iPad

Apple, App Store’da ‘Aşırı Yüklemede’ 1.5 Milyar Sterlinlik Dava Açtı

Apple ile Epic Games arasında devam eden hukuki anlaşmazlığın ortasında – eski şirketin idaresi ve App Store’un rekabete aykırı hakimiyeti olduğu iddia edilen – Apple’a tekrar dava açıldı. Bu kez, Londra’daki Rekabet Temyiz Mahkemesinde 1.5 milyar sterlinlik bir toplu dava ile karşı karşıya.

Bloomberg’in bildirdiğine göre Londra davası, 2015’ten beri App Store’dan alışveriş yapan tüm Birleşik Krallık iPhone ve iPad kullanıcılarını temsil ettiğini iddia ediyor. Bu kullanıcıların yazılımları için makul olandan daha fazla ödeme yaptıklarını iddia ediyor.

Apple, geliştiricilerin Apple dışı ödeme çözümlerini kullanarak ücret almasına izin vermeyi reddederek iPhone ve iPad uygulamalarının fiyatlarını yükseltmekle suçlanıyor. Geliştiriciler, ücretlerde satış fiyatının% 15 veya% 30’unu Apple’a vermelidir – bu, “aşırı” ve “yasadışı” olarak nitelendirilen bir kesinti – yani maliyetlerini karşılamak için ilk etapta daha fazla ücret almaları gerektiği anlamına gelir.

Baş davacı Rachael Kent, son birkaç yıldır çok sayıda benzer iddianın şikayetlerini yineleyerek, “Apple, uygulama mağazası pazarındaki hakimiyetini kötüye kullanıyor ve bu da İngiltere’deki tüketicileri etkiliyor,” dedi. “Bu bir tekelcinin davranışıdır ve kabul edilemez.”

Davanın arkasındaki grup, etkilenen herkes için tazminat istiyor ve toplam ödemenin 1.5 milyar £ veya kabaca 2,1 milyar doları aşabileceğini tahmin ediyor.

Ancak Apple, davayı “haksız” olarak nitelendirdi ve ücretlerinin piyasa için tipik olduğunu savundu.

Şirket Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Bu davanın haksız olduğuna inanıyoruz” dedi ve mahkemeyle tüketicilere olan sarsılmaz bağlılığımızı ve App Store’un Birleşik Krallık’ın yenilik ekonomisine sağladığı birçok faydayı tartışma fırsatını memnuniyetle karşılıyor.

“App Store tarafından alınan komisyon, diğer tüm dijital pazarlar tarafından ücretlendirilenlerin ana akımında yer alıyor. Aslında, App Store’daki uygulamaların% 84’ü ücretsizdir ve geliştiriciler Apple’a hiçbir şey ödemiyor. Ve geliştiricilerin büyük çoğunluğu için Apple’a komisyon ödeyin çünkü dijital bir ürün veya hizmet satıyorlar,% 15 komisyon oranı almaya hak kazanıyorlar. “

Apple, daha önceki rekabete aykırı davranış iddialarına yanıt olarak benzer sağlam ifadeler sundu: Mart ayında tekele sahip olduğu fikrini tamamen reddetti. Ancak tepkinin ağırlığının şirkette yeniden düşünmeye yol açtığına dair göstergeler var.

Örneğin, daha küçük geliştiriciler için% 15 gelir katmanının piyasaya sürülmesi ve geliştiricilerin App Store kararlarına itiraz etme fırsatı, pazardaki hakimiyet suçlamalarını saptırmak için tasarlanmış görünen iki önemli değişikliktir – sonuçta% 15 katmanı yukarıdaki açıklamada bahsedilmiştir.

Şikayetler arttıkça Apple daha fazla gerekçeden vazgeçecek mi? Bu noktada söylemek zor, ancak Macworld ABD’deki meslektaşlarımız, Apple’ın ne kadar vazgeçmek zorunda kalacağını ayrıntılı bir analiz bölümünde tartıştılar.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/lawsuit-app-store-overcharging-3804537/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...