iPhone

iPhone Pil Değişimi Yapmak Faydalı Mı? *2022

iPhone pil değişimi, pil sağlığı uygun seviyede olmayan iPhone‘larda, cihaza zarar vermemesi adına faydalıdır. Pildeki kimyasal yaşlanma, düzensiz kullanım, pil kullanım ömrünün dolması gibi sebepler cihazınızın iPhone pilini olumsuz etkileyen unsurlardır. Bu gibi durumlar cihazınızın şarjının erken bitmesine ya da ani kapanışlara sebep verecektir.

iPhone Pil Değişimi Yapmak Faydalı Mı
iPhone Pil Değişimi Yapmak Faydalı Mı

Bu durumun yaşanmaması için düzenli olarak cihazınızın Aylar> Pil> Pil Sağlığı bölümünden pil durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Pil sağlığının nasıl olması gerektiğinden bahsetmeden önce iPhone pilini anlamakta yarar var. iPhone pillerinde, lityum iyon teknolojisi kullanılır.

Bu teknoloji, cihazın daha hızlı şarj olmasına olanak sağladığı gibi hafif ve yüksek güç yoğunluğu olma özelliklerine de sahiptir. Bu sayede de pil ömrü de diğerler pillerden daha uzundur.

iPhone telefonlarda normal koşullarda pil sağlığının 500 tam şarj olduktan sonra ilk kapasitesinin yüzde 80 altına düşmemesi gerekir. Bu sayının altına düştüğü takdirde cihaz performansı düşecek ve zarar görecektir. Bu durumda iPhone batarya değişimi yaparak cihaz sağlığı ve kullanım performansınızı düzeltebilirsiniz.

iPhone Pil Değişim Ücreti

Pil ömrü ve pil kullanım ömrü birbirine benzese de iki farklı terimdir. Pil ömrü, telefonunuzun şarjının yüzde 100 halinden sıfıra düşme süresini kapsar. Pil kullanım ömrü ise cihazınızın ilk kullandığınızdan son kullandığınız ana kadar geçen süreyi kapsar.

Cihazınızdaki pilin, pil kullanım ömrü dolduysa iPhone pil değişimi yapmanız gerekir. Bunun için yetkili servisle görüşüp randevu almanız yeterlidir. Ayrıca cihazınızın durumunu ileterek tahmini ücret konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kullanıcı hatalarında oluşmuş hasar ve pilin kullanım ömrünün bitmesinde kaynaklı sorunların garanti dışı olduğunu bilmekte yarar var. Bu durumlarda maalesef iPhone pil değişim ücreti talep edilmektedir. Ayrıca pil değişimi sırasında ekran kırıklığı gibi pilin değişimine engel bir durum varsa onların da tamirinde de ek ücret alınır.

iPhone pil değişim ücreti, cihazın model ve özelliklerine göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse iPhone 11 Pro da pil değişim ücreti ortalama 1000 TL iken iPhone 13 Pro ortalama 1500 TL civarındadır. Daha ayrıntılı bilgi için iPhone yetkili servisi ile görüşebilirsiniz.

iPhone Pil Değişimi Ne Kadar Sürer?

iPhone pil değişimi ne kadar sürer? Sorusu pil değişimi yapacak kişiler tarafından sıklıkla merak edilip araştırılan konular arasındadır. Normal bir tamircide pil değişimi uygun bir ortam ve özel ekipmanlarla ortalama 60 dakika gibi sürede yapılır. Bu süre bayisine verildiği takdirde geliş gidiş gibi süreler de üzerine konulacağı için uzayacaktır.

 

iPhone pil değişimi yaptırmak ve bunu kısa sürede yaptırmak istiyorsanız emin olduğunuz bir tamirciden destek alabilirsiniz. Yalnız değişim veya onarım yaptırmak istediğiniz yerin kurumsal bir yer olduğunu emin olmakta yarar var. Aksi halde ilerde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

iPhone pil değişim ne kadar sürer gibi soru işaretlerine sahip değilseniz cihazınızı bayisine göndermek sizi daha güvende ve rahat hissettirebilir. Böylelikle hiçbir sorun yaşamadan belli süre sonra cihazınıza kavuşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...