iPhone

Farklı Düşünün: iPhone Numaralandırmanın Durdurulması Gerekiyor

Herhangi bir kriket hayranı veya piyango kazananının size söyleyeceği gibi sayılar önemlidir, ancak bunlar her yerde değildir. Garip, düşününce, bazı nesnelerin numaralandırılması ve diğerlerinin olmaması…

Futbolcular numaralandırılmıştır. Amerikan (ancak İngiliz değil) bilardo topları numaralandırılmıştır. Paket yemekler (bazen) ve dondurmalar (bazen) numaralandırılmıştır. TV şovlarının dizileri ve bölümleri numaralandırılmıştır. Filmler ve oyunlar numaralandırılmıştır – ya da iki nokta üst üste ve ve işaretinin yükselişine kadar eskiden öyleydi, yeni gelenler için çok daha sıcak ve hissedarlar için tatmin ediciydi.

Ancak, mantıksal bir sıraya uysalar bile, başka kaç ürün numaralandırılmıştır? Kitaplar, ara sıra, sayı başlığına bağlı olmasına rağmen. Scott Walker ya da Led Zeppelin olmadıkça neredeyse hiç kayıt yapmıyor. Shakespeare elbette bazı tarihlerini numaralandırmayı severdi; Henry V’i hiç izlemedim çünkü ilk dört oyunu izlememiştim ve olay örgüsünü anlamayacağımı düşünmüştüm.

iPhone dördüncü oldu

Ve iPhone, ünlü ve bu sütuna en uygun şekilde, 2010’daki çok sevilen iPhone 4’ten bu yana, bazen mantıksal olarak numaralandırılmıştır. Dördüncü iPhone’du, bu yüzden iPhone 4 olarak adlandırıldı. Basit ve doğru. Bliss, hayatta olmak o şafaktaydı.

iPhone’lar önce ve sonra aritmetik kurallarına daha az sıkı sıkıya bağlı kaldılar. iPhone 3G, adını üçüncü model olduğu için (aslında ikinci olduğu için) 3G bağlantısı içerdiği için aldı ve 3GS, birinin hayal edebileceği gibi, kazara doğru numaraya indi.

Beşinci modele iPhone 4s adı verildi ve daha sonra numaralandırmayı ortadan kaldıracak tik tak S-nesli marka sözleşmesini pekiştirdi, yani iPhone 5 aslında altıncı modeldi, iPhone 6 sekizinciydi (5c’yi düşündüğünüzü varsayarsak ve 5s tek nesil olarak) ve iPhone 7 11. oldu (SE’yi ‘canon’ dizisine dahil ederseniz). Sonra Romen rakamlı iPhone’lara ulaştık ve tüm bahisler kapandı.

O halde Apple’ın sayılar dünyasına yaklaşımı eksantriktir, ancak şirketin neredeyse tüm diğer ürünlerini markalama şekliyle de tutarsızdır. iMac’ler ve MacBook’lar, sayısal nesillerle değil, teknik özellikler ve yıllarla etiketlenir. Apple TV 3 yok ve HomePod mini 2 olması pek olası değil.

Bir dizi başka ürün – özellikle iPad, AirPods ve Apple Pencil – nesillere ait etiketlere sahiptir, ancak şirket bunları promosyon markasının bir parçası olarak kullanmaz. Onlar küçük baskının bir parçası. onlar değil marka.

Ancak iPhone – orijinal modeli yapan ikinci nesil Seri 1’i, geriye dönük olarak Seri 0’ı görmezden gelirseniz, takdire şayan matematiksel anlamda her yıl Seri numaraları yükselen Apple Watch ile birlikte, sisteme acımasızca sıkışmış durumda. yeni bir model çıkıyor ve sayı bir artıyor.

Bu Eylül’de duyurulan iPhone’un adı muhtemelen iPhone 13 olacak ve her türlü acayip zevkli reklamda beyaz bir arka plan üzerinde çekici bir sans serif yazı tipinde 13 sayısını göreceksiniz. Bu sayı, Apple’ın tüm satış sahasında merkezi bir plan olacak.

ben bir numara değilim

Aslında hem daha önce bahsedilen tik tak geleneğinden hem de dünyanın bazı yerlerinde 13 rakamına bağlanan batıl inançlardan dolayı iPhone 12’ler olarak adlandırılabilir. Ama bu fırsatı değerlendirmek daha iyi olmaz mıydı? numaralandırma sistemini tamamen bırakın ve yeni telefona yeni bir Mac mini ile aynı şekilde davranın mı? Bayanlar ve baylar, iPhone’u (2021) sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Orası. Bu daha güzel değil mi?

iPhone numaralarıyla ilgili sorunum, artık bir amaca hizmet etmemeleri. Rakamlar çok büyük olduğundan ve mantıklı bir model izlemediğinden, müşterilerin modeller arasında ayrım yapmasına yardımcı olmazlar.

“iPhone X”in “iPhone Ten” olarak telaffuz edildiğini fark etmeyen biri için, bunun iPhone 8 ve iPhone 11’in sırasına nasıl uyduğu hiç açık değil (Bundan bahsetmişken, iPhone 9’a ne oldu? ) iPhone SE’nin sistemin geri kalanıyla bariz bir bağlantısı yok ve S-nesil modeller, sisteme aşina olmayanları şaşırtıyor.

Daha temelde, “iPhone 12” markası size cihaz hakkında kesin bir bilgi vermez – yalnızca diğer modellere göre çalışır. Tabii ki, iPhone 11’den bir nesil daha yeni (şanslı olduğunuzu ve işleri karmaşıklaştıracak bir S nesli olmadığını varsayarsak). Peki iPhone 11 ne zaman çıktı? Bu nedenle, Apple ürün adlarının sonunda “en son nesil” gibi ifadeler içeren Amazon gibi satıcılar göreceksiniz. (Elbette her türlü kafa karışıklığına ve hatta suistimale açık bir uygulama.)

Yinelenen sayıların yerini yıllar alsaydı, tüm bunlar büyük ölçüde basitleşirdi. iPhone (2021) kaç yaşında? Bu yepyeni! 2021 yılında çıktı. Bakın, tam adı orada.

Ve bu işe yaramazsa, Apple bunun yerine bir sonraki cihazı iPhone’u ve Ekran Altı Dokunmatik Kimliğin Devam Eden Eksikliğini arayabilir.

Farklı Düşün, Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Çentiği savunduk, Microsoft’un Apple’ı geride bıraktığını savunduk ve Apple’a bu kadar başarılı olmayı bırakmasını söyledik. Savunmasızı bir kez daha savunduğumuzu görmek için önümüzdeki Salı günü ayarlayın.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-iphone-numbering-3807357/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...