mac

Apple, 3nm Anahtarı Sayesinde Intel’den ‘Kolayca Üstün Performans Gösterebilir’

The Information’ın yeni ve kayıt duvarlı bir raporuna göre Apple ve çip ortağı TSMC, hem Mac hem de iPhone işlemcileri için 2023 gibi erken bir tarihte 3nm (nanometre) üretim sürecine geçmeye hazırlanıyor.

3nm’lik bir işlem, mevcut 5nm teknolojisinden daha yüksek transistör yoğunluğu ve sonuç olarak üstün performans ve güç çekimi sunacaktır.

Bilgi – alıntı yapan “Apple’ın yol haritası hakkında daha önce bildirilmemiş ayrıntılar” – bu geçişin Apple’ın “tüketici bilgisayarları için Intel’in gelecekteki işlemcilerinden kolayca daha iyi performans göstermesine” izin vermesi gerektiğini söylüyor. Mac için üçüncü nesil M serisi işlemciler piyasaya sürüldüğünde, Apple çip başına 40 kadar CPU çekirdeğine sahip olabilir; eğer öyleyse, Apple’ın Intel’e karşı avantajını sürdürmekte hiçbir sorunu olmamalıdır.

(Intel bu algıya karşı savaşmış ve bir noktada kendi çiplerini destekleyen test sonuçlarını yayınlamış olsa da, Apple’ın tescilli işlemcileri bağımsız kıyaslamada Intel’i oldukça istikrarlı bir şekilde geride bıraktı. Mayıs ayında M1 Mac’in neden günlük kullanımda Intel Mac’leri geride bıraktığını araştırdık. .)

Bu 3 nm üçüncü nesil M1 çipinin üç versiyonunun kod adları – ” göreprojeler hakkında doğrudan bilgisi olan üç kişi” – İbiza, Lobos ve Palma’dır.

Bununla birlikte, bunlar piyasaya sürülmeden önce, Apple’ın 2022’de mevcut 5nm modellerini güncellemesi muhtemeldir ve büyük olasılıkla güncellenmiş bileşenleri M2, M2 Pro ve M2 Max olarak markalaştıracaktır. İyi anıları olan okuyucular, Apple’ın M2’yi seri üretime geçirdiğini Nisan ayından beri duyduğumuzu, ancak bunun M1’in Pro ve Max sürümlerine atıfta bulunduğunu hatırlayabilir; Apple, resmi M2 markasını bir sonraki nesle kadar saklamaya karar verdi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/3nm-mac-iphone-3810278/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...