Apple

Patron Şirketten Ayrılırken Apple Araba Projesi Tehlikede

Sorunlu projeye bir darbe daha, Apple Car ekibinin önemli bir üyesi şirketten ayrıldı. Son birkaç yıldır Özel Projeler Başkan Yardımcısı unvanını elinde bulunduran ve Apple’ın uzun zamandır beklenen otomobilinin gelişimini denetleyen Doug Field, Apple’dan ayrılarak ABD’li otomobil üreticisi Ford’a katıldı.

Ford, bir basın açıklamasında, Doug Field’ın otomotiv devine katıldığını ve doğrudan CEO’ya rapor veren ileri teknoloji ve gömülü sistemler sorumlusu olacağını duyurdu. Diğer şeylerin yanı sıra, kendi kendine sürüş sistemlerinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Field, “Ford’un elektrifikasyona, yazılıma ve dijital deneyimlere ve özerkliğe geçişe dayalı yeni nesil deneyimler sunmasına yardımcı olmak bir ayrıcalık olacak.” Dedi.

Field, kariyerine 1980’lerin sonlarında Ford’da geliştirici olarak başladı, bu yüzden bu bir tür eve dönüş olacak. Tesla’da da çalıştı.

Apple için bu büyük bir hayal kırıklığı: Bloomberg’s Mark Gürman Bunu “Apple’ın araba projesi için aksiliklerle dolu bir tarihteki en büyük gerileme” olarak nitelendiriyor. Apple’ın önümüzdeki üç ila dört yıl içinde bir araba piyasaya sürme ihtimalinin artık mevcut olmadığını da ekliyor.

AI şefi John Giannandrea, Apple Car projesinin bu yönünü yönetmeye devam edecek ve Apple Watch şefi Kevin Lynch, bazı yazılım öğelerini devraldı. Ancak bu yöneticilerden birinin nihayetinde projenin genel liderliğini üstlenip üstlenmeyeceği veya Apple’ın dışarıdan işe alıp almayacağı belli değil.

Apple Car ile ilgili hikayelerimizin şaşırtıcı bir kısmı, şirketin onu hayata geçirmekte yaşadığı zorluklarla ilgili – tüketici elektroniği endüstrisindeki nüfuzu, bu yeni girişimin kurulmasında herhangi bir buz kesmiyor gibi görünüyor. Örneğin, otomobil sektöründen ortaklar bulmakta zorlanıyor.

Ancak, MacRumors tarafından bildirilen – Apple’ın özel projeler ekibi için iki eski Mercedes mühendisini başarılı bir şekilde işe aldığına dair haberlerle birlikte, işler bu ay biraz daha iyiye gidiyordu. Mercedes’te iki mühendis, araçların seri üretimi, direksiyon, dinamikler, yazılım ve proje yönetimi gibi alanlara odaklandı.

Şirket ayrıca BMW kıdemli Ulrich Kranz ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazı diğer mühendisleri işe aldı. Ancak en son ayrılma, Apple’ın son zamanlarda kaydettiği tüm ilerlemeyi gölgede bırakıyor.

Apple Car haber merkezimizle Project Titan’ı etkileyen (ve bazen de rahatsız eden) tüm gelişmeleri yakalayın. İlginizi çekemeyecek kadar uzaktaysa ve gerçekçi olarak çok pahalıysa, en iyi Apple fırsatlarına yönelik kılavuzumuza göz atarak diğer öğeler için pazarlık yapın.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-car-boss-leaves-3808220/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...