Apple

Ciddi Yonga Sıkıntısı Samsung’u Vurdu, Ama Apple Kurtuldu

Pandeminin işlemci yongalarının üretimi ve tedariki üzerinde büyük bir etkisi oldu ve bu daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Birçok otomobil üreticisi mücadele ediyor ve AMD ve nVidia grafik kartları için yonga bulma konusunda sorunlar yaşanıyor. Akıllı telefon ve diğer elektronik cihaz üreticileri de etkilendi.

Bloomberg’in bildirdiğine göre Samsung, yeni Galaxy Note’un lansmanını ertelemeyi bile düşünüyor. Ortak CEO Koh Dong-jin’in yatırımcılara yaptığı bir sunumda açıkladığı gibi, iş yılının gelecek çeyreği özellikle zorlanacak. Bu, normalde planları ve ürün duyuruları konusunda çok gizli olan Samsung için alışılmadık bir itiraftır.

Samsung’un kendisi bir yonga üreticisidir, ancak bunun için diğer üreticiler tarafından üretilen ön ürünlerle tedarik edilmesine güveniyor. Teksas’taki bir Samsung fabrikası da Şubat ayında ciddi bir elektrik kesintisi nedeniyle kapatıldı.

Apple, çip kıtlığından nasıl kurtuldu

Çip kıtlığının bir başka nedeni de pandemi sırasında akıllı telefonlara olan talep beklenenden daha yüksekti.

Qualcomm’un TSMC tarafından üretilen Snapdragon çipleri özellikle nadirdir. Bunlar, birçok akıllı telefonun merkezi bir bileşenidir. LCD fiyatlarının da yükselmesi bekleniyor.

Samsung Securities analisti MS Hwang’a göre bu sorundan yalnızca Apple etkilenmiyor. Bunun bir nedeni, Apple’ın tedarikini çok önceden güvence altına alması ve tedarikçilerinden öncelikli muamele görmesidir; diğeri ise Apple’ın kendi CPU’larını kullanmak yerine iPhone’larında Qualcomm yongaları kullanmayan neredeyse tek üretici olması. Bu çipler şimdiye kadar herhangi bir tedarik arızası yaşamış görünmüyor.

Ancak Nikkei’nin bildirdiği gibi, eksiklikler iPhone üretimini dolaylı olarak etkileyebilir. İPhone serisi için çok sayıda OLED ekran üreten Samsung, Teksas’taki bir fabrikayı bir aylığına kapatmak zorunda kaldı ve fabrika bu ekranlar için sürücü çipleri yaptı.

Pazar genelinde fiyatların artması ve eksikliğin altı ay daha devam etmesi bekleniyor.

Otomobil endüstrisi, bu yonga kıtlığından akıllı telefon üreticilerinden daha ciddi şekilde etkilendi ve bazıları üretimi durdurmak zorunda kaldı. Otomobil üreticilerinin, üretim kesintisi nedeniyle bu yıl yalnızca 61 milyar doları (yaklaşık 44 milyar sterlin) satışlarını kaçıracağı tahmin ediliyor.

2021’de piyasaya sürülecek yeni Apple ürünlerine ilişkin kılavuzumuzda Apple’ın yıla yönelik planları hakkında bilgi edinin. Ayrıca, düzenli olarak güncellenen en iyi Apple fırsatlarından oluşan derlememizde en son pazarlıkları öğrenin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...