Yazılım

Shazam, Apple’ın Yatırımıyla Müzik Tanınırlığından Nasıl Gelişti?


screenshot

Apple’ın şirket satın alımları genellikle gizlilik içindedir – şirketin satın almayla ne yapmak istediğini anlamanız birkaç yıl alır.

Apple, Shazam’ı 2017’nin sonunda satın aldığında, Cupertino geliştiricilerinin satın almayla ne yapacağı az çok açıktı: Müzik tanıma hizmeti Apple Music’e fayda sağlayacaktı. Gerçekten de olan buydu: Shazam artık Apple’ın sistemine sıkı bir şekilde entegre edildi ve iPhone artık Kontrol Merkezi’nden gelen müziği tanıyor – uygulamayı kullanmanıza bile gerek yok.

Apple’ın satın aldığı diğer uygulamaların aksine, Shazam uygulamasını durdurmadı. Aslında, Android sürümü hala Google Play Store üzerinden kullanılabilir.

Apple, iOS uygulamasında reklamları kapattı ve Android sürümü de reklamsız.

Devralmanın hemen ardından, uygulamanın Android akıllı telefonlarda da oldukça geniş bir kurulum tabanına sahip olması nedeniyle, Apple’ın satın alma işleminden esas olarak Android cephesinde yararlanacağını tahmin ettik.

Bu, Apple bu baharda yeni bir Shazam çalma listesi sunduğunda doğrudan doğrulandı: “Shazam Predictions 2001”. Çalma listesi, dünyanın her yerinden bir şarkı hakkında bilgi edinmek isteyen milyonlarca kullanıcıdan gelen isteklere dayanmaktadır. Apple’ın Shazam çalma listesi, Shazam verilerine dayanarak çığır açan bir yıl geçirmeye hazır olan 50 yükselen sanatçıyı içeriyor. Apple artık verilere dayalı olarak hit olacağı kesin olan bu şarkıları sunarak para kazanabilir.

Android fraksiyonu burada devreye giriyor: Apple, Android uygulamasını neredeyse üç yıl önce durdurmuş olsaydı, müzik analiz departmanı, uygulamayı Android’e yükleyen birkaç yüz milyon kullanıcının verilerini kaybederdi.

Müzik tanımadan daha fazlası

Ancak Apple Music ve iPhone’daki müzik tanıma, Apple’ın WWDC’de yaptığı duyuruyla karşılaştırıldığında hiçbir şey: Shazam’ın ses tanıma teknolojisi üçüncü taraf uygulamalara sunulacak. iOS 15’ten itibaren uygulamalar, Shazam teknolojisini kullanarak sesler, kelimeler vb. için kendi kitaplıklarını kullanabilecek.

Aşağıdaki video, bu teknolojiyle neler yapılabileceğini gösteriyor. Duyurudan hemen sonra bir geliştirici konuşulan dil için bir kelime sayacı yaptı. Örneğin, Tim Cook’un açılış konuşmasında “harika” kelimesini kaç kez kullandığını belirleyebilirsiniz.

Bu, kullanımı eğlenceli bir araç olabilir, ancak yalnızca buzdağının görünen yüzünü gösterir. Shazamkit, üçüncü taraf uygulamalarda çok daha fazlasını yapabilir. Sunum sırasında Apple, doğrusal olarak kaydedilmiş bir videoyu etkileşimli bir deneyim haline getiren bir öğrenme uygulamasını gösterdi. Bu örnekte uygulama, öğrencinin öğretmene belirli bir soru sorup sormadığını anlayabilir ve öğrencinin materyali anlamasına yardımcı olmak için soru-cevap modülleri görüntüler.

Shazamkit, ses içeriğine ek bir etkileşimli katman vermek için kullanılabilir. Örneğin, biri kapı zili çaldığında Apple Watch bir uyarı görüntüleyebilir ve aynısı Shazamkit ile diğer cihazlara ve seslere uygulanabilir.

Kısacası: Apple, akış hizmeti Apple Music için oldukça kullanışlı bir özellik olarak Shazam’ı satın aldı, ancak kendi kaynakları için yatırım yapmaya ve geliştirmeye devam etti. Bu nedenle, bir hile harika uygulamalar için bir temel olabilir.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/how-apple-using-shazam-3805663/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...