Apple

Gizlilik, Rekabete Aykırı Davranışın Mazereti Yok, AB Apple’ı Uyardı

Apple sık sık kendisini kullanıcı gizliliği şampiyonu olarak konumlandırır. Ancak AB’nin rekabet çarı, şirketi bu tutumu rekabete aykırı davranışlar için bir bahane olarak kullanamayacağı konusunda uyardı.

Avrupa Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, geçtiğimiz Cuma günü Reuters ile yaptığı röportajda, Apple CEO’su Tim Cook’un AB’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) hakkındaki son yorumlarına yanıt verdi. Vestager, Apple’ın endişelerine büyük ölçüde sempati duydu, ancak bunların “rekabete karşı kalkan” olarak kullanılamayacağı konusunda ısrar etti.

DMA, yazılım pazarlarındaki güç dengesini ayarlamayı amaçlamaktadır. Platform sahiplerinin – veya yasanın terminolojisinde “bekçilerin” – kendi uygulamalarına ayrıcalıklı muamele yapması yasaklanacaktır. Ek olarak, kullanıcılar, ABD’de önerilen antitröst düzenlemeleri kapsamında da şart koşulan bir şey olan, uygulamalarını cihazlarından özgürce silebilmelidir.

Haziran ayında Cook, DMA gerçekleşirse iPhone’un güvenliğini “yok edeceğini” söyledi ve Vestager bunun önemli bir husus olduğunu kabul etti.

Vestager, “Gizlilik ve güvenliğin herkes için çok önemli olduğunu düşünüyorum.” Dedi. “[But] Burada önemli olan, elbette, bunun rekabete karşı bir kalkan olmamasıdır, çünkü bence müşteriler başka bir uygulama mağazası kullanırlarsa veya yan yüklerlerse ne güvenlikten ne de gizlilikten vazgeçerler.”

Ancak Vestager kendisini eleştiri ve uyarılarla sınırlamadı. Ayrıca, Apple’ın kullanıcıların izlenmek isteyip istemediklerini seçmelerine olanak tanıyan son eklenen gizlilik önlemlerini övme fırsatını da yakaladı.

Ayrıca Vestager’ın Şubat ayında benzer bir uyarı yayınlayarak Apple’a tutarlı olmasını ve kendi uygulamalarına gizlilik kurallarını uygulamasını söylemesine rağmen, şirketin bunu tam olarak bir sonraki ay yaptığını belirtmeliyiz. Bu eylemin onun yorumlarının sonucu mu yoksa zaten olacak bir şey mi olduğu tartışmaya açık.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/privacy-anti-competitive-behaviour-3806375/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...