iPhone

Çinli Şirket iPhone’u Patent İhlali Nedeniyle Yasaklamak İstiyor

Siri ile ilgili bir patent anlaşmazlığı, iPhone 13’ün piyasaya sürülmesinden hemen önce tırmandı: Bir şirket, satışını, üretimini ve dağıtımını yasaklamak istiyor.

Xiao iRobot olarak bilinen Shanghai Zhi Zhen Akıllı Ağ Teknolojisi, 7 Eylül 2021’de Çin Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi’ne dava açtı. Amaçları? Apple, iPhone’ların patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla Siri ile iPhone’ları üretmeyi, satmayı ve ihraç etmeyi durdurmasını istiyorlar.

Görünüşe göre Çinli şirket, 14 Eylül’de bir Apple etkinliğinde piyasaya sürülmesi beklenen yaklaşan iPhone’a artan ilgiden yararlanıyor.

Çinli şirket ile Apple arasındaki patent anlaşmazlığı neredeyse on yıldır sürüyor. Haziran 2012’de Xiao iRobot, Apple’a patent ihlali nedeniyle dava açtı. Şirket, 2004 yılında Çin’de konuşulan sorulara cevap verebilecek bir teknoloji için patent başvurusunda bulundu. Bu patent 2006 yılında verildi.

Apple, ses asistanı Siri’yi, yazılım Ekim 2011’de bir açılış konuşmasında sunulduktan kısa bir süre sonra tanıttı. Siri, Apple’ın Nisan 2010’da çözümü geliştiren şirketi satın almasının sonucuydu. Apple’a satılmadan önce Siri, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’deki SRI Uluslararası Yapay Zeka Merkezi ile Vrai Grubu arasındaki ortak bir projede geliştirildi ve Nuance Communications tarafından sağlanan bir konuşma tanıma motoru kullandı.

Ağustos 2019’da şirket tarafından Siri’ye karşı veya ihlal edilen patentler için dava açıldığı bildirildi. Ardından, Ağustos 2020’de Şanghay Zhi Zhen Akıllı Ağ Teknolojisi, Apple’dan yaklaşık 1,4 milyar dolarlık tazminat talep etti.

Belli ki bu davalar boşa çıkmamıştı, çünkü Apple’ın şirkete herhangi bir ödeme yaptığına dair bir rapor yoktu ve Çin’de iPhone üretimi ve satışı hiç durdurulmadı.

Bir South China Morning Post raporu aracılığıyla gelen haberlere ilişkin olarak, Patently Apple, Apple’ın 2020’de bununla ilgili bir açıklama yaptığını vurgulayarak: “Siri, patentlerinde oyunlar ve anlık mesajlaşma ile ilgili özellikleri içermiyor… Bağımsız Yüksek Halk Mahkemesi tarafından onaylanan eksperler de Apple’ın Xiao-i Robot’un teknolojisini ihlal etmediği sonucuna vardı.”

Çince sesli asistan, oyunlar ve anlık mesajlaşma ile sınırlıdır, Siri ise çok daha evrenseldir.

Ancak, Patently Apple’a göre, geçen yıl Haziran ayında Çin Yüksek Mahkemesi Xiao-i Robot’un patentinin geçerli olduğuna karar verdi.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/chinese-company-wants-ban-iphone-for-patent-infringement-3808236/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...