Apple Watch

Apple Trendleri 2022: Apple Watch 8 – tik mi tak mı?

2022’de Apple Watch Series 8, Apple’ın portföyündeki mevcut Apple Watch Series 7’nin yerini alacak. Apple, geçen sonbaharda en büyük sızıntıların iddialarını reddettikten ve düz kenarlı bir akıllı saat yerine daha da yuvarlak kenarlara haiz yeni bir Saat sunduktan sonrasında, asla kimse Seri 8’den ne bekleyeceğinden güvenilir olması imkansız.

Geleneksel olarak, Apple Watch ile alakalı söylentiler, mesela yaklaşmakta olan iPhone hakkında olduğundan oldukça daha nadirdir. Saat daha azca kullanıcıyı ilgilendiriyor ve Apple onu oluşturmak için daha azca tedarikçi kullanıyor, bu da Apple’ın sızdırılmış bilgiler söz mevzusu olduğunda bu tedarikçileri denetim etmesini kolaylaştırıyor. Sadece Apple Watch neredeyse altı senedir piyasada, bundan dolayı bazı trendler tahmin edilebilir.

Tik tak

Bir Tik Tak döngüsü çoğu zaman tasarım yada teknolojide dönüşümlü olarak gerçekleşen bir gelişmeyi ifade eder – iki yılda bir değişim olabilir: bir yıl sonrasında, bir yıl ara. Görünüşe nazaran Apple, Apple Watch’a tik tak döngüsünü uyguluyor yada en azından Series 3’ten beri var. Apple Watch 3 ile hücresel bir sürüm kazandık ve Series 5 bizlere Always-On ekranı getirdi.

Seri 4 ise bizlere daha büyük bir ekran ve EKG (Elektrokardiyogram) ölçümleri verdi, Seri 6 ile bir kan oksijen sensörü kazandık.

Seri 7’nin yenilikleri, Seri 3 ve 5’te görülen değişimlerle karşılaştırılabilir: daha büyük ekran ve daha süratli şarj. Bu yüzden, 4 ve 6 modellerinde olduğu benzer biçimde, Seri 8’de de sağlıkla ilgili yeni özellikler görmemiz oldukça olası.

Sıhhat Sensörleri

Apple, Apple Watch Series 8’de bizleri hangi yeni sıhhat sensörlerinin beklediği sorusu son yıllarda Apple Watch ile kesinlikle bir sıhhat kuruluşu olarak öne çıkıyor.

Kan şekeri sensörü

Apple, senelerdir non-invaziv kan şekeri ölçümünü araştırıyor. Şu anda, piyasada kan şekerini invaziv olarak ölçmeyen (bir iğne batması yöntemiyle) herhangi bir giyilebilir cihazdan haberdar değiliz. Kan örneğini almadan kan şekerini ölçebildiğini iddia eden ve hatta çalışan prototipler sunan bazı girişimler var. Mesela, Japon şirketi Quantum Operations, kan örneğine gerek kalmadan kan şekerini izleyebildiğini iddia ederken, Dexcom’un G6’sı kan şekerini ölçmek için derinin altında ufak bir sensör kullanıyor.

Apple bir süredir tedarikçisi Rockley ile çalışıyor ve Rockley 2021 yazında, 2022’nin ikinci yarısında çeşitli biyobelirteçleri ölçmek için biyosensör dağıtmaya başlayacağını duyurdu.

Bu teknolojiyi sunan tek şahıs Apple olmayacak. Rockley’e nazaran geliştirici, müşterileri olarak en büyük beş giyilebilir aygıt üreticisini kazanmayı başardı, bu da firmanın teknolojisiyle yalnızca Apple’ı değil, Samsung, Xiaomi ve Huawei’yi de ikna etmiş olduğu anlamına geliyor.

Firmanın ek olarak, hastaları seyretmek için Rockley Photonics ürünlerini kullanmayı amaçlayan New York’taki Mount Sinai Clinic ile de bir ilişkisi var. Bu, Sina Dağı çalışmasında kullanılabilecek prototiplerin esasen bulunduğunu gösteriyor.

Sadece iyimser bir hesaplamayla bile, bu değişen teknolojinin Apple Watch Series 8’e girmesi pek ihtimaller içinde görünmüyor. 2023’te Apple Watch Series 9 daha gerçekçi olurdu.

Isı sensörü

Bloomberg’in bilgili gazetecileri, 2021 yazında Apple’ın Apple Watch 8’e bir ısı sensörü takmak istediğini iddia etti. Mesela Sense ve Oura-Ring).

Sadece mevcut giyilebilir cihazların ısı ölçümünün dezavantajları vardır: bir taraftan, ekstremite sıcaklığı onu iyi mi giydiğinize bağlıdır, vücut sıcaklığından sapar ve gün içinde mühim seviyede dalgalanır. Ek olarak, mevcut cihazlar yalnızca birkaç gün ilkin kaydedilen temel sıcaklıktan sapmaları ölçer. Bu yüzden, piyasada bulunan bir termometre ile karşılaştırmak mümkün değildir.

Bununla beraber, yakında çıkacak olan Apple Watch’taki ısı sensörü, bildirilen öteki tüm yeniliklerden daha gerçekçi görünüyor. Bu yeni özelliğin gelmesi durumunda Apple, yeni nesil için satın alma teşviki olacak ek bir sıhhat sensörü eklemiş olacak. Öte taraftan, teknoloji, non-invaziv kan şekeri sensörü kadar ütopik değil.

Tasarım

Yaklaşan Apple Watch ile ilgili en büyük sual tasarım. Geçen ilkbahar ve yazdan kalma görüntüler, Apple Watch’a büyük coşku uyandıran daha düz kenarlara haiz yeni bir görünüm kazandırmıştı. Sadece beklentilerin aksine, yeni saat eskisinden daha da yuvarlak kenarlara sahipti.

Apple Watch'un Prosser görüntüsü

Apple’ın yeni tasarımla ilgili üretim sorunları yaşadığında planlarında bazı son dakika değişimleri yapmak zorunda kaldığına dair bazı tavsiyeler vardı. Okuyun: Apple Watch 7 niçin sızıntılarla eşleşmedi: Prosser’ın komplo teorisi. Bu, bazılarımızın Series 8’in Series 7 için söylentisi meydana getirilen tasarım değişikliklerini benimseyebileceğini ummamıza niçin oldu. Sadece, yaklaşmakta olan Apple Watch tasarımının Series 7’den değişik olamayacağını gösteren sızıntılar var.

Ne yazık ki bu söylentiler muhtemelen doğrudur: Apple, değiştirmeden ilkin birkaç nesil süresince bir tasarıma bağlı kalma eğilimindedir ve Series 7, insanların ummuş olduğu değişim olmasa bile bir tasarım değişikliği (birazcık daha büyük bir ekran) aldı.

Buna ek olarak, bu söylentili tasarım, değişim uğruna değiştirilecekti – saatin düz kenarlı bir versiyonunun hangi sorunları çözeceği net değil. Aslına bakarsak, giymeyi daha azca rahat hale getirebilir.

Tasarım aynı kalsa bile gene de değişim bekleyebilirsiniz. Bilgili ekran uzmanı Ross Young, Apple’ın saati için üçüncü bir ekran boyutu planladığını tahmin ediyor. Saat neredeyse küçülemez, bu yüzden daha büyük olması daha ihtimaller içindedir. Kim bilir 49 mm ekran boyutuna haiz bir Special Edition Watch Series 8.

Bu daha büyük boyutun başka neticeleri olacaktır: Mesela Apple, içine daha büyük bir pil yerleştirebilecektir. Apple, Apple Watch’un son nesillerinde pili ve hepsinden önemlisi pil yönetimini iyileştirdi, sadece üretici bu ek enerji kaynaklarını başka bir yere yatırdı: daima açık ekran, gece kan oksijen ölçümü, gürültü idrak etme vb.

Apple’ın yeni nesil saat için pilin ve işlemcilerin verimliliği üstünde çalışıyor olması oldukça olası. En büyük Apple Watch’ta daha büyük bir pil ile beraber bu, uzun süredir rapor edilen ve daha uzun pil ömrü ve sağlamlığı ile sporculara hitap etmesi amaçlanan ekstrem yada hususi bir model için kafi olabilir.

Yazılım

Yeni donanımın yanı sıra, yeni nesil Watch ile beraber watchOS 9 yazılımını görmeyi bekleyebiliriz. Her şeyden ilkin, muhtemelen iPhone ile bağlantısı kesilen daha kolay bir güncelleme prosedürü umuyoruz. Saatin yedi neslinden sonrasında bile, güncellemeyi eşleştirilmiş bir iPhone’a indirmeniz, saati şarj diskine yerleştirmeniz ve yalnızca pil yüzde 50 şarj olduktan sonrasında akıllı telefon yeni işletim sistemi sürümünü saate aktarmanız gerekir. Bu oldukça zahmetlidir şu sebeple birkaç koşulla bağlantılıdır ve yavaş gerçekleşir.

watchOS 9’da watchOS 9’un gerçek kablosuz güncellemelerini direkt Watch’a istiyoruz, tamam, gene de şarj diskine bağlanmamız gerekecek, sadece iPhone’a ek indirme yapmadan.

Bu, 2022’de Apple’dan neler beklenebileceğiyle ilgili bir takım yazının parçasıdır:

Ek olarak bakınız:

Apple Trends 2022: Üst Düzey Mac’ler Geliyor

Apple Trends 2022: iOS 16 büyük bir sürpriz olacak

Apple Trends 2022: macOS bir Mamut güncellemesi olabilir

Apple Trends 2022: Apple’ın iPad ailesi için planları

Apple Trends 2022: iPadOS, macOS ile ortada buluşuyor

Bu yazı ilk olarak Macwelt’te gösterildi. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/feature/apple-watch-8-2022-3811894/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...