Yazılım

Apple, Güney Kore’de Alternatif Uygulama Ödemelerine İzin Vermeyi Kabul Etti

Güney Kore Ulusal Meclisi, geçtiğimiz Eylül ayında Apple, Google ve uygulama mağazaları işleten diğer şirketlerin geliştiricileri uygulama içi satın almalar için ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını yasaklayan yeni bir yasa çıkardı.

Google, yasaya uymakta hızlı davrandı, ancak Apple, ilgili gereksinimleri zaten karşıladığı için herhangi bir değişiklik yapması gerekmediğini söyledi – bu, Koreli milletvekillerinin itiraz ettiği bir pozisyon.

İşin garibi, şirket daha önce yasanın kullanıcılar ve geliştiriciler için olası olumsuz sonuçları hakkında bir uyarıda bulunmuştu.

” [law] diğer kaynaklardan dijital ürünler satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacak, gizlilik korumalarını zayıflatacak, [and] Apple yaptığı açıklamada, satın almalarını yönetmeyi zorlaştırıyor” dedi.

“Bu teklifin bir sonucu olarak App Store satın alımlarında kullanıcı güveninin azalacağına ve Kore’deki 482.000’den fazla kayıtlı geliştirici için daha az fırsata yol açacağına inanıyoruz.”

Ancak Apple artık havlu atmış görünüyor. Korea Herald, şirketin yeni kurallara uyum sağlayacağını ve alternatif ödeme sistemlerine izin vermeye başlayacağını bildirdi.

Apple, kendi ödemelerini yapmayı seçen geliştiricilerden daha düşük bir “hizmet ücreti” alacak. Ancak normal %30’dan daha düşük olacağını bildiğimiz halde şirket, bu ücretin tam olarak ne olacağını veya değişikliklerin ne zaman uygulanacağını açıklamıyor.

“Birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” [Korean Competition Commission] ve geliştirici topluluğumuz, Koreli kullanıcılarımıza fayda sağlayan bir çözüm üzerinde” dedi.

“Apple, Kore yasalarına büyük saygı duyuyor ve ülkenin yetenekli uygulama geliştiricileriyle güçlü bir işbirliği geçmişine sahip. Çalışmalarımıza her zaman, App Store’u kullanıcılarımızın sevdikleri uygulamaları indirmeleri için güvenli ve güvenilir bir yer olarak tutarak rehberlik edeceğiz. “

App Store ve kuralları üzerinde artan baskı göz önüne alındığında, Güney Kore’nin hareketinin dünyanın dört bir yanındaki milletvekilleri için bir emsal teşkil edip etmeyeceği henüz belli değil.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-agrees-alternative-app-payments-south-korea-3812258/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...