Yazılım

macOS Big Sur Güncellemesi 21 Güvenlik Deliğini Kapatıyor

Apple, halefi Monterey’in piyasaya sürülmesinden hemen sonra, macOS Big Sur için uzun bir güvenlik endişesi listesini ele alan bir bakım güncellemesi yayınladı.

Şirket, mevcut güncellemelerin güvenlikle ilgili bileşenleri hakkında ayrıntılı bilgiler içeren web sayfasını hemen güncellemedi, ancak o zamandan beri macOS Big Sur 11.6.1 güncellemesinde hangi güvenlik açıklarının ele alındığını duyurdu. Toplam 21 tane var.

Diğerlerinin yanı sıra, çekirdek ve Bluetooth (her ikisi için de Apple’ın “kötü niyetli bir uygulamanın çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütebileceği” konusunda uyardığı), AppleScript (“kötü amaçlarla oluşturulmuş bir AppleScript ikili dosyası, uygulamanın beklenmedik şekilde sonlandırılmasına veya işlemin ifşa edilmesine neden olabilir”. bellek”), Core Graphics (“kötü amaçlarla oluşturulmuş bir PDF, rastgele kod yürütülmesine neden olabilir”) ve SoftwareUpdate (“ayrıcalıksız bir uygulama NVRAM değişkenlerini düzenleyebilir”) etkilenir.

Bu kadar çok sorun ele alındığında, Big Sur kullanıcılarının güncellemeyi mümkün olan en kısa sürede yüklemeleri veya alternatif olarak Monterey’e yükseltmeleri önerilir. macOS Monterey 12.0.1 ayrıca bu sorunlara yönelik düzeltmeler içerir.

11.6 sürümünden bir hata macOS 11.6.1’de hala mevcut gibi görünüyor ve DVD oynatıcı uygulamasıyla DVD oynatmada sorunlara neden oluyor.

Yeni MacBook Pro modelleri için Monterey 12.0.1 için ayrı bir güncelleme var, çünkü bunlar şu anda hala 12.0 sürümüyle sunuluyor.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/macos-big-sur-update-security-holes-3809833/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...