Yazılım

Apple, Güney Kore’de App Store Ödeme Yasası Tarafından Vuruldu

Geçen yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin yakında Apple ve Google’ın ilgili mobil uygulama pazarları üzerindeki güçlü kontrolünü kırmaya başlaması giderek daha olası görünüyordu. Güney Kore şimdi bu gücü dizginlemek için harekete geçen ilk ülke oldu.

Wall Street Journal’ın (ödeme duvarı) Salı günü bildirdiğine göre, ülkenin Ulusal Meclisi, uygulama mağazası sahiplerinin, geliştiricilerin uygulamalarında alternatif ödeme sistemleri kullanmasını yasaklamalarını yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Mevzuat daha önce hem Apple hem de Google tarafından eleştirilmişti.

Epic, Spotify ve diğer şirketlerin tam olarak istediği şey buydu, bu yüzden uygulama mağazası sahibine olağan %30’luk gelir ücretini ödemek zorunda kalmazlar ve ayrıca anlaşmazlıkları, yanlış ödemeleri ve diğer ayrıntıları kendi başlarına halledebilirler. devreye girmek ve hakemlik yapmak için o şirkete güvenmek.

Google, The Verge’e Android geliştirmenin maliyetli olduğunu ve önümüzdeki haftalarda seçeneklerini gözden geçireceğini söyledi. Apple, yasanın çıkarılmasının ardından henüz yorum yapmadı, ancak önceden yasanın kullanıcılar ve geliştiriciler için olumsuz sonuçları olabileceğini söyledi.

“NS [law] diğer kaynaklardan dijital ürünler satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacak, gizlilik korumalarını zayıflatacak, [and] Apple’ın açıklamasında, satın alımlarını yönetmeyi zorlaştırıyor.

“Bu teklifin bir sonucu olarak App Store satın alımlarında kullanıcı güveninin azalacağına ve Kore’deki 482.000’den fazla kayıtlı geliştirici için daha az fırsata yol açacağına inanıyoruz.”

Artan hoşnutsuzluğun farkında olan Apple, son yıllarda App Store’un kontrolü konusundaki tutumunu kademeli olarak yumuşatıyor ve geliştiricilerin kararlarına itiraz etmelerine ve bazı durumlarda ücretleri düşürmesine olanak tanıyor. Ancak ödeme yöntemlerini kontrol edebilme ilkesine bağlı kalmıştır.

New York Times’a (ödeme duvarı) göre, her iki şirketin lobicileri de ABD’li milletvekillerini Kore yasalarının ülkeler arasındaki serbest ticaret anlaşmasını ihlal edebileceğine ikna etmeye çalışıyorlar.

Bu makale ilk olarak M3’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/app-store-payments-law-south-korea-3807985/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...