mac

Mac’lerde kötü amaçlı yazılım azalıyor

Güvenlik şirketi Malwarebytes’in yeni bir raporuna göre 2020’de macOS için kötü amaçlı yazılım miktarı yüzde 38 azaldı.

Güvenlik şirketi Malwarebytes, 2020’de kötü amaçlı yazılımın yayılmasına ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Rapor, 2019’a kıyasla, macOS’taki kötü amaçlı yazılım tespitlerinin miktarının aslında yüzde 38 oranında azaldığını gösteriyor. Malwarebytes, 2019’un tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Malwarebytes, bu algılamanın düşmesinin nedeni “öncelikle Adware ve potansiyel olarak istenmeyen programların (PUP) algılamalarındaki düşüşten kaynaklanıyor” diyor. Genel olarak, PUP’lar güvenlik şirketinin 2020’de Mac için tespitlerinin yüzde 76’sından fazlasını temsil ederken, Adware yaklaşık yüzde 22’yi temsil ediyordu.

Malwarebytes, “macOS’ta, Adware, gördüğümüz en baskın kötü amaçlı yazılım türüdür” diyor. Reklam yazılımı, görüntülenen reklam miktarını artıran bir yazılımdır. Bunun en yaygın etkisi, bilgisayarın normalden daha yavaş hale gelmesidir, ancak reklamın kimlik avı için kullanılma riski de vardır.

Truva atları ve benzerleri gibi en tehlikeli kötü amaçlı yazılımlar, macOS için kötü amaçlı kodun yüzde 1,5’ini oluşturur. Bu sayı, kötü amaçlı yazılım yüzdelerinin düşük olduğu ülkelerden gelen veriler tarafından büyük ölçüde çarpıtılmıştır: ABD’deki kötü amaçlı yazılım algılamaları, geçen yıl toplam Mac algılamalarının% 1’ini oluştururken, Avustralya, İngiltere, Kanada, Fransa gibi ülkelerde bu sayı% 5’e yakındı.

Ancak, gardınızı düşürmeden önce, araştırmacılar şunu not ediyor: “Kötü amaçlı yazılımlar (çoğunlukla arka kapılar, veri hırsızları ve kripto para hırsızları / madencileri) yüzde 61’den fazla arttı.”

Malwarebytes, aşağıdakileri 2020’deki en önemli Mac kötü amaçlı yazılım tehditleri olarak belirtiyor ve tespitlerin% 99’unu oluşturduklarını söyledi:

  • OSX.Generic.Suspicious% 80.65
  • OSX.FakeFileOpener% 13.19
  • OSX.ThiefQuest% 1.96
  • OSX.BirdMiner 1.37%
  • OSX.SearchAwesome% 1,05
  • OSX.FakeAV% 0.74
  • OSX.Honkbox% 0.22
  • OSX.% 0,15
  • OSX.% 0,1 Adwind
  • OSX.KeRanger% 0.1

Tüm Mac virüslerini burada ayrı bir makalede inceliyoruz: Mac virüsleri, kötü amaçlı yazılımlar ve güvenlik kusurlarının listesi.

Malwarebytes, “Apple’ın sistemi gittikçe daha fazla kilitlediğini, sadece kod imzalamayı değil, aynı zamanda yeni bir” noter onaylama “sürecini de gerektirdiğini açıklıyor. Noter onaylama, uygulamaların Apple’a gönderilmesini içerir.” Açıkçası suçlular Mac’leri hedef almaktan vazgeçmediler. Malwarebytes, sonuç olarak bazı Adware geliştiricilerinin Adware imzalamayı bıraktığını, bunun yerine kullanıcıya imzasız yükleyiciyi çalıştırmak için macOS güvenliğini nasıl atlayacağına dair talimatlar verdiğini belirtiyor.

Koronavirüs pandemisinden nasıl yararlanıldığına dair bazı ilginç gözlemler var, suçlular bir coronavirüs kimlik avı e-postaları ve dolandırıcılık çığlarıyla insanların korkularını avlıyor. Yeni bir ortamla karşı karşıya kalan siber suçlular, istihbarat toplamaya ve insanların izolasyonundan yararlanmaya yeni bir vurgu yaptı. Örneğin, teknik destek dolandırıcılığında bir canlanma yaşandı.

Malwarebytes, “2020 bize bir şey öğrettiyse, o da siber suçların bir hiç uğruna durmasıdır. Sömürü için hiçbir hedef ve soluk olmayan fırsat yoktur,” diyor Malwarebytes.

Malwarebytes Kötü Amaçlı Yazılım Durumu Raporu 2021’de daha fazlasını buradan okuyun.

Mac’inizi daha güvenli hale getirme kılavuzu için şunu okuyun: Mac ne kadar güvenli? En iyi Mac güvenlik ayarları.

Ayrıca En İyi Mac Antivirüs Yazılımı için bir rehberimiz var. PLus, Mac için Antivirüs Anlaşmalarımıza göz atarsanız, Antivirüs yazılımından tasarruf edebilirsiniz.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/malware-macs-decreasing-3801851/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu