Yazılım

Yeni Parallels Masaüstü, Windows’u M1 Mac’lere Taşıyor


screenshot

Parallels, Apple Silicon Mac’lerde sanal makineleri kullanma olanaklarını açan M1 Mac’leri destekleyen Parallels Desktop’ın ilk sürümünü yayınladı.

Parallels’e göre, bir M1 Mac’teki Windows 10, Intel Core i9 CPU’lu bir MacBook Pro’daki sanal sistemden yüzde 30 daha güçlü olabilir. Yakalama: Intel MacBook, Windows’un standart sürümünü (x86) çalıştırırken, M1 yalnızca genel kullanıma açık olmayan ARM için Windows 10 olan bir Windows ARM sürümünü destekler. Bunun nedeni, Apple silikonun yeni işlemci mimarisi nedeniyle yeni Mac’lerde yalnızca ARM tabanlı işletim sistemlerinin kullanılabilmesidir.

Bunu daha da karmaşık hale getiren, Windows’un bu sürümünü gerçekten satın alamazsınız, ancak sözde Microsoft Insider olarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Parallels, kurulumu bir videoda ayrıntılı olarak açıkladı: prensip olarak, ihtiyacınız olan tek şey bir Microsoft hesabı ve Insider programı için ücretsiz bir kayıt. Bu, özel kullanıcılar için sorun olmamalıdır – etkin bir seri numarası ile aktivasyon da mümkündür. İşletmelerin kullanım şartlarına bakması gerekebilir. Okuyun: Mac’te Windows nasıl kurulur.

Sistem aynı zamanda oyunlar için de uygun olmalıdır; testlere göre, bir M1 Mac, Radeon Pro 555X ile bir MacBook Pro’dan yüzde 60 daha iyi DirectX11 performansı elde etmelidir. Parallels’e göre Rocket League, Between Us, Roblox, The Elder Scrolls V: Skyrim, Sam & Max Save the World gibi oyunlar oynamalı.

Kendi testlerimiz, yeni Apple işlemcilerinden önemli faydalar sağlayacağını gösteriyor – M1’lerin performansını Geekbench karşılaştırma aracı ile test ettiğimizde, Intel tabanlı Mac’lere kıyasla bazı etkileyici puanlar gördük. Macwelt meslektaşlarımız bir M1 Mac mini’de gördükleri Geekbench 5 sonuçlarını paylaştı:

  • MacOS altında Geekbench 5, 1.746 tek çekirdek ve 7.688 puan çok çekirdek elde etti.
  • ARM için Windows 10 altında, Geekbench 5’in Windows sürümü, tek çekirdekli için 1.480 puan ve çok çekirdekli için 6.031 puanlık bir sonuç elde etti.

Ne yazık ki, ARM için Windows 10, program uyumluluğuyla ilgili sorunlar da dahil olmak üzere standart bir Intel Windows ile karşılaştırıldığında uygulamada bazı sınırlamalara sahiptir. MacOS altındaki Rosetta’ya benzer şekilde, Windows’un ARM sürümünün birçok uygulamayı mimari üzerinde çalışmadan önce çevirmesi gerekir ve tüm Windows uygulamaları desteklenmez. Bunun bir sonucu olarak, bir uygulamayı ilk kez başlatmak uzun zaman alabilir veya bazen bilinmeyen nedenlerle başarısız olabilir. İTunes’un Windows sürümü ile, programın başlaması için birkaç dakika beklemek zorunda kaldık.

Parallels ayrıca çok sayıda Linux sistemini de destekler, örneğin, Ubuntu 20.04, Kali Linux 2021.1, Debian 10.7 ve Fedora Workstation 33-1.2

Parallels Desktop 16.5, hem Intel hem de M1 Mac’ler için mevcuttur. 16.5 sürümüne yükseltme, 16 sürümünün sahipleri için ücretsizdir (burada incelenmiştir). Standart sürüm yıllık 69,99 £ yıllık abonelik için mevcuttur. Pro / Business Edition, yıllık 79,99 £ aboneliktir. Ücretsiz bir demo versiyonu da mevcuttur. Parallels’i buradan satın alabilirsiniz.

Mac için en iyi sanal makine yazılımını 2021 yılı özetimizde test ettik. Ayrıca Windows’u bir Mac’te ücretsiz olarak nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenmek de ilginizi çekebilir.

M1 Mac’lerde çalışan uygulamaların bir listesi var.

Bir Macwelt raporundan uyarlanmıştır.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/parallels-windows-m1-macs-3803712/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...