iPhone

Akıllı Telefonun Sonu Neden Yaklaşıyor?

Şu anda yeni akıllı telefonlar hakkında çok fazla heyecan var, hiç şüphe yok ama 15 yıl sonra işler nasıl görünecek? Apple, Samsung ve Co. hala yeni akıllı telefonlar geliştirecek mi? Hayır: bugün bildiğimiz şekliyle akıllı telefon tükeniyor.

Geleceğe bir göz atalım: 2035 yılı olduğunu hayal edin. Apple, Samsung, Huawei, OnePlus, Xiaomi ve Co. gibi şirketler gerçekten akıllı telefon geliştirip satacak mı? Apple CEO’su Tim Cook’un halefi (o zamana kadar 74 yaşında olacak, bu yüzden hala Apple’ın başında olduğunu hayal edemiyoruz) Steve Jobs Tiyatrosu’nda tezahürat yapan bir izleyiciye bir iPhone 20 sunacak mı? Samsung aynı yıl Galaxy S36’yı tanıtacak mı? Ben öyle düşünmüyorum.

İşte bugün bildiğimiz haliyle akıllı telefonun neden yok olduğu.

Başlamadan önce, sadece açıklığa kavuşturmak için: Akıllı telefonun yaklaşık 15 yıl içinde neslinin tükenebileceğini söylediğimde, artık kimsenin akıllı telefon kullanmayacağını kastetmiyorum. Aksine: Bu gezegendeki herkesin akıllı telefon kullanması muhtemeldir. Yine de akıllı telefonun öneminin önemli ölçüde azalacağına ve bunun sonucunda pazarın kaçınılmaz olarak değişeceğine inanıyorum.

Akıllı telefonları neden sevdik

Nesnel olarak bakıldığında, bir akıllı telefon evdeki birçok teknik cihazdan biridir, ancak onunla ilişkim televizyon, ekmek kızartma makinesi, mikrodalga fırın veya elektrikli diş fırçamla olan ilişkimden çok farklı. Bu sürpriz değil: akıllı telefonum ekmek kızartma makinemden veya mikrodalgadan çok daha fazlasını yapabilir. Bunu ailem ve arkadaşlarımla iletişim kurmak için kullanabilirim, mükemmel fotoğraflar ve videolar çekebilirim ve talep üzerine cebimde insanlığın kolektif bilgisine sahibim.

Ancak onunla olan bağlantımı açıklayan sadece akıllı telefonun kullanışlılığı değil ve akıllı telefonumla bir bağlantım var – bu benim bir parçam gibi. Evimde sahip olduğum diğer teknolojinin aksine, akıllı telefonumla hayatımdaki insanlarla olan ilişkime benzer bir ilişki kurdum: belki de bu yüzden insanlar belirli akıllı telefon markaları için hisler veya duygular geliştirmeye eğilimlidir. Apple ve Android hayranları arasında yıllardır devam eden “savaşa” bakın. Bir akıllı telefonla olan ilişkimiz bizim için yapabileceklerinin ötesine geçiyor ve bu onu özel kılıyor. En azından şimdilik.

Yeni bir lansmanla ilgili heyecan, eskisinden daha az. İlk iPhone neslinin piyasaya sürülmesinin üzerinden neredeyse 13 yıl geçti. Bu açıdan insanların akıllı telefonlara yönelik tutumlarının nasıl değiştiğini görebiliriz. İPhone ilk piyasaya çıktığında, kullanıcılar Apple Store’ların önündeki çadırlarda kamp kurarak yeni bir iPhone’u almak için sıraya giren ilk kişi oldular. Bunu artık kimse yapmıyor.

Bunun, iPhone’u satın alma ve piyasaya çıkış gününde bize teslim etme sürecinin yıllar içinde değişmesinden kaynaklandığını iddia edebilirsiniz, ancak eskiden insanların telefonlarını başka bir şekilde alıp alamayacaklarına bakılmaksızın bir kuyruğa katılmayı seçiyorlar artık orada değil.

Ne değişti

Akıllı telefonlarımıza neden aşık oluyoruz? Bunun bir nedeni, insanların artık akıllı telefonları verili kabul etmesidir.

Bunun ilk kez akıllı telefon edinme çağıyla bir ilgisi olabilir. AOK’a göre, 8 ila 9 yaşındakilerin yüzde 56’sı 2019’da zaten bir akıllı telefona sahipti. 10 ila 11 yaşındakiler arasında bu oran zaten yüzde 82 idi ve 12 ila 13 yaş grubunun yüzde 97’si İnternet özellikli cep telefonuna sahip. telefon.

Bırakın. Bu çocuklar, ceplerinde istedikleri zaman İnternet’e erişmelerine, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar çekmelerine ya da müzik ve video akışı yapmalarına izin veren bir cihaz olduğunu bilerek büyüyorlar. Bu çocuklar muhtemelen daha sonra bir akıllı telefona 1.000 £ / 1.000 $ harcamak istemeyen insanlar arasında olacaklar – onlar için bunların hepsi tamamen normal.

Bu çocuklar, birçok yaşlı akıllı telefon kullanıcısı için hala özel olan bir teknolojiyle büyüdüler – ve ben kendimi 27 yaşında bu kategoriye dahil ediyorum. Eski nesil, akıllı telefonların getirdiği teknolojinin değerini biliyor ve bu nedenle bir akıllı telefon için 1.000 £ / 1.000 $ harcamaya daha istekliyiz.

Diğer sorun, akıllı telefonların hepsinin aynı sorunları çözmesi. Elbette daha iyi ve daha iyi, daha hızlı ve daha hızlı hale gelirler, ancak cihazlar arasındaki tek gerçek fark işletim sistemleridir. Aksi takdirde aynı görünürler, hepsinin iyi bir kamerası var – ve ne kadar para harcamak istediğinize bağlı olarak, ekranın altında 120 Hz ekran, 5G işlevi veya parmak izi kimliği sensörü gibi ‘yeni’ özellikler almaya devam edebilirsiniz.

Daha akıllı olmak

Bugünün teknik atılımları sadece birkaç yıl içinde standart hale gelecektir. 15 yıl içinde her cihaz 120 Hz ekrana (veya daha fazla?) Sahip olacak ve hepimiz 2030’dan itibaren 5G’nin yerini alacak olan 6G’ye sahip olacağız.

Milyon dolarlık soru, akıllı telefon üreticilerinin çok da uzak olmayan bir gelecekte bizi hangi yeni özelliklerle cezbedebileceğidir?

Şu anda insanlar kamera yetenekleri nedeniyle belirli bir akıllı telefona çekilme eğilimindedir. Gelecekte kameralar bu kadar önemli olmaya devam edecek mi? Kameralar daha iyi hale gelmeye devam edecek, ancak fiziksel sınırlar olacak – bir noktada donanım bu kadar küçük bir cihazda daha iyi hale gelemeyecek. Bir noktada, üreticiler daha iyi görüntüler sağlamak için yazılıma güvenmek zorunda kalacaklar.

Kamera, sonunda bir alternatifle – akıllı telefonla – değiştirilmeden önce yıllarca hafife alınan ve böylece alakasız hale gelen ilginç bir ürün örneğidir. Bu tür bir başka ürün, uzun yıllardır sahip olması gereken bir cihaz olan iPod’du ve sonunda iPad’in yerini aldı. Akıllı telefon aynı kaderi paylaşabilir mi?

Akıllı telefon üreticileri, insanları her yıl yeni bir cihaz almaya teşvik etmek için akıllı telefonların her yıl çığır açan yeni özelliklere ihtiyaç duyacağının farkında mı? Bu nedenle Samsung ve Huawei – ve sözde Apple da – katlanabilir akıllı telefonlar araştırıyor ve satıyor.

Ama belki yeni bir trend gelişecek, belki 15 yıl sonra herkes sadece çok küçük akıllı telefonlar isteyecek.

Soru, insanlar akıllı telefon özelliklerinin çok fazla gelişmeyeceğini fark etmeden önce akıllı telefon üreticilerinin yıldan yıla küçük değişikliklerle yeni bir modeli ne kadar süre ortaya çıkarabilecekleridir? Mevcut satış rakamları, akıllı telefon heyecanının sona ermediğini gösteriyor, ancak aynı zamanda insanların iPhone ile değiştirilen iPod’ların artık bir çekmecede toz biriktirdiğini düşündükleri de buydu.

Şu andan itibaren 15 yıl içinde tamamen yeni bir cihazın akıllı telefonun yerini alması inanılmaz derecede muhtemel görünüyor. Bunun akıllı gözlük mü, akıllı saat mi, yoksa şimdi akıl almaz bir şey mi olduğu, görülecek.

Macwelt hakkındaki bu makaleden uyarlanmıştır.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/why-end-of-smartphone-is-imminent-3803806/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...