Apple

Tim Cook Elma Üzerinde Izgara Çalışma Koşulları

Apple CEO’su Tim Cook ve şirketin Perakende ve İnsanlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Deirdre O’Brien, New York Times’ın “şaşırtıcı huzursuzluk” olarak nitelendirdiği olayların ortasında, Cuma günü çalışanlardan gelen soruları yanıtlamak için bir toplantı yaptı.

NYT, dünyanın dört bir yanındaki Apple çalışanlarına yayınlanan toplantının bir dizi konuya değindiğini bildirdi: diğer şeylerin yanı sıra, iki Apple patronu eşit ücret ve şirketin siyasi etkisi hakkında sorular yöneltti. Ancak bu soruları soran çalışanlara göre sadece iki tanesi yanıtlandı.

Cook, eşit ücret konusunda yorum yaptı ve hem kendisi hem de O’Brien, şirketin tazminat kurallarını düzenli olarak değerlendirdiğini ve çalışanlara karşı adil olmalarını sağladığını söyledi.

“Herhangi bir boşluk bulduğumuzda [between pay awarded to different demographic groups], ki bazen yaparız, onları kapatırız,” dedi Bayan O’Brien.

Cook, Teksas’taki kürtaj kısıtlamalarından da bahsetti. Apple, yeni yasaya karşı mücadeleye yardımcı olacak yollar aradığını söyledi; şirketin sağlık sigortası, kürtaj için başka eyaletlere seyahat etmesi gereken Teksas merkezli çalışanların ödemesine yardımcı olacak.

Ancak Cook’un bazı soruları yanıtlamayı reddettiği bildirildi. Bunlar arasında AppleToo aktivist grubu tarafından Apple’ın ücret eşitsizliklerini gidermek ve Apple’ın liderliğini kadınları ve azınlıkları daha fazla temsil etmek için attığı belirli adımlar hakkında sorulan sorular vardı.

NYT’ye göre, geçtiğimiz ay içinde 500’den fazla mevcut ve eski Apple çalışanı sözlü taciz, cinsel taciz, misilleme ve işyerinde ayrımcılıkla ilgili hesaplarını gruba sundu. Bu hikayelerden bazıları internette yayınlandı.

Toplantıdan sonra, AppleToo lideri Janneke Parrish küçümsedi. “Tim’in bugün verdiği cevaplarla” dedi, “duyulmadık.”

AppleToo web sitesinin üst kısmındaki misyon ifadesi, şirket çalışanlarının en azından bir kısmı arasındaki duygunun gücü hakkında bir fikir verir.

Açıklamada, “Apple çok uzun bir süredir kamuoyunun incelemesinden kaçtı” deniyor. “Gerçek şu ki, pek çok Apple çalışanı için -Siyahi, Yerli ve azınlıklaştırılmış ırk, cinsiyet ve tarihsel olarak marjinalize edilmiş insan gruplarından diğer meslektaşlarımız tarafından orantısız bir şekilde karşı karşıya kalınan bir gerçeklik- gizlilik kültürü opak, göz korkutucu bir kale yaratıyor. İşyerimizde tanık olduğumuz veya deneyimlediğimiz sürekli adaletsizliklere karşı hesap verebilirlik ve tazminat için, bir izolasyon, bozulma ve gaz aydınlatma modeliyle karşı karşıyayız.”

Apple, geçen ay şirketin çalışan ödeme anketlerini engellediği ve potansiyel olarak işçi korumalarını ihlal ettiği bildirildiğinde ateş altında kaldı.

Bu arada NYT’ye yaptığı açıklamada Apple, kapsayıcı bir işyerine bağlı olduğunu söylüyor.

Şirket, “Olumlu ve kapsayıcı bir iş yeri yaratmaya ve sürdürmeye her zaman derinden bağlıyız ve her zaman kararlıyız” dedi. “Bütün endişeleri ciddiye alıyoruz ve bir endişe ortaya çıktığında kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz ve ilgili kişilerin mahremiyetine saygı duymadan belirli çalışan konularını tartışmıyoruz.”

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/tim-cook-apple-working-conditions-3808542/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...