iPad

Farklı Düşünün: Apple’ın App Store Tekelinin Sona Ermesi Gerekiyor

Son haftalarda, rekabet ve genel olarak toplum adına Apple’ın iOS pazarındaki tekelinin sona ermesi gerektiği her zamankinden daha açık hale geldi. Bu, Apple’ın geliştiricilere nasıl davrandığı ve şirketin kullanıcılarını nasıl gördüğüyle ilgili çeşitli ifşaatlarla kanıtlanmıştır.

(Apple’ın kendisinin tekel olduğu fikrini reddettiğini vurgulamalıyız. Ancak kanıtlar farklı bir şey söylüyor.)

İlk olarak, Epic davasında Apple’ın avukatları, şirketin rekabet yasasına bakışındaki kibiri açıkça ortaya koydu.

Apple’ın en azından kısmen başarıyla temyiz ettiği orijinal karar, Epic ve Spotify’ın tam olarak istediği gibi, alternatif ödeme sistemleri aracılığıyla uygulama içi satın alımların yapılmasına izin vermeye zorladı. Ancak Apple’ın avukatları, bunun şirketin bu tür işlemlerden komisyon almasını engellemeyeceğine, dolayısıyla her şeyin teknik detaylara ineceğine dikkat çekiyor.

Apple CEO’su Tim Cook, “Geliştiricilere fatura kesmek için başka bir sistem bulmamız gerekecek, bunun bir karışıklık olacağını düşünüyorum” dedi. Ne utanç!

Cook bu bahar tanık kürsüsündeyken komisyonu “bizim komisyonumuz” olarak adlandırdı. Sanki Apple, iOS kullanıcılarına uygulama satan geliştiriciler tarafından kazanılan paranın onda birine sonsuza kadar hak kazanmış gibi. Bir milyardan fazla iOS kullanıcısı var ve yeni bir hizmetin bu pazara erişmeden başarılı olması esasen imkansız. Ama Apple kendi yolunu bulacaktır.

Bu arada, The Information’daki raporlara göre, ABD Adalet Bakanlığı Apple’a yönelik soruşturmasını hızlandırdı. Özellikle DoJ’un avukatlarının, çocuklar arasında son derece popüler olan ve içinde çeşitli geliştiricilere ait binlerce farklı oyunun yer aldığı oyun platformu Roblox ile ilgileneceği söyleniyor.

Geliştiriciler, sanal paralar için oyunculara ürün satarak para kazanabilirler. Bu kurulumun Xbox Cloud Gaming veya Google Stadia’ya benzediğini düşünüyorsanız, hiç de şaşırtıcı değil.

Garip veya belki de şüpheli olan şey, Apple ve Epic arasında devam eden davanın ortasında, Roblox’un oyunlarını aniden “oyunlar” olarak adlandırmayı bırakması. Bunun yerine, artık “deneyimler” olarak adlandırılıyorlar. ABD ajansının “oyunların” ve “deneyimlerin” nasıl farklılaştığını ve Roblox’un neden dil değişikliği yaptığını sorduğu bildirildi.

Belki de Apple, Roblox’a oyunlardan bahsetmeyi bırakması gerektiğine dair pek de ince olmayan bir ipucu verdi. Apple’ın tüm geliştiricilere eşit davranma ve Roblox’un faaliyetlerini durdurma konusundaki konuşmasına uyması gerektiği tehlikesi her zaman vardı.

Apple’ın Roblox ile bir sorunu olmamasının, ancak Microsoft ve Google’ın App Store’daki akış hizmetlerini istememesinin (Microsoft ne kadar geriye doğru eğilirse eğilsin) gerçek nedeninin, şirketin oyunculardan gelir kaybetmekten endişe duyması olduğunu düşünüyorum. İPhone’da yönetilebilir bir aylık ücret karşılığında büyük konsol oyunları oynayabilirseniz, mobil oyunların soluk kopyalarına para harcamak için aynı teşvik yoktur. Roblox sadece tehlikeli bir rakip değil – gerçekten de Apple için iyi para getiriyor.

Bunun da ötesinde Apple, Güney Kore’nin uygulama mağazalarının geliştiricileri kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını engelleyen yeni yasasını da gündeme getirdi. Şirket, aslında, zaten yasalara uygun olduğunu savunuyor.

Apple asla yanlış olduğunu düşünmez. Altın kazını korumak için her türlü inatla savaşmaya devam edecek.

Gördüğüm kadarıyla, serbest rekabeti korumanın, Apple’ın iPhone kullanıcılarına yazılım satma ayrıcalığı için tefeci kiralar almasını önlemenin ve oyun akışı gibi yenilikçi uygulama ve hizmetlerin dünyanın bir milyara ulaşmasını sağlamanın tek bir yolu var. -artı iPhone kullanıcıları Apple’ın kaprislerine tabi olmadan. App Store tekeli sona erdirilmeli ve iPhone’a tıpkı Mac’te olduğu gibi başka kaynaklardan yazılım yüklemek mümkün olmalıdır.

Farklı Düşün, her Salı yayınlanan ve Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-app-store-monopoly-3811764/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...