Apple

Neden Tüm Apple Duyuruları Sanal Olmalı?

Bizi kandırdılar! Herkes Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Apple’ın bahar etkinliğine davet edilmeyi beklerken, Apple bunun yerine Haziran ayında WWDC 2021 tarihlerini açıkladı. Kafam karıştı.

Tarihler (7-11 Haziran) bir yana, büyük haber WWDC’nin yeniden sanal olacağı. 2020’de olduğu gibi, tamamen siber uzayda gerçekleşecek … ayrıca Apple Park’taki bazı çekici kayıt yerleri.

ABD’deki gidişat göz önüne alındığında, Apple’ın bu konuda fazla seçeneği yoktu. Biri, şirketin kararını isteksizce aldığından şüpheleniyor: Açıkça yerel işletmeler ve bir yıl daha yüz yüze atölye çalışmaları ve ağ oluşturma etkinliklerini kaçıracak geliştiriciler için yansımalar var.

Bu dezavantajları en aza indirmek istemiyorum. Ancak sanal bir olayın avantajlarının o kadar değerli olduğunu düşünüyorum ki, birkaç istisna dışında Apple’ın bundan sonra tüm duyurularını siber uzayda yapması gerekiyor. İşte nedeni.

Canlı etkinlikler çok uzun

Genel olarak teknoloji etkinlikleri, ister CEO’nun kendi sesinin sesini sevmesi, ister PR ekibinin gazetecilerin tutsak olduğu bir odadaki bilgileri ateşleme fırsatına direnememesi nedeniyle uzun soluklu olma eğilimindedir. Ancak Apple etkinlikleri, firmanın sayısız ortağının aşırı coşkulu alkışlar (birazdan döneceğim bir şey) ve sıkıcı sahne görünümleri için duraklamaları da hesaba katmalıdır. Bir e-posta olabilecek nihai toplantı.

Öte yandan video sunumları düzenleme, yeniden alma ve tam bir alkış eksikliği avantajına sahiptir. ekibi, Apple ilk kez sanal ortama geçtiğinde şaşkına döndü: Açılış konuşmasının geri kalanı nerede? Akşamın geri kalanında ne yapmalıyız? Sanal açılış, Apple’ı yüz yüze olayların yapamayacağı şekilde işleri sıkı ve tempolu tutmaya zorladı.

Canlı etkinlikler pahalıdır ve çevre için kötüdür

Daha önce sanal bir WWDC’nin San Jose’nin işletmeleri için, aksi takdirde gazeteci ve yazılım geliştiricilerini besleyen ve barındıran finansal sorunlara neden olacağından bahsetmiştim. (Geçen yıl Apple, yerel işletmelere bağış yapmayı taahhüt etti; bu yıl bir San Jose eğitim girişimini desteklemeyi seçiyor.) Duygusuz gibi görünmek istemiyorum ve bu, göz ardı etmememiz gereken bir faktör – kimse restoran istemiyor veya havayolları işsiz kalacak.

Ancak bu gelirin bedava olmadığını unutmamalıyız. Sonuçsuz gelmez. Ve 2021’de dünyanın dört bir yanına binlerce insanı çevrimiçi olarak da bulunan iki saatlik bir konuşmayı dinlemeye göndermeyi bıraksak daha iyi olacağını düşünüyorum.

Canlı etkinlikler çok hevesli

Tam açıklama: Ben İngilizim. Ve heyecanı şüpheli buluyorum.

Ancak ciddi bir kayda göre, gazeteciler hesap vermeleri gereken bir şirket için tezahürat yapmamalı. Ve boğmaca, utanmaya değer ve zaman alıcı olmasının yanı sıra, iktidara söylenen gerçeğin sesi değildir. Odadaki gazetecilerin profesyonel olmadığını söylemiyorum, ancak Apple odayı kendi hevesli insanlarıyla dolduruyor ve odanın yarısı alkışlarken diğerleri katılmaya meyilli ve tüm neşenin hepsini sallamaması zor. ilan edilecek her neyse ilk izlenimler.

Canlı etkinlikler sürprizlerin üstesinden gelmeyi zorlaştırır

Yüz yüze bir konferans düzenlemek, WWDC’nin veya iPhone’un ortaya çıkardığı boyutta bir lojistik kabus olmalıdır – bir video sunumunun çevrimiçi olarak yayınlanmasından çok daha fazla ileriye dönük planlama gerektirir. Ve bu, bir şirketin sanala geçtiğinizde geçerli olmayan sürprizler yapma becerisine sınırlar getirir.

En temel düzeyde, sanal bir olayı kısa sürede bir araya getirebilir veya bir ürün nihayet kalite güvencesi yoluyla başarırsa veya düzenleyici onay alırsa sonunda bir şeyi birleştirebilirsiniz; Bunu 5.000 kişinin önünde yapmak istiyorsanız, bunun haftalar önceden olduğunu bilmeniz gerekir, herkesin deneyebileceği kadar uygulamalı numune üretip göndermekten bahsetmeye gerek bile yok. Bu, sızıntılar için çok fazla fırsat.

Ancak WWDC 2021’de Tim Cook, video açılış konuşması sırasında cebinden rasgele bir AirTag çıkarabilir ve kimsenin bunu görmemesi için iyi bir şans var. (Bu makaleyi okuyanlar hariç.)

Sanal etkinlikler daha kapsayıcıdır …

2013’te WWDC biletleri tükendi iki dakikave kaçıran birçok geliştirici mutlu olmaktan çok uzaktı. Bu yüzden 2014’te Apple, on milyonları bulan bir topluluğa 5.000 biletin tahsis edilmesi kadar adil olan bilet piyangosunu tanıttı.

Ancak 2020’de zorunlu olarak tamamen adaletliydi. Kimse katılamadı, bu da her geliştiricinin tam olarak aynı çevrimiçi etkinlik ve eğitim sistemine erişimi olduğu anlamına geliyordu. Bu, orada olmakla aynı şey değil – ve bir sonraki bölümde buna geleceğim – ancak hiç kimsenin katılamaması, Apple’ı çevrimiçi yöntemlerini yenilemeye ve bunları herkes için olabildiğince etkili hale getirmeye zorladı.

Bu yıl şirket, “çevrimiçi oturumlar, teknik rehberlik sunan 1: 1 laboratuvarlar ve geliştiricilerin en yeni çerçeveler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmek için Apple mühendisleri ve tasarımcıları ile etkileşimde bulunmaları için yeni yollar” vaat ediyor. Belki bu kaynakları yine de geliştirebilirdi, ancak biri ikinci yıl boyunca sanallaştırmanın zorunlu sınırlarının bir teşvik görevi gördüğünden şüpheleniyor.

… ancak WWDC’nin geliştirici etkinlikleri istisnadır

Bir imtiyazla bitireceğim: WWDC yapar bir basın olayından daha fazlası olduğu için sanal olmaktan bir şey kaybetmek. Aynı zamanda, normalde haftayı atölyelerde ve partilerde öğrenerek ve ağ kurarak geçiren yazılım geliştiricileri için bir buluşma. Apple’ın bu işi çevrimiçi yapma zorluğunu ciddiye aldığına sevindim, ancak aynı olmayacak – olamaz -.

Bu nedenle, WWDC 2022’nin yüz yüze bir etkinlik olmasını içtenlikle umuyorum (buna uygun sağlam bir çevrimiçi bileşen olduğu sürece). Apple’ın, doğrudan ürün duyuruları olan diğer etkinliklerinin sanal kalmasına izin vermesini diliyorum. Çünkü iyi çalışabilecekleri gösterildi ve bir ömür boyu yetecek kadar çığlık duydum.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-announcements-virtual-3803329/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...