Yazılım

App Store Baskı Altında ve Apple Çatlıyor

Geçen yıl Apple’ın Epic’in davasına verdiği yanıt ve şirketler arasında yaklaşmakta olan dava hakkında yazdığımda, dört olası sonuç sıraladım. Bugün, Apple’ın App Store ile ilgili davaları durdurmak için bir değil iki kez anlaşmaya vardığı birkaç haftadan sonra, şirketin dördüncü sonucu hedeflediği açık: iOS uygulama dağıtımındaki tekelini rekabeti tatmin edecek şekilde gönüllü olarak gevşetmek. makamlar ve mahkemeler.

Apple, bu stratejinin ipuçlarını, bir grup ABD’li iOS geliştiricisiyle, App Store biçiminde yasa dışı bir tekel olduğunu iddia ettikleri için dava açan bir anlaşmayla sundu. Apple’ın ABD’deki küçük geliştiricilere biraz para vermesi gerekiyor ve App Store’da bazı küçük kural değişiklikleri yapıyor, ancak bunun çoğunlukla gösteri için olduğu açık.

Sadece birkaç gün sonra bir sonraki duyuru geldi, bu sefer Japonya’nın rekabet otoritesi ile bir anlaşma yapıldıktan sonra: Apple, geliştiricilerin, Apple’ın gelirden bir kesinti almadan, müşterilerin abone olmalarına ve hesaplarını yönetmelerine izin vermek için doğrudan kendi sitelerine bağlanmasına izin vermeye başlayacak. ve kullanıcının uygulamadan ayrılma konusunda telaş yapmasına gerek kalmadan. Bu ilk başta yalnızca ‘okuyucu’ uygulamalar için geçerli olsa da, yakın zamana kadar cesurca yaklaşımının doğru olduğunu ve eleştirmenlerin yanlış olduğunu ilan eden bir şirket için büyük bir adım.

Bu arada, Güney Kore Ulusal Meclisi, Apple’ın geliştiricilerin uygulama içi satın almalar için kullandığı ödeme sistemlerine müdahale etmesini yasaklayan bir yasayı kabul ettiğinde Apple bazı kötü haberler aldı. (Bu aynı zamanda Google için de geçerlidir.)

Sadece başlangıç

Güney Kore ve Japonya itici değil ve özellikle Japonya, Apple için önemli bir pazar – iPhone’un diğer büyük ülkelere göre daha yüksek bir paya sahip olduğu bir pazar. Japon yetkililer, Apple’ın şimdiye kadar verdiği tavizlerle yetinmekle yetiniyorsa, şirket oldukça hafif bir çıkış yaptı.

Ama gerçekten sadece iki bölge var. kesinlikle çok önemli Apple için ve onlar AB ve ABD’dir. Ve işte bu noktada işler gerçekten zorlaşabilir.

Her iki bölgedeki yetkililerin de soruşturmaları sürüyor; Örneğin ABD’li düzenleyiciler, Apple ve App Store’u etkileyebilecek çeşitli önlemleri tartışmaya başladılar. Mevcut rekabet yasaları Cupertino şirketine pekala uygulanabilir.

Kendi iyiliği için çok büyük

Apple her zaman ekosistemini kontrol etmeye hevesli olmuştur, aynı zamanda büyüyüp daha fazla kullanıcıya ulaşır. Ancak bu iki görev uyumlu değil.

Sorun şu ki, iPhone artık o kadar çok kişi tarafından kullanılıyor ki, rekabet otoriteleri ve düzenleyiciler bir sorun tespit etti: Geniş ve finansal açıdan uygun bir pazara ulaşmak için geliştiricilerin esasen Apple’ın kurallarına uymaktan başka seçeneği yok. Pazarınızı yalnızca Android ile sınırlamak mümkün değildir.

Yetkililerin tüm vatandaşların kullanabilmesi gereken uygulamaları yayınlamak istemeleri durumunda sorundan bahsetmiyorum bile, ancak bu uygulamalar tüm kurallara uyamaz. Apple, İsveç’teki Banka Kimliği ve İngiltere’nin Brexit’ten sonra İngiltere’de yaşayan bir AB vatandaşı olarak kaydolma uygulaması gibi birkaç istisna yaptı. Şirket, tüm geliştiricilere eşit davranmanın işe yaramadığının farkında.

Daha fazla ülke Güney Kore’nin izini sürer ve Apple’ın geliştiricileri ödeme çözümüne kilitlemesini yasaklarsa, Apple’ın bir seçim yapması gerekecek: App Store’daki kontrolleri gevşetin veya geliştiricilerin uygulamaları mağaza dışında yayınlamasına izin verin.

Apple’ın kilitlenme savunması, kullanıcıları dolandırıcılıktan korumasıdır ve bu doğrudur: Apple, App Store’daki uygulamaların kullanıcılardan doğrudan kart ayrıntılarını doldurmasını veya PayPal hesaplarını bağlamasını istemesine izin vermeye başlarsa, er ya da geç bunun vicdansızlığa yol açacağı kesindir. geliştiriciler kontrolleri aşıyor ve kullanıcıları dolandırıyor.

Ancak diğer yandan şirket, alternatiflerle rekabet edebilmek için ücretlerini düşürebilir ve kullanıcıların çoğunluğu, Apple üzerinden ödeme yapmanın güvenliğini ve basitliğini beğeniyor gibi görünüyor. Çoğu geliştirici, diğer sistemleri seçerek daha fazla kazanmayı beklemeselerdi, muhtemelen Apple’ın kendi uygulama içi ödeme yöntemlerini kullanmaya devam ederdi.

Timsah gözyaşları

Bunun nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek zor, ancak üçüncü taraf mağazalara açılmaya zorlanmak, sonuçta Apple için App Store’un giderek daha fazla kontrolünü kaybetmekten daha lezzetli bir seçenek olabilir. Ve Apple’ın en büyük gelirinin iPhone satışlarından geldiğini ve üçüncü taraf uygulamalar olmadan neredeyse hiç kimsenin iPhone’u satın almayacağını hatırlamak önemlidir.

Şirket, iPhone için uygulama yayınlamanın bir ayrıcalıkmış gibi görünmesini sağlayabilir, ancak Apple da geliştiricilere aynı derecede bağımlıdır. Grupça her geliştirici Apple’da olduğu gibi. Sadece Apple herhangi bir bireysel geliştiriciye bağımlı değilken, her biri Apple’ın kaprislerinin insafına kalmış durumda. Rekabet otoritelerinin ve düzenleyicilerin odaklanması gereken şey de budur.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/app-store-under-pressure-3808289/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...