Apple

Elma Kahvaltısı: WWDC 2021’de Kaçırdığınız Her Şey

Apple çok fazla haber üretiyor ve buna ayak uydurmak zor olabilir. Bu hafta aklınız başka şeylerdeyse, Apple ile ilgili başlıklar özetimiz sizi güncel tutacaktır.

Düzenli özetler almak istiyorsanız, bültenlerimize kaydolun. Ayrıca Bizi Twitter’da takip edin son dakika haberleri için.

WWDC 2021’de kaçırdığınız her şey

Bu hafta, Apple hayranlarının fark etmemiş olabileceği gibi, WWDC denen küçük bir şey oldu.

Bu, Apple’ın Mac, iPhone, iPad, Apple Watch ve Apple TV işletim sistemlerine bu yıl içinde gelecek olan yeni özellikler hakkında her şeyi bildiğimiz anlamına geliyor. Büyük resmi görmek istiyorsanız, WWDC 2021’de duyurulan Her Şey adlı derlememize göz atın.

Genel olarak, bu sonbaharda aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı harika yenilikler görmeyi bekleyebiliriz:

  • iPhone bildirimlerini daha az rahatsız edici hale getirmenin yeni bir yolu (Odak).
  • Mesajlar aracılığıyla gönderilen fotoğraflar, Fotoğraflar uygulamasında görünür.
  • Apple cihazınız, görüntülerdeki metni tanımlayabilecek ve onu seçilebilir ve aranabilir hale getirebilecektir.
  • Haritalar’da yepyeni bir Küre görünümü görünecektir.
  • Yeni bir Hızlı Not özelliği, herhangi bir destekleyici uygulamaya Notes’un basitliğini getirecektir.
  • Safari Sekmeleriniz tüm cihazlarınızda görünecek ve bunları türe göre gruplandırabileceksiniz.
  • Bir Mac ve iPad ile tek bir klavye ve fare kullanma yeteneği, yani Evrensel Kontrol.
  • Bir iPad veya iPhone’dan Mac’e akış yapmak için AirPlay’i kullanma ve ayrıca bu Mac’i bir AirPlay hoparlörü olarak kullanma yeteneği.

FaceTime, arka planı bulanıklaştırmak için yeni bir Portre modu, Uzamsal Ses ve nihai olarak “ve nihayet” de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik alıyor, FaceTime muhtemelen parti için biraz geç olsa da Android ve Windows’a geliyor. Yeni SharePlay özelliği, FaceTime’da en son Disney+ şovunu izlemek veya birlikte müzik dinlemek için arkadaşlarınızla bağlantı kurmayı da kolaylaştıracak.

iOS 15, watchOS 8, macOS Monterey, iPadOS 15 ve tvOS 15 hakkında daha fazla bilgi için haber özetlerimizi okuyun.

Mac’inizin mi yoksa iPhone’unuzun mı yeni işletim sistemlerini çalıştıracağını ve yukarıda bahsedilen tüm yeni özelliklerden yararlanıp yararlanamayacağınızı bilmek isteyeceksiniz. Bu soruları bir dizi ayrıntılı makalede yanıtlıyoruz:

O kadar heyecan verici olmayan ancak daha az önemli olmayan birkaç yeni özellik daha geliyor.

Birincisi, Apple, ölürseniz hesabınıza kimlerin erişebileceğini belirlemenize izin verir. Ayrıca, bundan böyle iCloud+ olarak bilinecek olan iCloud çevrimiçi depolama abonelik hizmetine yeni güvenlik ve gizlilik özellikleri geliyor. Cihazlarımızda oturum açma şeklimizde de değişiklikler oluyor: Apple parolaları nasıl kullanımdan kaldırmayı planlıyor bölümünde daha fazlasını okuyun.

Güncellemeli misiniz?

Genel halkın yeni işletim sistemlerini ele geçirmesi kabaca üç ay olacak, ancak Macworld’ün teknoloji konusunda bilgili okuyucuları, biz buna ulaşmadan çok önce iOS 15 beta’yı ve macOS Monterey beta’yı yükleyebileceğinizi çok iyi biliyorlar. nokta. Ama bu iyi bir fikir mi?

Genel anlamda, artıları ve eksileri tartmaya değer. Avantajları, yeni yazılımı erkenden denemeniz (eğlenceli!) ve arkadaşlarınızla erken benimseyen biri olmakla övünmenizdir (çok eğlenceli!). Ancak özellikle beta döngüsünün bu son derece erken aşamasında dezavantajı, yazılımın sorunlu olacağı ve cihazınızı kullanılamaz hale getirebileceğidir – bu nedenle her gün kullanmanız gereken iPhone veya Mac’e bir beta yüklemeyin.

Ancak daha spesifik olarak, bu yılki işletim sistemi güncellemelerindeki değişiklikler bir aciliyet duygusunu hak ediyor mu? iOS 15 ve macOS Monterey zaman ayırmaya değer mi?

Öyle olduklarını düşünüyoruz, ancak karşılaştırma makalelerimizde derinlemesine tavsiyeler alabilirsiniz: iOS 15 – iOS 14 ve macOS Monterey – macOS Big Sur.

Kurulum yapmak üzere olanlara selamlarımızı iletiyoruz.

Ve indirmeyi riske atmak yerine, arkadaşlarınıza Monterey veya iOS 15’i yüklemişsiniz gibi davranmayı tercih ediyorsanız, neden şimdi iOS 15 ve Monterey duvar kağıtlarını indirmiyorsunuz?

Kısaca haberler

Geçen hafta Apple, uzun bir süre evden çalıştıktan sonra çalışanlarını ofise geri gönderme planlarını açıkladı. Ancak bu çalışanlardan bazıları mutsuz ve daha fazla esneklik talep ediyor.

Apple sonunda Siri’yi çevrimdışına alıyor!

Kris Wallburg, iPad Pro’nun çok iyi olduğundan şikayet ediyor – pazarın geri kalanından o kadar önde ki hiçbir yenilik yok ve bu hepimiz için kötü. Buna bozuk bir tablet pazarının belirtisi diyor.

Apple, geliştiricilerin App Store kararlarına itiraz etmelerini kolaylaştırdı. Şimdi haksız muamele görmelerinin nedeni olarak siyasi veya diğer önyargı biçimlerini gösteriyorlar.

Michael Simon, iPadOS 15’in genel olarak bir gelişme olduğunu düşünüyor, ancak bunu profesyoneller için bir geri adım olarak nitelendiriyor.

Apple tarafından Mart 2020’de satın alınan popüler hava durumu uygulaması Dark Sky’ın bu yılın sonunda kapatılması planlanıyordu. Apple şimdi üzücü olayı 2022’nin sonuna kadar erteleyeceğini söyledi, bu sadece Dark Sky kullanıcıları için değil, Dark Sky’ın API’sine dayanan Carrot Weather gibi diğer tüm uygulamaların kullanıcıları için iyi bir haber.

Apple, iOS 14’ün geçen yılki etkinlikten aylar önce sızdırıldığı bu hafta WWDC’den önce yeni işletim sistemlerini ele geçirenlerin sızıntıları nasıl durdurduğunu merak ediyor musunuz? Anders Lundberg, Apple’ın sırlarını nasıl sakladığını açıklıyor.

Jason Snell, FaceTime’ın süslü özelliklerinin önemli olmak için çok geç olup olmadığını merak ediyor.

Bu haftanın tuhaf haberi: iOS 4 bağımsız bir uygulama olarak yeniden canlandırıldı. Zamanda mutlu bir şekilde 2010’a giderdim ama bu skeuomorfik yazılım tasarımı için olmazdı.

Hatalar ve sorunlar

Apple’ın başlangıçta Mayıs sürümü için planlanan Podcast Abonelikleri hizmeti, aslında 15 Haziran’da başlayacak. Teknik sorunlar nedeniyle geride kalmış gibi görünüyor.

söylenti değirmeni

Aksine tüm söylentilere rağmen WWDC’de yeni MacBook Pro yoktu. Ancak başlangıçta bir MacBook Pro’nun gösteride piyasaya sürülmesi mi planlandı? Apple, WWDC açılış sunumunun YouTube videosunda “M1X MacBook Pro” ifadesini etiketledi – ancak bu, cihazı merak edenleri çekmek için bir SEO çalışması olabilir.

Bu noktada öneri, MacBook Pro’nun sonbahara ertelendiği yönünde.

Apple, WWDC’de Mac Pro’dan da bahsetmedi, ancak Xcode 13.1’in beta sürümü, bir Mac Pro güncellemesinin yolda olduğunu gösteren bir Ice Lake Xeon işlemcisine bir referans içeriyor.

Ve bu hafta için bu kadar. Gelecek cumartesi görüşürüz ve Appley’de kalın!

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-breakfast-wwdc-2021-3805313/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...