Airpods

AirPods 3 Nesil – Bilmeniz Gereken Her Şey

AirPods 3 Nesil – Bilmeniz Gereken Her Şey İster iPhone‘unuzla eşleştirmek için yeni bir kulaklık arıyor olun, ister uzun süredir Apple hayranı olun, AirPods 3. Nesil‘i düşünmeniz gerekir. Şeffaf ses, ayarlanabilir uyum ve şeffaf mod gibi özelliklerle bu kulaklıklar, sürükleyici bir ses sunar.

Daha uzun pil ömrü

Apple AirPods Pro New Design 102819 big.jpg.largeAirPods 2 ile karşılaştırıldığında, yeni AirPod’lar daha uzun pil ömrüne ve daha fazla özelliğe sahiptir. Ayrıca daha iyi ses kalitesi sağlarlar. Bu kulaklıklar, müzik dinlemek, telefon aramalarını cevaplamak ve hatta hava durumu güncellemelerini almak için kullanılabilen popüler bir kablosuz cihazdır.

AirPod‘lar standart ve Pro olmak üzere iki boyutta mevcuttur. Pro sürümü, altı saatlik ek pil ömrü ekleyebilen ek bir şarj durumuna sahiptir. Standart kasa 24 saat pil ömrüne sahiptir ve tüm kasalar size 18 saat konuşma süresi verir.

AirPods, normal pillerden daha uzun pil ömrüne sahip bir lityum iyon pil kullanır. Bununla birlikte, lityum iyon pillerin sınırlı bir kullanım ömrü vardır. Pil, birkaç şarj döngüsünden sonra bozulabilir. Kendi kendine deşarj da olabilirler. AirPods’unuzun uzun süre çalışır durumda kalması için bakımını yapmanız önemlidir.

Apple’ın ikinci nesil AirPod‘ları, beş saate kadar konuşma ve üç saate kadar dinleme süresi sunan bir pile sahiptir. Ancak yeni AirPods, altı saate kadar pil ömrü sunuyor. Ayrıca uzamsal sese de sahiptirler. Bu özellik daha önce yalnızca AirPods Pro‘da bulunuyordu.

Yeni AirPods ayrıca pil israfını azaltan bir cilt algılama sensörü içerir. Bu özellik, eller serbest “Hey Siri” özelliklerini etkinleştirdiği için faydalıdır. Ayrıca kullanıcıların mesaj göndermesine ve Siri soruları sormasına olanak tanır.

Yeni AirPods, iOS 15 ve macOS ile çalışan uzamsal sesi de içerir. Bu özellik, kulak fizyolojiniz için doğru sesi sağlamak üzere çevrenizi analiz ederek çalışır. Kulaklıkları kulaklarınızdan çıkardığınızda müziği manuel olarak kapatmayı unutmamanız önemlidir.

Yeni AirPods’un pil ömrüne ek olarak yeni kılıflar, kulaklıkların hasar görmesini önleyecek şekilde tasarlandı. Bir kuvvet sensörüne ve bir cilt algılama sensörüne de sahipler.

Mekansal ses

İster en yeni AirPod’ları ister eski modellerden birini kullanıyor olun, artık iPhone, iPod ve Apple TV’nizde Mekansal Ses özelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Uzamsal ses, sesleri üç boyutlu olarak duymanıza olanak sağlamak için Apple kulaklıklardaki jiroskoplar ve ivmeölçerlerle birlikte çalışır.

Bir çift AirPods veya Beats kulaklığınız varsa, en sevdiğiniz filmlerde ve TV şovlarında sinema benzeri bir deneyim yaşamak için artık Mekansal Ses özelliğini kullanabilirsiniz. Uzamsal ses, her bir kulağa aktarılan frekansları ayarlamak için yönlü ses filtreleri kullanır ve hoparlörler hareket ettikçe orijin noktalarını yerinde tutar.

Uzamsal Ses özelliğinizden en iyi şekilde yararlanmak için cihazınızın en son iOS veya macOS sürümüyle güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca müziklerinizin, filmlerinizin ve TV şovlarınızın en son sürümlerini kullanmanız gerekecek.

AirPod’larınızı Apple TV’nize bağlayarak Spatial Audio’yu da test edebilirsiniz. Kontrol Merkezi’nde Bluetooth’a gidin ve ardından AirPod’larınızı bulun. Ekranınızda bir çift AirPods’un bağlı olduğunu belirten bir “i” simgesi göreceksiniz. Ayrıca bir sürüm numarası da göreceksiniz.

Gerçekten ayrıntılı olmak istiyorsanız, Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses özelliğini de ayarlayabilirsiniz. Örneğin, özelliği etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, sesi açıp kapatabilir ve Uzamsal Sesi Stereo ile karşılaştırabilirsiniz.

Yeni uzamsal ses özelliğinizden en iyi şekilde yararlanmak için doğru kulaklıkları kullandığınızdan emin olmalısınız. En yeni nesil AirPods ve Beats kulaklıklar, başınızın konumunu takip edebilen ve ivmeölçer verilerini cihazınıza geri gönderebilen ivmeölçerler içerir.

Ter ve su direnci

AirPod’ları ilk kez satın alıyor veya yeni bir çift arıyor olun, ne aldığınızı bilmek önemlidir. Her biri farklı su geçirmezlik seviyelerine sahip dört farklı AirPod modeli vardır. Suya dayanıklılık ve su geçirmezlik arasındaki farkı da bilmelisiniz.

Suya dayanıklılık, cihazın su sıçramalarına dayanabileceği, ancak suya batırılamayacağı anlamına gelir. Farkı bilmek önemlidir çünkü AirPod’larınızı farkında olmadan ıslatabilir ve zarar görebilirler.

Birinci nesil AirPod’lar suya dayanıklı değildir ve ikinci neslin resmi bir su geçirmezlik derecesi yoktur. Üçüncü nesil AirPod’lar yine de suya dayanıklıdır.

Yeni AirPods, resmi bir IPX4 su geçirmezlik derecesi ile derecelendirilmiştir. Bu, yalnızca bir IXP4 derecesine sahip olan ilk nesilden bir gelişmedir. Yeni AirPods’ta bir miktar tere dayanabilen bir filtre ekranı bulunur, ancak bu aynı zamanda kulaklıkların iç kısmına da zarar verebilir.

Yeni AirPod’lar ayrıca yeni bir cilt algılama sensörüyle derecelendirilmiştir. Bu yeni özellik, medya oynatma için önemli olan AirPod’larınızın kulağınızda olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca rüzgarlı koşullarda çağrı netliğini artırır.

Üçüncü nesil AirPod‘lar da geliştirilmiş bir tasarıma sahip. İlk nesilden daha çok AirPods Pro’ya benziyorlar ve ses kalitesi daha iyi. Rüzgarlı koşullarda arama netliğini artırmak için genişletilmiş bir ağ mikrofon bağlantı noktasına sahiptirler.

Yeni AirPod’larda ayrıca gövdeye yerleştirilmiş bir kuvvet sensörü bulunur. Bu sensör medya oynatmayı kontrol etmek için kullanılır ve aynı zamanda Siri’yi kontrol eden sensörle aynıdır. AirPod’ları çıkardığınızda oynatmayı duraklatır.

MagSafe kablosuz şarj cihazlarıyla uyumlu

AirPods 3 nesli ile bir MagSafe kablosuz şarj cihazı kullanmak, AirPod’larınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Bunun nedeni, MagSafe şarjının diğer kablosuz şarj yöntemlerine göre birkaç avantajının olmasıdır. Daha hızlıdır, fazla yer kaplamaz ve şarj olurken telefonunuzu kullanmanızı sağlar.

MagSafe kablosuz şarj cihazı, iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri dahil çoğu iPhone ile uyumludur. Bu, onu daha yeni bir telefona geçmek isteyen ancak hacimli bir adaptörle uğraşmak istemeyen kişiler için harika bir seçenek haline getiriyor. Kablosuz şarj kutusu ile de kullanılabilir.

MagSafe şarj cihazı, AirPod‘larını kablosuz şarj kutusuyla eşleştirmek isteyen iPhone sahipleri için de harika bir seçenektir. Bu, telefonunuzu şarj yüzeyiyle hizalamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kasa kablo kullanmak yerine kablosuz olarak şarj edileceği için yerden tasarruf sağlayacaktır.

AirPods 3 nesli, MagSafe şarjını destekleyen ilk kablosuz kulaklıklardır. Bu kablosuz kulaklıklar, tek bir şarjla altı saat çalma süresi, dört saat konuşma süresi ve dört saat sesli dinleme sunar. Apple Watch da dahil olmak üzere çeşitli Apple cihazlarıyla uyumludurlar.

MagSafe şarj cihazı, AirPods Pro ile de uyumludur. Bunun nedeni, kulaklıkların şarj pediyle hizalanmasını sağlayan yerleşik mıknatıslara sahip olmasıdır. Bu, sağlam bir bağlantı ve sorunsuz bir şarj işlemi sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, şarj olurken FaceTime kullanmanıza olanak tanır.

Bu şarj cihazı ayrıca hoş ve modern bir görünüme sahiptir. Kromdan yapılmıştır ve çok hafiftir. Ayrıca bir güç adaptörü ile birlikte gelir. Apple Watch’lar ve diğer MagSafe uyumlu cihazlarla uyumludur.

Ses kalitesi

İster ilk kez Apple AirPods satın almak ister mevcut çiftinizden yükseltme yapmak isteyin, bu kablosuz kulaklıkların ses kalitesini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Apple, kablosuz form faktöründe mümkün olan en iyi sesi çıkarmaya çalışıyor ve bunu üçüncü nesil AirPod’larla yapıyor.

Apple, ses kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan üçüncü nesilde akustik sürücülerini yeniden tasarladı. Ses hala mükemmel olmasa da, üçüncü nesil AirPod‘lar müzik, film ve podcast’lerin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak daha dengeli bir ses sunuyor.

AirPods, kulaklarınıza iletilen ses sinyalinde gerçek zamanlı ayarlamalar yapmak için hesaplamalı sesi kullanan uyarlanabilir bir EQ özelliği ile donatılmıştır. Bu özellik, kulağınızın şeklini dengeleyerek kulaklarınız için optimize edilmiş bir ses profili sağlar. AirPods’un ses kalitesi mükemmel olmayabilir, ancak yine de çoğu kablosuz kulaklıktan daha iyidir.

Üçüncü nesil AirPod’lar, sesi başınızın hareketine göre değiştiren bir özellik olan Spatial Audio özelliğine de sahiptir. Bu özellik, Apple Music ve diğer desteklenen akış servisleriyle çalışır, böylece daha sürükleyici bir dinleme deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

AirPod’lar, ses kalitesinin yanı sıra iOS ve macOS ile de bağlantı kurabiliyor. Sağlam bağlantı ve 40 fit’e kadar güvenilir menzil sunan Bluetooth 5.0 ile çalışırlar. Aynı anda iki AirPod’da ses çalmanıza izin veren Ses Paylaşımını da desteklerler.

AirPods’taki bir başka özellik de Kişiselleştirilmiş Mekansal Ses. Bu özellik, kulaklarınız için optimize edilmiş bir ses profili oluşturmak için özel bir amplifikatör ve bir AAC-ELD konuşma codec’i kullanır. Suya ve tere dayanıklılık açısından IPX4 dereceli olduklarını da belirtmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...