mac

MacBook Pro 16in 2021 Yayın Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

Kasım 2019’da en büyük MacBook Pro, daha büyük bir ekrana sahip yeni bir tasarım kazandı, ancak dışa dönük yeniden tasarım dışında 16 inç MacBook Pro, 15 inç modelinin bileşenlerini korudu. Bu bileşenlerin geçmişi Haziran 2019’a kadar uzanıyor.

16 inç MacBook Pro piyasaya sürüldüğünden bu yana bir yıldan fazla bir süredir ve bir buçuk yıldan daha eski bileşenlerle, 16 inç MacBook Pro’nun bir güncelleme almasının tam zamanı. Ne bekleyebiliriz?

Bu makalede, 2021 16 inç MacBook’un yeni Apple yapımı işlemci ve grafik seçenekleriyle ilgili söylentilere bakacağız, yeniden tasarımdan bahsedeceğiz ve MagSafe şarj cihazının geri döneceğini, Touch Bar ise yola çıkacağını bildireceğiz.

16 inç MacBook Pro çıkış tarihi

16 inç MacBook Pro’nun yeni bir Intel sürümünü Aralık 2020’de göreceğimizden neredeyse emindik; bu, modelin piyasaya sürülmesinden bu yana bir yılı aşkın bir süredir damgasını vuracaktı. Bununla birlikte, Apple 8 Aralık’ta yeni bir ürün duyurusu yaptığında, yeni bir 16 inç MacBook Pro değildi, AirPods Max idi.

Yine de, yeni bir 16 inç MacBook Pro modelinin 2020’de piyasaya sürüleceğine dair kanıtlar vardı: Ekim 2020’de Boot Camp’e yapılan bir güncellemedeki belgeler, piyasaya sürülmemiş 16 inçlik bir dizüstü bilgisayardan bahsediyordu. Belgeler, güncellemenin şunu gösterdi: “16 inç MacBook Pro (2019 ve 2020) ve 13 inç MacBook Pro (2020) üzerinde yoğun CPU yükü sırasında meydana gelebilecek bir kararlılık sorununu düzeltir”.

Umarım daha uzun süre beklemek zorunda kalmayız. LeaksApplePro Kasım 2020’de Apple’ın 16 inç MacBook Pro için 12 çekirdekli bir yonga üzerinde çalıştığını tweetledi.

LeaksApplePro daha sonra Aralık 2020’nin sonunda bu 12 çekirdekli Mac’in Mart ayında piyasaya çıkacağını tweetledi. Bunun 16 inç MacBook Pro mu yoksa söylenti 14 inç MacBook Pro mu olacağı belli değil.

Ancak daha uzun süre bekleyebiliriz. Genellikle doğru analist Ming-Chi Kuo, 16 inç MacBook Pro’nun 2021 ortasına kadar gelmeyebileceğini düşünüyor, başlangıçta yeni 16 inç MacBook Pro modellerinin 2020’nin sonundan önce geleceğini düşünüyordu ancak koronavirüsle ilgili gecikmeler nedeniyle yenisini etkilediğine inanıyor Apple’ın kullandığı ekran teknolojisi (aşağıda daha fazlası), başlatma 2021’e kadar gerçekleşmeyecek.

Kuo, Ocak 2021’de yatırımcılara yaptığı bir notta, yeni MacBook Pro modellerinin 2021’in üçüncü çeyreğine kadar piyasaya sürülmeyeceğini söyledi.

Aynı zamanda bir Bloomberg raporu, yeni MacBook Pro modellerinin yılın ortasında piyasaya çıkacağını belirtti.

Görünüşe göre Apple’ın 2021’de MacBook Pro ve iMac Pro için “agresif bir üretim programı” var, bu yüzden şirketin kesinlikle büyük bir planı var. Okuyun: 2021’de yeni MacBook Pro ve iMac Pro.

2019 16in MacBook Pro incelememizi okuyun.

Ekran

Analist Ming-Chi Kuo’nun yeni 16 inç MBP’nin 2021 yılına kadar gelmeyeceğini beklemesinin bir nedeni, Apple’ın Mac’leri için mini LED ekran panelleri benimsemeye çalıştığını belirtmesiydi.

Bu yeni mini LED paneller, zengin ve geniş bir renk yelpazesinin yanı sıra yüksek kontrast oranları, yüksek dinamik aralık ve daha fazlasını sunar. Mini-LED ayrıca, yanma sorunu olmayan (OLED ile ilgili bir sorundur) daha ince, daha fazla güç verimli panellerle sonuçlanmalıdır.

Mart 2020’de, bu değişikliğin 2020 için yolunda olduğunu ve Coronavirüsten etkilenmediğini söylemişti. Bununla birlikte, Mayıs 2020’de, bu planların aslında Coronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini ve bu nedenle 16 inç MacBook Pro’nun muhtemelen 2021’in başlarına kadar gelmeyeceğini öne sürdü.

İşlemci

Mayıs 2020’de 13 inç MacBook Pro, 10. nesil Intel işlemcileri kazandı ve daha küçük MBP, Kasım 2020’de Apple’ın Apple Silicon için kendi işlemci serisi için Intel’i ilk kullanan oldu. Bu belki de ilk Apple Silikon yongası olan M1 için şaşırtıcı değil nispeten düşük güçlü – Apple’ın yeni MacBook Air ve mini’de de görülüyor.

Peki 16 inç MacBook Pro ne olacak? Daha güçlü MacBook Pro yakında ARM mimarisine dayalı yeni Apple Silicon işlemcileri sunacak mı? Yoksa bunun yerine bir Intel güncellemesi alacak mı?

16 inç MacBook Pro geldiğinde, Apple’ın 16 inç MacBook Pro’ya uygun kendi Silikon ARM tabanlı işlemcilerini dahil etmesi muhtemel görünüyor. Intel’den geçişin bir dizi faydası olacak, ancak yaratıcı profesyoneller anlaşılır bir şekilde Apple’ın yongalarının taleplerini karşılayıp karşılamayacağı konusunda endişeli. Apple Silikon’un Intel ile karşılaştırmasını burada inceleyeceğiz.

Aralık 2020’de bir Bloomberg raporuna göre: “Apple, MacBook Pro ve iMac modellerini hedefleyen yeni nesil yongası için 16 güç çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren tasarımlar üzerinde çalışıyor”.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi LeaksApplePro, 16 inç MacBook Pro için 12 çekirdekli bir yonganın geleceğine inandığını tweetledi.

Bir sonraki MacBook Pro’nun Intel işlemcilerde (örneğin, Nisan 2020’de piyasaya sürülen 10. Nesil Intel Core-H Serisi işlemciler (AKA Comet Lake-H)) üzerinde çalışma ihtimali çok düşük.

Bununla birlikte, 16 inç MacBook Pro için en uygun 10. nesil işlemciler aslında mevcut işlemciler üzerinde önemli bir artış sağlamayacak.

ABD’deki meslektaşımızın burada söylediği gibi: “Apple’ın bir sonraki MacBook Pro güncellemesi yalnızca mevcut 9. nesil işlemcileri bu Comet Lake-H yongalarıyla değiştirirse, heyecanlanacak bir şey yok”.

Grafikler

Apple, Apple’ın kendi grafik çözümünü görmeyi beklediğimiz MacBook Pro’ya Apple Silicon’ı getiriyor. Şu anda 16 inç MacBook Pro, 4 GB ile AMD Radeon Pro 5300M veya 4 GB ile AMD Radeon Pro 5500M ve 8 GB ile AMD Radeon Pro 5600M sunuyor. Birçoğu, yeni Silicon 16in MacBook Pro’nun ayrık grafiklerden yoksun olacağından endişe duyacak.

Apple zihinleri rahatlatmaya çalıştı: bir geliştirici belgesinde “Ayrı bir GPU’nun daha iyi performans anlamına geldiğini varsaymayın” ve “Apple işlemcilerdeki entegre GPU, yüksek performanslı grafik görevleri için optimize edilmiştir” dedi.

Umarım endişelenmek için bir neden yoktur. Raporlar, Apple’ın Silicon grafik işlemcilerinin AMD’nin çözümleriyle eşleşebileceğini gösteriyor. Apple’ın grafik planları hakkında daha fazla bilgi için bunu okuyun: Apple’ın Silicon grafik planlarının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Apple vs Intel makalemizde tartıştığımız gibi, Apple beklentileri yükseltiyor – yeni Apple Silicon Mac’lerde “daha yüksek performanslı GPU’lar” bekleyebileceğimizi iddia ediyor. Apple’ın sözünü yerine getirmesi tamamen mümkündür: Apple, Intel, Nvidia ve AMD GPU’ları tarafından kullanılan Anında Mod Oluşturma (IMR) yerine Döşeme Tabanlı Ertelenmiş Oluşturma (TBDR) kullanır ve bunun birçok avantajı vardır. .

Yeni MacBook Pro Intel işlemciler sunarsa, yeni 16 inç MacBook Pro’da hangi grafikleri görebiliriz? Apple, 16 inç MacBook Pro ile 11. Nesil Tiger Lake CPU’lar kullanıyorsa, Xe Graphics’i bu teklif CPU ile birlikte geleceği için görmeyi bekleyebiliriz. Bu, Intel’in AMD tarafından sunulanlar gibi ayrı grafik işlem birimleri geliştirme girişimi. Apple’ın genellikle bu Mac ile ayrı bir grafik seçeneği olarak sunulan AMD grafiklerini taklit etmesi pek olası görünmüyor, bu nedenle AMD’nin yeni nesil teklifini yeni 16 inç MacBook Pro ile birlikte görmeyi umuyoruz.

Ayrıca okumak isteyebilirsiniz: Apple’ın Mac Pro için planları.

16 inç MacBook Pro

Veri deposu

Apple yeni 16 inç MacBook Pro’da kendi silikonuna geçerse RAM de değişecek. Muhtemelen 16 GB’ı standart olarak görmeyi bekleyebiliriz, ancak RAM’in tahsis edilme şekli farklı olacaktır, bu nedenle yeni MacBook Pro’nun ayrı grafik belleğine sahip olma olasılığı düşüktür.

Yeni bir Silikon MacBook Pro’nun şu anki model gibi 64GB RAM ile donatılıp donatılamayacağına gelince, bilmiyoruz.

16 inç MacBook Pro bir Intel güncellemesi alırsa, farklı bir RAM türü de görebiliriz: şu anda 16 GB 2666 MHz DDR4 bellek, orta düzey 13 inç MacBook Pro ise 16 GB 3733 MHz LPDDR4X ile birlikte gelir. LPDDR4X güç açısından daha verimli. Bu, daha iyi olduğu anlamına gelmez – aynı zamanda azaltılmış bir bant genişliğine sahiptir: LPDDR4, çift 16-bit kanallara (veya 32-bit toplam veriyolu) sahipken, DDR4 64-bit kanallar sunar. Bu yüzden profesyonel kullanıcılar DDR4 seçeneğiyle büyük olasılıkla daha iyi durumda.

screenshot

Kamera ve Yüz Kimliği

MacBook Pro’da daha iyi bir FaceTime kamerası görmeyi çok isteriz. MacBook Pro hala şaşırtıcı derecede zayıf bir 720p kamera sunuyor. Karşılaştırma olarak, iPhone 11 serisindeki FaceTime kamera (diğer adıyla Selfie kamera) 1080p HD video kaydı ve 12MP kamera sunuyor.

Apple’ın bu kamerayla oyununu gerçekten geliştirmesi gerekiyor, bu video konferans çağında çok belirgin hale gelen bir şey.

Ayrıca TrueDepth kameranın, Face ID’yi etkinleştiren MacBook serisinde göründüğünü görmek istiyoruz. Görünüşe göre Mac’te Face ID gerçekten var – Big Sur beta, TrueDepth kameranın Mac’e geldiğini ima eden bir kod içeriyor.

Yeni model, güncellenmiş bir Touch Bar içerebilir. Okuyun: MacBook Pro Touch Bar için Apple Patentleri Force Touch.

Touch Bar Yok

Ming Chi Kuo’nun Ocak 2021 yatırımcı notuna göre Apple, Touch Bar’ı yeni MacBook Pro’dan kaldırıyor. Fiziksel işlev düğmeleri geri yüklenecektir. Okuyun: Yeni iPhone benzeri MacBook Pro için MagSafe girişi ve Touch Bar çıkışı

MagSafe

Yukarıdaki bağlantıdan da görebileceğiniz gibi, MagSafe’in geri dönüşü yeni MacBook Pro için de tahmin ediliyor. Hem Kuo hem de Ocak 2021 Bloomberg raporu, Apple’ın güç kablosuna takıldıklarında Mac’lerinin yere çakılmasını istemeyen insanlarla popüler olan ‌MagSafe‌ şarj konektörünü geri yükleyeceğini belirtiyor. MagSafe hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: MagSafe nedir.

Wi-Fi 6

Wi-Fi standardı olarak Wi-Fi 6 (802.11ax) henüz emekleme aşamasında, ancak gelmeye başlıyor ve yeni 13 inç MacBook Pro ve MacBook Air modellerinde bulunuyor.

Yeni 16 inç MacBook Pro’da satışa sunulacağını beklemek güvenli bir bahis gibi görünüyor.

Apple’ın 2021’de neleri piyasaya süreceği hakkında daha fazla bilgi için şunu okuyun: 2021’de çıkacaklara dair yeni Apple ürünleri kılavuzu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...