi büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz: şampanyayı buza koyun!

Onarım Hakkı aktivistleri Apple’ı terletiyorsa, şirketin iOS uygulamaları üzerindeki tekelinin (adil olmak gerekirse, sahip olmadığını iddia ettiği) App Store’daki durumla karşılaştırıldığında hiçbir şey. Ancak Apple, bu cephede benzer bir fikir değişikliği belirtisi göstermiyor ve yönetim muhtemelen akan para yüzünden kör oluyor. Risk, çok uzun süre bekleyip şanslarını kaçıracak olmaları.

Apple, önce harekete geçerse, kullanıcıları korumaya ve gelirini mümkün olduğunca korumaya devam ederken, iOS üzerindeki hakimiyetini gevşetmenin bir yolunu bulabilir. Ancak düzenleyiciler tarafından değişmeye zorlanırsa, hem Apple hem de iPhone kullanıcıları için işler daha kötü olabilir. Umalım ki iç tartışmalar alevlenir ve Apple yeniden değişme cesaretini bulur.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/bravo-apple-mistakes-3810851/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...