mac

VMware, M1 Mac’ler İçin Fusion’ı Yayınladı (Sıralama)

VMwareFusion, Windows ve diğer sistemlerin Mac üzerinde kurulmasına ve kullanılmasına izin veren popüler bir sanallaştırma yazılımıdır. VMware artık M1 Mac’lerde çalışabilen bir Fusion sürümü de yayınladı.

Fusion, Windows’u bir M1 Mac’te çalıştırmayı mümkün kılmak için halihazırda güncellenen Parallels’in ana rakiplerinden biridir.

İlk olarak Nisan 2021’de M1’de ARM Windows desteğiyle Parallels Desktop 16.5’i piyasaya süren ve o zamandan beri Ağustos 2021’de Parallels Desktop 17’yi piyasaya süren Parallels’in aksine, VMware güncellemesi nihai bir sürüm değildir, ancak yazılımın kullanımı ücretsizdir şu an için.

VMware Fusion güncellemesi ile artık bir M1 Mac üzerinde Linux ve Windows’un ARM sürümlerini de kullanabilirsiniz. Ancak Parallels’in aksine VMware, Windows’un ARM sürümünü resmi olarak desteklememektedir ancak bu güncelleme kullanılarak Windows’un ARM sürümlerini M1 üzerinde sanal sistemler olarak çalıştırmak mümkündür. Windows’un x86 (Intel) sürümlerinin desteklenmediğini unutmayın. Bu, kullanıcıların Fusion özellikli Intel Mac’lerde kullanılan Windows sanal makinelerini kullanamayacağı anlamına gelir.

Son sürüm çıkana kadar Fusion ön izlemesi ücretsiz olarak kullanılabilir. Şirkete göre, son sürüm ilkbaharda piyasaya sürülecek.

Güncellemeyi indirmek için buradan giriş yapın. Yazılım daha sonra indirilebilir ve kurulabilir, bu sürümde bir seri numarası zaten girilmiş ve etkinleştirilmiştir.

Mac’te Windows çalıştırma hakkında daha fazla bilgi için şunu okuyun: Mac 2021 için en iyi sanal makine yazılımı ve Mac’te Windows nasıl kurulur.

Microsoft ile lisans sorunları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi VMware, Windows’un ARM sürümünü resmi olarak desteklememektedir. Kurulum kesinlikle mümkündür (Microsoft’ta oturum açtıktan sonra, Windows 10 ve Windows 11’in ARM sürümlerinin Insider sürümlerini indirip yükleyebilirsiniz). Ancak geliştirici Michael Roy’un Nisan 2021’deki bir blog girişinde açıkladığı gibi, lisans nedenleriyle bu VMware tarafından desteklenmiyor.

“Microsoft şu anda sanal makineler için Windows 10 ARM lisansları satmıyor. Windows 10 ARM’nin Insider derlemeleri yalnızca, şu anda Apple donanımında bulunmayan Windows 10’un lisanslı bir sürümüne sahip sistemlere kurulabilir.”

Müşterilerin şu anda ARM için geçerli bir Windows 10 lisansı satın alamadıklarını, Windows 10 veya 11’in Insider sürümlerinin kurulumuna resmi olarak yalnızca Windows 10 lisansına sahip bir sistemde izin verildiğini ve bu lisansın Mac’ler için mevcut olmadığını açıkladı.

“Microsoft, Windows on ARM lisanslarını daha geniş bir şekilde sunarsa, resmi olarak desteklemeye hazır olacağımızdan eminiz” diye yazıyor. Ancak şu ana kadar bu konuyla ilgili Microsoft’tan resmi bir açıklama yok.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/vmware-fusion-for-m1-3808766/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...