iPhone

Sözlerimi işaretleyin: Prosser bu iPhone 14 görüntülerine pişman olacak

Bunlar çılgın zamanlar. Önceki yıllarda, Apple’ın Cupertino’da yeni bir iPhone neslini tanıtmasından birkaç hafta sonra, yeni nesille ilgili ilk söylentiler İnternet’e musallat olmaya başlayacaktı. Ancak bu yıl, resmi olarak onaylanan iPhone 13 açılış konuşmasından bir hafta önce, 2022’ye kadar beklenmeyen iPhone 14’ü temsil ettiğini iddia eden sızdırılmış bir görüntümüz var.

Jon Prosser tarafından yayınlanan görüntü, Apple sızıntısının umduğu etkiyi çabucak üretti: kaos.

Çok kısa sürede Prosser’in ilk kez sözde iPhone 14’ün görüntülerini gösterdiği videosu YouTube trendlerinde üst sıralara yükseldi ve Twitter’da da çok konuşuldu. Sadece bir saat içinde 47.000’den fazla tweet ile #iPhone14 hashtag’i Twitter trendlerinde 12. sırada yer aldı.

Bu, Apple’ın ve özellikle CEO’su Tim Cook’un birçok şakanın kurbanı olmasıyla çok eğlenceliydi. Herkesin uzun zamandır beklenen iPhone 13 etkinliğinden bir hafta önce iPhone 14 hakkında konuşması ne kadar utanç verici. Zaten iPhone 13 dünün haberi ve daha tanıtımı bile yapılmadı.

iPhone 14: Tamamen atipik

Jon Prosser’ın bulgularıyla iPhone 14 ile aslında doğru yolda olduğunu varsayalım. Bu, Apple’ın 2022 için iPhone için yalnızca görsel olarak değil teknik olarak da devrim niteliğinde bir güncelleme planladığı anlamına gelir.

Bu nedenle, en çok arzulanan özelliklerin çoğu 2022’den önce gelmeyecek gibi görünüyor (bu durumda iPhone 13’ü atlayıp iPhone 14’ü beklemek isteyebilirsiniz). Ancak Apple’ı tanıyorsanız, yıllık iOS güncellemeleri gerisini hallederken, değişikliklerin burada ve orada küçük bir değişiklikle yavaş yavaş geldiğini bilirsiniz.

iPhone 14’ün iddia edilen ilk fotoğrafları, Apple’ın gelecek yıl bu taktiği çöpe atmaya hazır olduğunu gösteriyor. Bu gerçekçi mi?

Numara!

Prosser’a göre Apple, gelecek yıl Notch’a veda edecek. Bunun yerine ekranın üst kısmının ortasına oturan bir delikli kamera olacak. Prosser’a göre Face ID hala iPhone’un bir parçası ancak muhtemelen ekranın altında duruyor. Okuyun: Sızıntı, iPhone 14’ün çentiksiz tasarımını ortaya koyuyor.

Bunu yaparak Apple, iPhone’un en önemli tanımlayıcısını ortadan kaldıracaktır. Çentik çirkin olabilir, ancak bir iPhone’u bir Android akıllı telefondan uzak mesafeden bile ayırt edebileceği yadsınamaz. Çentik, muhtemelen son dört yılda en önemli ayırt edici özellik haline geldi. Herkese bir iPhone’unuz olduğunu söyleyen şey budur.

Ancak hepsi bu kadar değil: Apple görünüşe göre gelecek yıl mevcut iPhone modellerinin diğer görsel özelliklerini de tamamen değiştirmek istiyor. Ses düğmeleri tekrar yuvarlak olacak (iPhone 4 gibi) ve kamera modülü artık iPhone kasasından dışarı çıkmayacak, gövdeyle birleşecek. (iPhone 13’e gelen kamera özellikleri hakkında bilgi edinin).

Prosser’ın paylaştığı resimlere baktığımda, cihazın bir iPhone ile çok az ortak noktası olduğu sonucuna vardım. Bu büyük değişikliği en son 2017’de Apple iPhone X ile tamamen yeni bir tasarım sunduğunda gördük. Apple’ın Prosser tarafından sunulan tasarımı son büyük yeniden tasarımdan sadece beş yıl sonra uygulamaya koymasının son derece gerçekçi olmadığını düşünüyorum.

Prosser geçmişte kendisinin de yanlış olabileceğini kanıtladı, ancak iPhone 12 veya AirTags gibi sonradan doğru olduğu ortaya çıkan birçok sızıntıdan da sorumluydu. Prosser, iPhone 13 ve Apple Watch Series 7 ile de göze çarpıyor gibi görünüyor.

Ancak Prosser’ın videosunda bahsettiği gibi, birkaç haftadır bu bilgilere sahip. Kaosa neden olmak için kasıtlı olarak fotoğrafları yayınlamayı bekledi. Bunda kesinlikle başarılı oldu, ancak aynı zamanda oldukça yüksek bir riske maruz kaldı: Bu sızıntıda yanılıyorsa, itibarını riske atıyor. Bu kadar erken bir aşamada bu tür bilgileri yayınlaması akıllıca mıydı? İçgüdülerim bana verdiği bilgilerin yanlış olduğunu ve onun peşine düşmek için geri geleceğini söylüyor.

Yeni iPhone 13’ün 14 Eylül’de düzenlenecek bir etkinlikte tanıtılması bekleniyor. Okuyun: Apple iPhone Etkinliği: Tarih, saat ve ürün duyuruları. Tüm iPhone 13 söylentilerini burada topladık.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/prosser-iphone-14-images-3808278/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...