iPhone

AB, Apple’ı iPhone’ları Şarj Etmek İçin USB-C’ye Geçmeye Zorlayacak

23 Eylül 2021 Perşembe günü, AB Komisyonu şarj kablolarını birleştirmek için bir yasa tasarısı sunacak. Bu, Apple’a Lightning’den USB-C’ye geçmesi için iki yıl verecek.

iPhone 13 şu anda piyasada olacak. Elma Mağazaları 24 Eylül’den itibaren, ancak selefine kıyasla birkaç yeni özellik olduğu yönünde eleştiriler var (en azından standart iPhone sürümlerini karşılaştırırsanız). 2022’de piyasaya sürüldüğünde iPhone 14’te daha fazla özellik için umut var.

Bununla birlikte, iPhone 15’in 2023’te piyasaya sürülmesiyle, en azından AB’de, o zamana kadar kabloları şarj etmek için tek tip bir standart gerektirecek daha da radikal bir değişiklik gelebilir.

2023’ten itibaren Apple’ın iPhone’unun evrensel şarj standardını benimsemesi gerekecek ve bu Apple’ın tescilli Lightning bağlantı noktası olmayacak. Bunun yerine, faturada belirtildiği gibi gerekli arayüz USB-C olacaktır.

Yasa yürürlüğe girdiğinde, üreticilerin cihazlarını yeni standarda geçirmeleri gereken iki yıllık bir geçiş dönemi olacak. Apple, etkilenen tek üretici değil: Hala yalnızca iPhone’da Lightning’e dayanan Apple’a ek olarak, diğer üreticilerin mikro-USB’den USB-C’ye geçmesi gerekecek.

Apple zaten USB-C’ye geçmeye başladı: 2018’den beri USB-C, iPad Pro için standart oldu, 2020’den beri iPad Air’de ayrıca bir USB-C soketi var ve 2021’den itibaren yeni iPad mini, bağlantı noktasını benimsedi .

Apple neden Lightning’i bırakmak zorunda kalacak?

AB, akıllı telefonlar, tabletler, kameralar, kulaklıklar ve oyun konsollarını içeren yeni mevzuatın yılda 980 ton elektrik atığı tasarrufu sağlayacağını umuyor.

Süddeutsche Zeitung’a göre, taslağın 18 sayfası, sağlayıcıların cep telefonlarını kapalı bir şarj cihazı olmadan satmaları gerektiğini de belirtiyor. Apple bunu zaten ele aldı: geçen yıldan beri şirket yalnızca kabloları (şimdi USB-C’den Lightning’e) dahil etti, ancak fişi değil. Böylece Apple halihazırda e-atıkları azaltıyor ve aynı zamanda ambalaj boyutunu da küçültüyor.

Şarj cihazıyla ilgili olarak AB iki standarda izin vermek istiyor: USB-A ve USB-C. Bir başka kanun da burada birleşmeyi sağlamaya yöneliktir. Şu anda kullanımda olan çoğu şarj cihazının yalnızca bir USB-A bağlantı noktası vardır.

Apple için USB-C’ye geçiş aslında fırsatların kapısını aralayacak: standart, depolama ve harici monitörler gibi çevre birimlerini bağlamak için daha fazla olanak getiriyor. Yeni mevzuat, iPhone 15’in kalınlığı hakkında çok az değişiklik yapmalı.

Apple, değişikliği AB’de yapmak zorundaysa, değişikliği küresel olarak yapması muhtemeldir.

Mevzuat gereği tonlarca Lightning şarj kablosu, Lightning uyumlu çevre birimleri olarak e-atık haline gelecek. Apple, 2011’den beri tescilli standart Lightning’e güveniyordu, iPhone’lar, iPod’lar ve iPad’ler daha önce eşit derecede tescilli 30 pinli bir dock bağlantısına sahipti.

Daha fazla bilgi için şunu okuyun: AB, telefon şarjını standartlaştırma planlarını sunacak.

Meslektaşlarımızın Tech Advisor’ın telefonunuzu şarj etmek için en iyi cihazlarla ilgili derlemesini de görmek isteyebilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/eu-force-apple-switch-usb-c-for-charging-iphones-3808684/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...