mac

M1X Mac’i Beklemeli miyim? M1X çıkış Tarihi ve Özellikleri

Apple’ın yeni nesil Mac işlemcileri olduğu düşünülen şey için kıyaslamalar ortaya çıktı. M1X’in Kasım 2020’de tanıtılan M1’i takip etmesi ve MacBook Pro ve iMac’in sonraki sürümlerinde yer alması bekleniyor.

Apple’ın M1 çipinin halefi hakkında bildiğimiz her şey burada.

M1X nedir?

M1X Chip’in yeni nesil Apple Silicon’ın adı olacağı düşünülüyor. Apple’ın Mac için üretilen ikinci ARM tabanlı işlemcisi olacak.

Doğrudan M2’ye atlamak yerine, Apple’ın aynı temel işlemcinin daha fazla işlemci çekirdeği ve daha fazla grafik çekirdeği ile daha hızlı bir sürümünü sunma planı olduğu görülüyor.

CPU Monkey’den gelen söylentilere ve sızdırılan ölçütlere inanılacaksa, M1 Chip’in bu yeni sürümü – M1X – Kasım 2020 güncellemelerinde bulunan MacBook Air, giriş seviyesi MacBook Pro’da bulunan M1 çipinde büyük bir iyileştirme sunacak. ve Mac mini.

Yayın tarihi

M1X’in 2021’in ikinci çeyreğinde gelmesi bekleniyor. Bu, onu bu baharda veya en geç Haziran ayında WWDC’de göreceğimiz anlamına gelebilir.

Hangi Mac’ler M1X’e sahip olacak?

M1X’in bir sonraki iMac ve 14in MacBook Pro güncellemesinde kullanılacağını düşünüyoruz.

16 inç MacBook Pro ve 27 inç iMac yenilemesinde de kullanılabilir, ancak bu modellerin M2 Çipini kazanabileceğini umuyoruz.

M1X işlemci

Tüm söylentiler Apple M1X’te 12 çekirdek olduğuna işaret ediyor. M1’de bulunan sekiz çekirdeğe kıyasla bu bir artış. M1’in dört yüksek performanslı çekirdeği (kod adı Firestorm) ve dört enerji verimli çekirdeği (kod adı Ice Storm) olduğu yer. Aksine, M1X’te sekiz yüksek performanslı Firestorm çekirdeği olacak.

Apple, M1 işlemcisinin saat hızını açıklamadı, ancak karşılaştırmalar, saatin 3.2GHz’de olduğunu gösterdi. Bu M1X için değişmedi – sızdırılan testlere göre yeni yonga hala 3,2 GHz hızında olacak.

M1 gibi M1X de 5nm üretim sürecini temel alacaktır.

Bu ekstra çekirdekler daha fazla güç gerektirecek ve kıyaslamalar, 39 watt’ta maksimum olan M1 Mac mini’ye kıyasla M1X için 45 watt’ta maksimuma çıkarak watt değerinin artacağını gösteriyor. 2018 Intel Mac mini’nin 122 watt’ta maksimuma çıktığı göz önüne alındığında, bu hala oldukça iyi gidiyor.

M1 Mac Grafikleri

M1X grafikleri

M1 Çip, sekiz grafik çekirdeği (veya giriş seviyesi MacBook Air durumunda yedi) sunuyordu. M1X için 16 çekirdekli bir GPU görmeyi bekleyebiliriz.

Kıyaslamalar, M1’deki 128 yürütme birimine kıyasla M1X için 256 yürütme birimi olacağını göstermektedir.

M1X RAM

M1 Mac gibi, M1X kıyaslamaları da RAM için 16GB maksimum olacağını gösteriyor.

M1X ekran desteği

Karşılaştırmalar ayrıca M1X’in üç ekrana kadar çalışacağını da gösteriyor – bu, yalnızca bir ek ekranı destekleyebilen M1 MacBook Air ve MacBook Pro ile karşılaştırıldığında bir gelişme olacaktır (bu eğiticiyi takip etmediğiniz sürece: İki veya daha fazla harici ekran nasıl bağlanır Apple Silicon M1 Mac’lere.

M1 Mac mini, en azından bir Apple XDR ve bir 4K ekranı birlikte çalıştırabilir.

Peki ya M2?

Bir Bloomberg raporuna göre, Apple bir dizi yeni Mac işlemcisi üzerinde çalışıyor.

Apple, M1X’in yanı sıra 16 çekirdekli ve 32 çekirdekli GPU’lara sahip şirket içi CPU’lar da geliştiriyor. Aralık 2020 tarihli Bloomberg raporu, Apple’ın kaynaklara göre 16 güç çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren tasarımlar üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Üst düzey masaüstü bilgisayarlar ve yeni bir daha küçük Mac Pro için Apple, 32 yüksek performanslı çekirdek sunabilir, ancak Bloomberg’in kaynaklarına göre bu yongaların 2022’ye kadar olması beklenmiyor. Üstün Mac Pro masaüstü şu anda 28 çekirdekte maksimuma çıkıyor.

M1X için beklenen 16 çekirdekli GPU’nun yanı sıra, Apple’ın 32 çekirdekli bir grafik seçeneği üzerinde çalıştığı söyleniyor ve Bloomberg’in kaynaklarına göre, 2022’ye kadar Apple’ın en son teknolojiye sahip makinelerinde 64 ve 128 özel çekirdek görebiliyorduk.

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: 2021’deki Mac trendleri – Süper Mac’ler geliyor.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/m1x-mac-3801943/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...