Yazılım

Mac App Store’dan Vazgeçen Geliştiriciler, Yeni Rakamlar Öneriyor

Analist firma Appfigures, Mac uygulamalarını şirketin resmi mağazasından almayı tercih eden kullanıcıları kadar Apple’ı da endişelendirebilecek düşüş trendini ortaya koyan Mac App Store ile ilgili yeni rakamlar yayınladı.

Appfigures’ın haftalık özetinin ilgili bölümü – Mac App Store Gelişiyor mu? mağazanın aktif olmadığını ve “yalnızca yavaşladığını” savunuyor.

Analistin rakamlarına göre, bu yıl Ocak ayında mağazada 400’den biraz fazla yeni uygulama yayınlandı ve bu, Ocak 2020’de gördüğümüz sayıyla aşağı yukarı aynı. Şubat ve Mart benzer görünüyordu. Ancak o zamandan beri rakamlar çarpıcı bir şekilde düştü ve Appfigures’ın Ağustos ayı için tahmini, 9to5Mac raporlarına göre 200’ün biraz üzerinde yeni uygulama.

2020 boyunca her ay ortalama 392 yeni uygulama yayınlandı. 2021’in ilk sekiz ayı için aynı rakam, yıllık %12,5 düşüşle 343’tür. (Her yılın son dört ayı sürümlerde bir sıçrama gördüyse, böyle bir karşılaştırmanın geçerliliği konusunda endişelenebiliriz, ancak 2020’de durum böyle değildi.)

iOS App Store, hem Appfigures’ın kabaca 100 kat daha büyük olduğunu bildirdiği büyük hacimde hem de genel eğilimde (Statista’nın önerdiği gibi, çok daha az tanımlanabilir bir gradyan ile genel olarak sabittir) farklı bir hikaye.

iOS’tan farklı olarak, Mac geliştiricileri uygulamalarını kendi kendilerine dağıtmakta özgürler ve Apple’ın geliştiricileri, birçok kullanıcının yalnızca resmi mağazadan alışveriş yapmak isteyeceği vaatleriyle cezbetme girişimleri, Mac App Store’dan bu yana gözle görülür bir etki yaratmadı. 2010 yılında piyasaya sürüldü.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/developers-mac-app-store-3807964/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...