mac

Farklı Düşünün: MacBook Pro 13in’i Hurdaya Çıkarma Zamanı


screenshot

Apple’ın uzun süredir piyasada olan MacBook Pro 13in’i, bu yıl yerini güncellenmiş bir tasarıma ve daha fazla bağlantı noktasına sahip yeni 14 inçlik bir model aldı. Yine de M1 ve Touch Bar’lı (!) eski 13 inç Pro, Apple’ın ürün yelpazesinin bir parçası olmaya devam ediyor. MacBook Air aynı performansı daha düşük bir fiyata sunarken, birinin neden satın alacağını anlamak zor.

Apple, 13 inçlik form faktörüne o kadar bağlı ki, aslında bir güncelleme alacağı söylentileri var. Bloomberg’e göre Apple, 2022’de beş yeni Mac’ten biri olarak gelecek yıl güncellenmiş bir 13 inç MacBook Pro’yu piyasaya sürecek.

Muhtemelen aynı eski kasada sadece bir beyin nakli – M1’den M2’ye geçiş -. Apple’ın eski bir modeli güncellemek için büyük paralar harcamak istemesi pek olası değil.

Belki de bu, Touch Bar’a sahip son MacBook’tur. (Her zaman mahkum edildi.) MagSafe’i bile alacak mı? Bu, güncellenmiş bir üretim süreci anlamına gelir ve Tim Cook’un sadece gerçekten ihtiyacı olduğunu hissederse böyle şeylere para harcadığını biliyoruz.

Ama neden işlemciyi değiştirmekle uğraşasınız ki? Bir sonraki MacBook Air’in bu kadar büyük değişiklikler yapacağı söylentileriyle, Apple’ın MacBook stratejisini yeniden düşünmesinin zamanı geldi.

Bir Air-a’nın Sonu

Yeni MacBook Air’in, on yılı aşkın süredir piyasada olan klasik kama şekli yerine tamamen yeni bir tasarımın yanı sıra bir M2 işlemciye sahip olacağı söyleniyor. Böyle bir nesil değişimiyle birlikte yeni bir ismin de zamanı geldi.

İşte Apple’ın MacBook Air’in yerine yeni nesil bir MacBook olmasına izin vermesi için altın bir fırsat – özellikle de Air hattını karakterize eden kama şekli aşamalı olarak kaldırılırken. Ayrıca, karşılaştırılacak standart bir MacBook olmadığında “Air” artık hiçbir şey söylemiyor. Sadece MacBook yeterlidir.

Apple, M2 ile bir sonraki MacBook’u (Air) daha da yetenekli hale getirme şansına da sahip. M2, M1’deki mevcut 16 GB yerine 32 GB RAM’i destekliyorsa, bu tüketici pazarı için tavanı daha da yükseltecek ve MacBook Pro’ya yönelmiş olabilecek biri için yeterli olabilir. Tamamen saygın bir yarı profesyonel dizüstü bilgisayardan bahsediyor olurduk.

(Ayrıca, yeşil ve sarının konferans masasına sığmadığını düşünenler için neden koyu gri ve gümüş renginde yayınlamıyorsunuz?)

Ancak tüm bunlar bizi bir sonraki soruya götürüyor. MacBook Pro 13in için ne kadar yer kaldı?

2022 için yeni bir ürün tablosu

Steve Jobs’un 1990’larda Apple’ın ürün yelpazesini düzenlemek ve açıklamak için çizdiği klasik Apple karesi, 2022’deki Mac için de aynı derecede uygun olacaktır.

Tüketici pazarı Profesyonel pazar
dizüstü bilgisayar MacBook Air (veya sadece MacBook) MacBook Pro
masaüstü iMac iMac Pro

2022’de Apple’ın Mac serisi böyle görünebilir. Mac mini ve Mac Pro’yu atladığımızı unutmayın.

Özetle, kitleler için bir MacBook’a ve daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için bir MacBook Pro’ya bakacağız. Özellikle MagSafe’den yoksun eski bir ürün değil, arada neyin sıkışabileceğini görmek zor.

Bazı uzmanlar aynı fikirde değil – veya Apple’ın aynı fikirde olmadığını düşünüyor. Örneğin Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın gerçekten de eski bir kabuğa yeni bir işlemci sıkıştıracağını düşünüyor. Buna ya Gurman’ın yanlış bilgilendirildiğini ya da Apple’ın düşüncesinin duvarın dışında olduğunu söylerdik.

Seçim “yeterince iyi” M2 ve modern tasarımlı bir MacBook ile M1 Pro/Max ve 14 inç ekranlı mutlak bir canavar arasındaysa, kim eski ve eski bir MacBook Pro 13 inç’i seçer? Üstelik Touch Bar’a sahip, beş yıllık bir tasarıma sahip ve MagSafe içermeyen bir cihaz.

Tim Cook’un elinden geldiğince para biriktirme konusunda uzman olduğunu biliyoruz. iPhone temelde dört yıl boyunca aynı tasarıma sahipti (iPhone 6’dan iPhone 8’e kadar), bu tasarım şimdi iPhone SE’de yaşıyor. Aynı eski kasayı, aynı eski bileşenleri yeniden kullanmak, Apple için geliştirme ve üretim maliyetlerinden tasarruf etmenin harika bir yoludur.

Cook, kesinlikle eski MacBook Pro 13 inç tasarımından birkaç yıl daha sıkmak istiyor. Ama bunun yerine cimriliği bir kenara bırakıp Apple’ın ürünleriyle biraz gurur duymaya ne dersiniz?

Apple Store’da sıralanan dizüstü bilgisayarları hayal edin. Solda M2 bulunan modern bir MacBook. Sağda son derece hızlı 14 inç MacBook Pro. Ve sonra, ortada, kalın ekran çerçeveleri ve ışıkların soluk parıltısını yansıtan yağlı bir Touch Bar ile geçmiş yıllardan kalma bir kalıntı. O bilgisayarı almanın tek nedeni bir gerçekten cazip fiyat, ancak Apple pazarlık için uygun değil.

Alçıyı sökmenin ve eski MacBook Pro’nun ölmesine izin vermenin zamanı geldi.

Farklı Düşün, her Salı yayınlanan ve Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-scrap-macbook-pro-13in-3811958/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...