mac

Yeni 32 inç iMac (2021) çıkış tarihi, fiyatı ve özellik söylentileri

Artık yeni bir 24 inç iMac’e sahip olduğumuza göre, 27 inç iMac’in daha büyük bir 30 inç (hatta 32 inç) ekranla sonuçlanabilecek bir güncelleme, yeni renk seçenekleri ve halefinin eklenmesi ile sonuçlanabilecek bir güncelleme görmesi yalnızca bir zaman meselesi olabilir. M1 çipi.

Bu yazıda 27in iMac’in halefi hakkındaki söylentilere ve spekülasyonlara bakacağız. M2 yonga ve daha büyük 32 inç ekrana sahip olabilecek yeni büyük ekranlı iMac’in çıkış tarihi, özellikleri, özellikleri ve tasarımı hakkında bildiğimiz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yayın tarihi

Apple, Haziran 2020’de tüm Mac serisini Intel işlemcilerden kendi Apple Silikon’una geçirme planlarını açıkladığında ve o sırada geçişin iki yıl süreceğini söyledi. Şimdiye kadar Apple’ın iMac, Mac mini, MacBook Air ve iki MacBook Pro modeline ev yapımı ilk işlemcileri olan M1 Chip’i eklediğini gördük.

Haziran ayında WWDC’nin çıkmasıyla birlikte, büyük olasılıkla M1 Chip’in halefini göreceğiz. Bu M1X veya M2 olabilir ve bu yeni işlemci iMac’in yanı sıra 16 inç MacBook Pro’da da kullanılabilir.

Bu nedenle, Apple’ın her iki Mac’i de Haziran ayında WWDC’de piyasaya sürdüğünü görebiliyorduk.

Ancak, küresel bileşen ve yonga sıkıntısı nedeniyle Apple’ın bu yeni Mac’leri piyasaya sürmek için bu yılın sonlarına kadar beklemek zorunda kalması mümkündür. Bu nedenle, yeni iMac için Ekim ayına kadar beklememiz gerekebilir.

Tasarım (değiştir | kaynağı değiştir)

21.5 inç iMac’in halefi, 4.5K Retina’ya ve yedi farklı renge sahip daha büyük bir 24 inç ekrana sahip olduğundan, daha büyük iMac’in benzer bir güncelleme alması muhtemel görünüyor.

Küçültülmüş çerçevelerin daha büyük bir ekrana yol açtığını görebilirdik (aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılmıştır) ve farklı renk kaplamaları görebiliyorduk.

Apple’ın daha büyük iMac için 24 inç modeline kıyasla biraz farklı bir renk şeması seçmesini umuyoruz. 24 inç iMac renk şeması, aşağıdaki alacalı renkleri içerir: arkadaki karanlıktan öndeki daha açık pastel görünüme kadar karışan mavi, yeşil, kırmızı, gümüş, turuncu, sarı ve mor. Apple, daha büyük pro odaklı iMac’i tüketici seviyesinden ayırmak için daha koyu bir kaplama seçebilir. Bu, Apple’ın Space Gray iMac Pro’yu sunma şekline benzer (üretimden kaldırıldığından beri).

Daha büyük olan iMac’te görebileceğimiz bir diğer değişiklik, ekranın etrafındaki beyaz bir kenarlık yerine siyahtır. Yeni iMac tasarımından neden hayal kırıklığına uğradığımızı okuyun.

Renk ve tasarımdaki değişiklikler büyük olasılıkla 24 inç iMac’i takip edecek, bu nedenle ‘çene’ boyutunun daha da küçültülmesi yönündeki umutlarımız muhtemelen yanıtlanmayacaktır. İMac ekranı sadece çerçevelerle çevrili değil, tabanında dev bir çene var. Tüm bileşenler ekranın arkasına sıkıştırılmış haldeyken, bu 2,5 inçlik alüminyum bölümü hepsi bir arada tasarımın bir gereği olduğu için eleştirmek biraz haksız görünüyor, ancak Apple, tüm bileşenlerin mevcut olması nedeniyle boşalan oda miktarıyla övünüyor. M1’de bulunan çenenin boyutunu küçültmek için daha fazlasını yapabilecekmiş gibi geliyor.

24in iMac ile ilgili garip olan şey, Apple logosunun çenede eksik olmasıdır.

Ayrıca Apple’ın iMac’i ergonomik açıdan daha kolay hale getirecek şekilde ayarlayacağını ummuştuk. 24 inç iMac’in menteşeli kolunun, eski iMac tasarımında karşılaştığımız ekran konumlandırma zorluğuna yanıt vermesi mümkündür.

Ekran

Apple’ın çerçeveleri küçülterek daha büyük bir ekrana izin vermesini beklemek oldukça mantıklı – tam olarak bunu 24 inç iMac için yaptı. Ekran teknolojisi, daha küçük çerçevelere uyum sağlayacak şekilde gelişti ve daha küçük çerçeveler muhtemelen daha da büyük bir ekran anlamına geliyor.

Apple, 23.5 inçlik bir ekranı (çapraz olarak ölçülmüştür) 24 inç iMac’e sıkıştırabildi (Apple, 24 inç iMac adıyla biraz beyaz bir yalan söylüyor). Bu, eski modeldeki 21.5 inçlik ekrandan bir artıştı. Yine de iMac’in boyutu yalnızca bir kısmını artırdı (yeni model 1 cm daha uzun ve yaklaşık 2 cm daha geniş. Bu yeni ekran, 4480×2520 piksel sunan 4,5K Retina bir ekrandır.

Daha büyük 4,5K ekranla, daha küçük iMac, 27 inç iMac’in 5K ekranına giriyor. Bu durumda 5K Retina ekran 5120×2880 piksel sunar. Kötü görünmesini sağlayan sadece 24 inç iMac değil – çoğu modern ekran 30 inçten daha büyük olduğundan 27 inç iMac ekran karşılaştırıldığında küçük görünüyor.

Yeni iMac’te 32 inçlik bir ekran görebilir miyiz? Apple zaten 32 inçlik bir ekran üretiyor: Pro Display XDR. Bu ekran 6K çözünürlük sunuyor.

Ancak yeni iMac’in 6K ekran sunması için o kadar büyük olması gerekmiyor. Daha küçük çerçevelere sahip 30 inçlik bir ekran, Retina 6K çözünürlük ve 6K iMac için 6.016 x 3.384 pikseli barındırabilir.

Daha fazla piksele ek olarak HDR’yi de görebiliyorduk. İMac ekranı halihazırda bir milyar rengi görüntüleyebiliyor, ki bu harika, Apple, Apple’ın TV + akış hizmeti için ürettiği tüm yeni içeriği iMac ekranında 4K HDR içeriği için destek sunana kadar (Mac’te mevcuttur) TV uygulaması aracılığıyla), P3 renk profiline sıkıştırılacaktır. Elbette Apple, bu içeriğin bir iMac ekranında en iyi şekilde görüneceğinden emin olmak isteyecektir.

Pro Display XDR’a hızlı bir bakış, yeni iMac ekranıyla elde edebileceğimiz bazı diğer özellikler hakkında bize fikir verebilir, ancak hepsini görmeyi kesinlikle beklemiyorduk.

Pro Display XDR şunları sunar:

  • Maksimum 1.600 nit parlaklık, 1000 nit parlaklık (sürekli, tam ekran), 500 nit SDR parlaklık.
  • XDR (Aşırı Dinamik Aralık).
  • 1.000.000: 1 kontrast oranı.
  • P3 geniş renk gamı, 1.073 milyar renk için 10 bit renk derinliği
  • 89 derece sola, 89 derece sağa, 89 derece yukarı, 89 derece aşağıda süper geniş görüntüleme açısı.
  • Monitör hem yatay hem de dikey yönde çalışır.
  • Standart ekran düşük yansıtma için tasarlanmıştır, ancak isteğe bağlı nano dokulu cam yüzey (fiyata 1.000 $ ekler) ışığı dağıtmak ve parlamayı önlemek için cama “nanometre düzeyinde” mat bir yüzey kazandırır.

Görebildiğimiz bir diğer değişiklik ise ultra geniş ekran. Ultra geniş ekranlar, son birkaç yılda bir parça haline geldi ve ilk önce yeni Apple ekranı için gördüğümüz bir şey olsa da, Apple’ın iMac için benimseyebileceği bir şey olabilir. Şu anda görülen 16: 9 en boy oranına (standart bir geniş ekran en boy oranı) kıyasla 21: 9 en boy oranına sahip ultra geniş bir iMac görmeyi çok isteriz.

Apple’ın daha büyük iMac’i güncellemesi için daha uzun süre beklememizin bir nedeni, Apple’ın hattı mini-LED’e geçirmek istemesidir. Analist Ming Chi Kuo, koronavirüsle ilgili gecikmelerin Apple’ın bu ekranları kullanma planlarını (daha ince ve daha hafif ürünler, daha derin siyahlar ve daha iyi HDR için izin vermelidir) geri ittiğini söyledi.

Teknik Özellikler

Daha büyük olan iMac, genellikle yaratıcı profesyoneller düşünülerek tasarlanmıştır. Daha küçük modele göre daha güçlü bir işlemci ve grafik seçeneğine sahip olma eğilimindedir ve genellikle daha fazla RAM ve depolama ile donatılabilir. Profesyonel kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış bir kullanılabilirlik özelliği olan iMac ekranının arkasında bir kullanıcının RAM’e erişebileceği bir kapak bile var.

Ancak gelecek nesil 27 inç iMac’te veya iMac’te 32 inç olacaksa ne görmeyi bekleyebiliriz?

İşlemci

M1, olağanüstü kıyaslama puanları ve övgüler kazanan çok güçlü bir çip olduğunu kanıtladı. Ancak Apple burada durmayacak. Şirket, daha da güçlü olacak yeni nesil M1 üzerinde çalışacak.

Net olmayan şey, bu yeni çipin adının ne olacağı. Apple’ın bir M1X Çip üzerinde çalıştığını gösteren çeşitli söylentiler var – ancak bu daha büyük iMac için yapılmamış olabilir. M1X, eğer varsa, geri kalan 13 inç MacBook Pro’da kullanılmaya başlayabilir – yeniden tasarımda 14 inç ekrana sahip olduğu söyleniyor.

Daha büyük iMac için daha da iyi bir şey görebiliriz: 16 çekirdekli CPU sunduğu söylenen bir M2 Çip. Aralık 2020’de bir Bloomberg raporuna göre: “Apple, MacBook Pro ve iMac modellerini hedefleyen yeni nesil yongası için 16 güç çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren tasarımlar üzerinde çalışıyor.”

Grafikler

M1, sekiz grafik çekirdeği sunuyordu (veya giriş seviyesi MacBook Air ve giriş seviyesi 24in iMac durumunda yedi). M1 Mac’lerin GPU yetenekleri etkileyici olduğunu kanıtladı ve entegre grafiklerle mevcut Intel Mac’leri geride bırakıyor. Ancak, üst düzey harici GPU’lara sahip Mac’leri yenemiyorlar, bu nedenle 27 inç iMac’in halefi için daha iyi bir çözüm bekliyoruz.

Durum böyle görünüyor: CPU-Monkey’den sızdırılan kıyaslamalar, M1’in halefinde 16 çekirdekli bir GPU görmeyi bekleyebileceğimizi gösteriyor.

Bu kıyaslamalar, M1’deki 128 yürütme birimine kıyasla M1X için (veya her ne denirse) 256 yürütme birimi olacağını gösterir.

Özellikleri

24 inç iMac, Touch ID özellikli renk uyumlu bir klavye ile birlikte gelir, zorla iptal eden woofer’lara sahip yüksek kaliteli altı hoparlörlü sistem dahil olmak üzere gelişmiş ses özellikleri sunar ve M1 görüntü sinyali işlemcisine sahip gelişmiş 1080p FaceTime HD kamera içerir.

Görünüşe göre yeni ve daha büyük iMac bu aynı özelliklerle gönderilecek. Peki başka hangi yeni özellikleri görebiliriz?

İMac için Face ID

FaceTime kamera, 24 inç iMac için olduğu gibi güncellenecek gibi görünüyor, ancak Apple bir adım daha ileri gidebilir mi?

Birçoğu, parolaların kilidini açıp girmenin kolay bir yolu olarak Face ID’nin iMac’e ulaşmasını istiyor ve Face ID’nin Mac’e geldiğine dair kanıtlar var – Big Sur beta, bir TrueDepth kamerayı referans alan kod içeriyor. Bu, Apple’ın iPhone’da sunulan TrueDepth kamera teknolojisini iMac ekranına dahil edebileceğini gösteriyor.

Söylentiler doğruysa kötü haber: Görünüşe göre Face ID 2022’ye kadar iMac’e gelmeyecek.

Dokunmatik ekran

Bu muhtemelen bir temenni düşüncesidir, ancak Apple Silicon işlemcilerin gelişi ve iOS uygulamalarını Mac’te çalıştırma yeteneği ile Apple’ın dokunmatik ekranlı Mac’lerdeki duruşunu yeniden düşünmesinin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/big-imac-2021-release-3803868/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...