iPhone

iPhone 13’e mmWave Eklemenin Amacı Ne?


screenshot

Bir rapora göre, iPhone 13 için seri üretim başladı. Bu büyük bir sürpriz değil – sonuçta yeni telefon muhtemelen yaklaşık üç ay içinde piyasaya sürülmeye hazır olacak. Ancak Tayvanlı DigiTimes gazetesinden gelen haberler, yaklaşmakta olan Apple cihazının 26GHz ila 40GHz yüksek frekans aralığında yer alan daha hızlı mmWave 5G standardını destekleyeceğini doğruluyor.

Bunun için DigiTimes kanıtı, Apple’ın mmWave teknolojisi için gerekli olan güç bobinlerinden büyük bir sipariş verdiğini bildiren tedarikçi Cyntec’ten geliyor. Rapor, büyük siparişin Apple’ın yeni iPhone’ların en az yarısında daha hızlı mmWave 5G teknolojisini destekleyeceğini gösterdiğini gösteriyor.

ABD’li okuyucularımız için bu yeni bir şey değil – iPhone 12 zaten mmWave’i destekliyor. Ancak iPhone 12, burada Birleşik Krallık, Avrupa, Avustralya veya başka bir yerde bu standardı çok iyi bir nedenle desteklemiyor: mmWave henüz ağlar tarafından uygulanmadı.

mmWave’in yalnızca ABD, Güney Kore ve Japonya’da mevcut olmasına rağmen, Apple’ın yeni iPhone’u tüm dünyadaki standardı destekleyecek gibi görünüyor. Nedenini merak ediyoruz: mmWave’in amacı nedir?

Bu standarda dünya çapında verilen desteğin az olduğu göz önüne alındığında, yeni iPhone’un bunu destekleyip desteklememesi gerçekten önemli mi?

5G’nin durumu

Burada, Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde, bazı yerlerde 5G ağlarına erişim vardır – genellikle büyük kasabalar ve şehirler. Bu, 6GHz altı aralığında 5G’dir.

Öte yandan mmWave spektrumu 6GHz bandının üzerinde yer alır ve daha da yüksek veri hızları sunar ve sıkışık alanlarda daha iyi başa çıkabilir (böylece örneğin bir konserdeyken aslında bir veri bağlantınız olur). Spektrumun bu kısmı şu anda Birleşik Krallık ağları tarafından kullanılmamaktadır (ve diğer birçok ülkenin ağları için de kullanılmamaktadır).

mmWave’in İngiltere’de henüz genişlememiş olması gerçek bir sürpriz değil. mmWave spesifikasyonunun Birleşik Krallık’ta alınmamasının bir nedeni, sınırlı bir menzile sahip olmasıdır – sinyaller yalnızca kısa mesafelerde seyahat ettiğinden ek direkler gerektirecektir.

Ofcom, açık artırma için mmWave için gerekli olan 26GHz bantlarında ve diğer bantlarda spektrumu serbest bırakıyor.

Birleşik Krallık’ın mmWave’i önümüzdeki yıl ya da daha sonra piyasaya sunup sunmayacağı henüz belli değil, ancak ünlü analist Ming-Chi Kuo, Nisan 2021’de mmWave desteğinin iPhone 13 modelleri piyasaya sürüldüğünde daha fazla ülkede sunulacağını öne sürdü. . Kanada, Avustralya, Japonya ve büyük Avrupa mobil operatörlerindeki iPhone sahiplerinin daha hızlı standardı desteklemeye başlaması için iyi bir şans olduğuna inanıyor.

mmWave nasıl kullanılabilir?

Büyük bir şehirde yaşamıyorsanız, Birleşik Krallık’ta (veya nerede olursanız olun) yayınlansa/yayılsa bile, bir mmWave bölgesine gelmeniz pek olası değildir. Ancak telefonunuz standardı destekliyorsa, en azından yoğun, yerleşim alanlarında bundan yararlanabileceksiniz: bu nedenle, Londra’yı ziyaret ediyorsanız daha yüksek hızların keyfini çıkarabilir ve frekansı sizinle paylaşan büyük nüfusa rağmen, daha yüksek hızların keyfini çıkarabilirsiniz. herkese yetsin.

Ancak, mmWave başka bir şekilde oynamak için gelebilir – bu, kapsama alanı sunan ağlara dayanmaz.

Ağlar tarafından dağıtılmak yerine, belki mmWave yerel ağlara uygulanacaktır. Örneğin: mmWave’in IOT için yararlı olduğu söyleniyor – Georgia Institute of Technology’deki araştırmacılara göre mmWave ağı görünüşte IOT aygıtlarını şarj etmek için kullanılabilir.

Ek olarak, denemeler şu anda otonom araçlar arasında bağlantı sağlamak için mmWave kullanıyor ve Nisan 2021’de bazı İngiltere demiryollarında 60GHz mmWave ekipmanı kullanan bir mmWave WiFi kullanıma sunuldu.

iPhone 13 ile ilgili en son haberleri okuyun.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/whats-point-of-adding-mmwave-iphone-13-3806200/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...