Yazılım

iOS 15.4 Çıkış Tarihi, Yeni Özellikler ve iPhone’lara Gelen Hata Düzeltmeleri

Apple, Eylül 2021’de iOS 15’i piyasaya sürdü, ancak bu, şirketin iOS 15’i bitirdiği anlamına gelmez. iOS 15’in geliştirilmesi devam etti ve 27 Ocak 2022’de, iOS 15.3’ün yayınlanmasından sadece birkaç gün sonra Apple bir beta yayınladı. iOS 15.4’ün ilk sürümü, beta test kullanıcıları için olan sürümün kısa bir süre sonra çıkması muhtemeldir.

iOS 15.3 esas olarak güvenlik güncellemeleri ve hata düzeltmeleri getirirken, iOS 15.4, Apple’ın yeni işletim sistemi için vaat ettiği ancak henüz teslim etmediği bazı heyecan verici yeni özellikleri, bir sürü yeni emojiyi ve uzun zamandır beklenen bir özelliği getirmeye hazır görünüyor. bu maske takanları memnun edecek: Maske ile Kilidi Aç!

iOS 15.4 Çıkış tarihi

Elbette iOS 15.4’ün son sürümünün ne zaman geleceğini bileceksiniz.

Apple, geçen yılki modeli takip ederse, iOS 15.4’ün çıkış tarihi hakkında bazı sonuçlar çıkarabiliriz. Mevcut beta, kabaca 2021’deki iOS 14.5’e karşılık geliyor. O zamanlar ilk beta, 1 Şubat 2021’de geldi. Apple’ın 2021’de yaptıklarına dayanarak, nihai sürümden önce sekiz beta sürümü yayınladığı zaman, son sürümünü beklememeliyiz. iOS 15.4, Nisan ayının sonuna kadar.

  • iOS 14.5 Beta 1 – 1 Şubat 2021
  • iOS 14.5 Beta 1 saniyelik sürüm – 4 Şubat 2021
  • iOS 14.5 Beta 2 – 16 Şubat 2021
  • iOS 14.5 Beta 3 – 3 Mart 2021
  • iOS 14.5 Beta 4 – 15 Mart 2021
  • iOS 14.5 Beta 5 – 23 Mart 2021 iOS 14.5 Beta 6 – 31 Mart 2021
  • iOS 14.5 Beta 7 – 7 Nisan 2021
  • iOS 14.5 Beta 8 – 13 Nisan 2021
  • Apple Keynote “Bahar yüklendi” – 20 Nisan 2021

iOS 15.4 nasıl edinilir

Teste katılmak isterseniz, Apple beta programına nasıl katılacağınızı gösteren kılavuzumuzu okuyun.

Ancak her zamanki gibi, yeni beta sürümlerini yüklemeden önce cihazlarınızı yedeklediğinizden emin olun; bu şekilde dosyalarınızı kaybetme riskiyle karşılaşmazsınız. İdeal olarak, günlük iPhone veya iPad’iniz olmayan bir cihaz kullanmalısınız.

iOS beta sürümünün nasıl alınacağını ve iOS 15 ve sonraki güncellemelerin nasıl yükleneceğini ayrı bir makalede açıklıyoruz.

iOS 15.4’ün tam sürümü geldiğinde onu iPhone’unuza indirebileceksiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin. Ardından indirip yükleyebileceğiniz iOS 15.4’ü göreceksiniz.

iOS 15.4’te neler var?

iOS 15.3’ün çoğunlukla hata ve güvenlik düzeltmeleri olduğu yerde, iOS 15.4 bazı heyecan verici yeni özellikler getirecek gibi görünüyor.

Evrensel Kontrol

Universal Control, bir iOS özelliğinden çok bir iPadOS ve macOS işlevi olsa da, muhtemelen bu son güncelleme turundaki en önemli yeni özellik olacak.

iPadOS 15.4’ün ilk beta sürümü Universal Control’ü getirdi. Universal Control, macOS Catalina ve iPadOS 13’te tanıtılan ve bir iPad’i Mac’in yanına yerleştirmeyi ve fareyi veya dokunmatik yüzey işaretçisini sorunsuz bir şekilde Mac ekranının kenarından doğrudan iPad’e taşımayı mümkün kılan Sidecar’ın bir uzantısıdır.

macOS Monterey ve iPadOS 15’in sonraki sürümü, fare ve klavyeyi iki Mac arasında paylaşabileceğiniz anlamına gelmelidir. macOS 12.3’te gelenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Evrensel Kontrol seçenekleri, Ayarlar’daki AirPlay & Handoff sekmesinde bulunabilir. Orada İmleç ve Klavye (Beta) için yeni bir seçenek bulacaksınız.

Bir maske ile iPhone’un kilidini açın

İnsanlar Apple’ın neden bu kadar uzun sürdüğünü merak etse de, bu yeni özellik gerçek bir bonus gibi görünüyor.

iOS 14.5 ile (Nisan 2021’de), kullanıcı bir maske takarsa ve bu nedenle Face ID çalışmazsa iPhone’un kilidini Apple Watch ile açmak mümkün oldu. Şimdiye kadar, Apple Watch’ı olmayan kullanıcılar, Touch ID’ye sahip bir iPhone’u ummak zorundaydı. Okumak: Maskeli bir iPhone’un kilidi nasıl açılır.

iOS 15.4 beta’daki Face ID ve Parola ayarlarında, Face ID with Mask için yeni bir anahtar var. Apple’a göre, bu seçenek etkinleştirildiğinde Face ID “kimlik doğrulama için göz çevresindeki benzersiz özellikleri kullanacak”. Apple, bu ayar devre dışı bırakılırsa Face ID’nin daha doğru olduğuna dikkat çekiyor – tam yüz tanıma gerçekleştirmediğinden daha az güvenli. Görünüşe göre, maskede Face ID ile kilit açma yalnızca iPhone 12 veya daha yeni sürümlerde çalışıyor – yeni işlevi beta sürümünde deneyeceğiz.

Face ID ile kilit açma için başka bir yeni ayar, sistemin yüz özelliklerinizi doğru bir şekilde tanıyabileceği anlamına gelen “Gözlük ekle” ayarıdır.

Yeni Emojiler

Unicode Konsorsiyumu’ndan bir sürü yeni emoji gelecek. Bunlar arasında eriyen bir yüz, selam veren bir yüz, dudağı ısıran, bir kavanoz, fasulye, röntgen ve baloncuklar sayılabilir. Blog emojipedia’ya ilk bakış bu yeni emojiler.

iCloud Anahtarlık Notları

Anahtarlıktaki bir parola girişine notlar ekleyebileceksiniz.

Anahtar zinciri girişlerinizi görmek için Ayarlar > Şifreler’e gidin.

Apple Kartı widget’ı

Ana ekrana veya Bugün görünümüne eklenebilecek yeni bir Apple Card widget’ı olacak. Cari hesap bakiyenizi ve harcama aktivitelerinizi gösterir. Apple’ın bunu İngiltere’ye getirip getirmeyeceğini henüz bilmiyoruz.

AB’de aşı pasaportu desteği

Sağlık uygulaması artık dijital COVID sertifikaları için AB biçimini desteklemektedir, bu nedenle AB kullanıcıları, desteklenen bölgelerdeki Sağlık ve Cüzdan uygulamalarında aşı pasaportu ayrıntılarını ekleyebilecektir.

DualSense uyarlanabilir tetikleyici desteği

iOS 15.4, geliştiricilerin Play Station 5 DualSense denetleyicisinin uyarlanabilir deklanşör işlevi için destek eklemesine olanak tanır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ios-154-when-features-3812866/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...