Apple

Merhaba elma! Rusya’ya Yaptırım Zamanı Geldi

Pasaportumda ve kalbimde bir Ukraynalıyım ve ABD ve AB yaptırımlarına karşın Apple’ın Rusya’ya karşı kendi önlemini almasını talep ediyorum.

Rusya’nın şu anda işlediği şeklinde insanlığa karşı bir kabahat cezasız kalmamalı – hatta mümkün olan her şekilde cezalandırılmalıdır. Ve bir milyardan fazla etken cihaza haiz dünyanın en büyük şirketi olan Apple, kuvvetsiz değil.

Dört yaptırım öneriyorum:

Rusya’da Apple Hisse’i kapatın: Hizmet, mahalli bankalar ve öteki finansal kuruluşlarla ortaklık içinde çalışır, sadece Apple, belirli bir ülke için hizmetin fişini kolayca çekebilmelidir.

Rusya’da parasız iCloud hizmetlerini dönem dışı bırakın: Bu kulağa oldukça sert geliyor, sadece Apple, ABD hükümeti uygun düzenlemeleri yayınlarsa, belirli bölgelerde kendi iCloud hizmetini sakatlamaktan korkmuyor. Mesela şirket, kendi internet sayfasında iCloud parasız hizmetlerine Şimal Kore ve Suriye’de erişilemediğini belirtiyor. iCloud üstünde bazı engellemeler Kırım (Ukrayna), Küba ve İran’daki kullanıcılar tarafınca yaşanmaktadır.

iCloud’u kapatmak oldukça etkili bir adım olacaktır. Her yeni işletim sistemi sürümüyle Apple, kendi hizmetlerinden daha fazlasını buluta taşıyor. Son zamanlarda, sıhhat verileri, iCloud anahtarlığından bahsetmeden, iCloud vesilesiyle da senkronize edildi.

Rusya’dan geliştirici hesaplarını dondurun: Apple, Rusya’nın Kırım yarımadasını ilhak etmiş olduğu 2014 senesinde bu önlemi aslına bakarsanız uygulamıştı. Bölgedeki geliştiriciler artık mağazaya uygulama yükleyemedi ve tüm ödemeler donduruldu.

Oldukça kolay bir halde yapılabileceği, iki hafta ilkin Apple’ın Belarus’taki tüm geliştirici hesaplarını dondurduğu bildirilen bir vakayla kanıtlandı; kullanıcılar, hesaplarının “sınırı olan bir tarafla yada ABD Birleşik Devletleri hükümetinin birleştirilmiş tarama listesinden, başka bir hükümetin yaptırım listesinden yada kısıtlı bölgeler listesinden bir yada daha çok tarafla eşleştiğine” dair bir hata mesajı aldı.

Bazıları bunun öteki ülkelerdeki Rus uygulamalarına güvenen kullanıcıları etkileyeceğini söyleyebilir – ve bu doğru. Fakat kalpten, şu anda iPhone’unuzda kaç tane Rus uygulaması var?

Rus uygulama mağazasını kapatın: Rusya’da iCloud’u kapatmanın yanı sıra bu, ülkedeki tüm Apple cihazlarını sanal olarak kapatmanın etkili bir yolu olacaktır, bu sebeple hiçbir şey düzgüsel şekilde çalışmaz: uygulama güncellemesi yok, satın alma yada abonelik yok, yeni uygulama yok. Dağıtılmış olmayan uygulamalar için bir arka kapı olan Apple Configurator 2 bile, uygulamayı Mac App Store’dan indirmeniz gerektiğinden kapatılır.

Yukarıda özetlenen önlemler, donanımı değil, yalnızca dijital hizmetleri etkisinde bırakır; bu, Apple’ın isterse bunu oldukça kolay ve sorunsuz bir halde uygulayabileceği anlamına gelir. Şirket, hükümet kararnamelerini (kesinlikle yolda olan) beklemek zorunda kalmayacaktı.

Akıllı telefonlar – ve Apple’ın iPhone’ları bunların başlangıcında geliyor – tüm dünyada günlük yaşamı tanımlıyor. iPhone’ların muntazam emek harcamaması, muhtemelen herhangi bir sayıdaki finansal önlemden daha çok etkiye haiz olacaktır.

Ve bunun Rus nüfusunu da etkileyeceği mevzusunda derhal yorum yapmak isterseniz: evet, doğru, etkileyecek. Fakat gevşek bir halde Karl Jaspers’a dayanıyor Alman Suçu Sorusudirekt siyasal eylemde bulunmayı reddetseler bile, hepimiz hükümetinin eylemleri için siyasal bir mesuliyet üstlenir.

Bu yazı ilk olarak Macwelt’te gösterildi. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/apple-sanctions-against-russia-3813798/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...