Apple

Apple Araba Pilleri ‘ABD’de Üretilecek’

Söylentiler, merakla beklenen Apple Car projesi etrafında dönmeye devam ediyor ve en son rapor, şirketin araç pilinin üretimine başlamaya yakın olduğunu gösteriyor.

Sektörel haber sitesi DigiTimes’a (MacRumors aracılığıyla) göre Apple, araç için pilleri yurt dışından ziyade ABD’de üretmeyi planlıyor. Başlangıçta, Çin’in en büyük pil tedarikçilerinden ikisi olan CATL ve BYD ile bir ortaklık arayışına girdi, ancak müzakereler, Apple’ın pillerin ABD’de üretilmesi konusundaki ısrarı üzerine suya düştü.

Bunun yerine, çalışmanın halihazırda Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biri olan Foxconn ve Advanced Lithium Electrochemistry tarafından üstlenilmesi bekleniyor. Bu şirketler – DigiTimes’ın yalnızca “endüstri kaynakları” olarak tanımladığı şeye göre – Apple Car için pil üretecekleri ABD’de fabrikalar kurmayı planlıyor.

Site, “Yarı iletken ve lityum piller artık ABD hükümeti tarafından stratejik malzemeler olarak kabul ediliyor” diyor. Kaynaklar, “Çin yapımı lityum piller düşük maliyetler ve yüksek performansla bilinmesine rağmen, ticaret savaşının devam etmesi ve iç pazarının potansiyeli nedeniyle Apple, Apple Car pillerini evde üretmek istiyor.”

İlgili şirketlerin hiçbiri rapor hakkında yorum yapmadı.

Apple, başta Asya olmak üzere dünya çapında çok sayıda ülkeye yayılan karmaşık bir tedarik zincirine sahiptir. (Bunu Apple ürünleri nerede yapılır? başlıklı makalemizde tartışıyoruz) Ancak son yıllarda şirket, ürünlerini kendi ülkesinde yapıyor gibi görünmenin politik ve PR avantajlarını, en açık olarak ABD’deki ‘Assembled in USA’ kampanyasıyla fark etti. Mac Pro.

Apple’ın devam eden otomobil projesi, Silikon Vadisi’ndeki en kötü saklanan sırlardan biri. Apple’ın pazarlık yaptığı potansiyel ortaklarla ilgili düzenli olarak raporlar ortaya çıkıyor, ancak bu, özellikle yerleşik otomobil üreticilerinden yararlanırken basit bir süreç gibi görünmüyor; bir analist bunu bir flört oyunu olarak tanımladı.

En son söylentileri Apple Car haber merkezimizde yakalayabilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-car-battery-production-3806626/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...