Apple

Apple İçin Öngörülen Şiddetli Noel Kıtlıkları

Son haftalarda, müşteriler çok çeşitli Apple ürünlerinde alışılmadık derecede uzun teslimat süreleri görüyorlar: Şirketin ürünleri için bileşenlerinin tükenmekte olduğu oldukça açık. Ve şimdi işler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.

Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın yeni bir raporuna göre, çok önemli Noel çeyreğinde Apple ürünlerindeki nakliye gecikmeleri o kadar şiddetli ve yaygın olabilir ki, şirketin finansal performansını önemli ölçüde düşürürler. Küresel çip kıtlığının satışların azalmasına yol açacağı konusunda uyarıyor ve bu da Apple’ın yüksek talebe rağmen rekor gelir elde edememesi anlamına gelebilir.

Gurman, “Bir Apple ürününü beklemek zorunda olmak, iPhone’un ve diğer sıcak ürünlerin yıllık piyasaya sürülmesiyle birlikte uzun kuyruklar ve sipariş yığılmaları getirdiği için yeni bir şey değil,” diye yazıyor. “Ancak bu yıl gecikmeler daha geniş bir alana yayılıyor. Bu da Apple’ın tarihindeki en büyük satış çeyreği olabilecek bir şeyi alt etmekle tehdit ediyor.”

Apple, çip sıkıntısının neden olduğu zorluklarla yüzleşmek konusunda pek yalnız değil; gerçekten de şirketin piyasa hakimiyeti ve ayrıcalıklı muameleden yararlanma yeteneği sayesinde aylarca hafif bir çıkış yaptığı anlaşıldı. Ama artık durum böyle görünmüyor.

Apple CFO’su Luca Maestri, şirketin üçüncü çeyrek raporunda, sonbaharda iPhone ve iPad tedarik kısıtlamaları olabileceği konusunda uyardı ve ana neden olarak çip eksikliğini gösterdi.

Maestri, yatırımcılara o sırada, “Eylül çeyreğinde arz kısıtlamalarının Haziran çeyreğinde yaşadığımızdan daha büyük olmasını bekliyoruz.” “Kısıtlamalar öncelikle iPhone ve iPad’i etkileyecek.”

Ancak eksiklikler, Apple’ın kaderi için olduğu kadar önemli olan bu iki cihazla sınırlı olmayabilir. Ayrıca şu anda Apple Watch ve yeni MacBook Pro dahil bazı Mac’ler için uzun teslimat süreleri var. Çok türetilen parlatma bezi bile yetersiz.

İyi tarafından bakarsak, şu anda AirPods, AirTags, Apple TV ve HomePod mini için büyük bir eksiklik yok gibi görünüyor. Buna bakmanın başka bir yolu, bu cihazların daha düşük talep görmesi olabilir – bu tamamen başka bir açıdan endişe verici.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/christmas-shortages-3809687/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...