mac

M1 Mac’ler Apple’ın Thunderbolt Ekranında Hataya Neden Oluyor

Apple, 2011 yılında 27 inç Thunderbolt ekranı satmaya başladı ve ardından 2016’da satıştan kaldırdı, ancak zarif alüminyum monitör hala Apple hayranları arasında popüler ve birçok ofiste kullanılıyor. Ebay’de bugün bile yüksek fiyatlara ulaşıyor.

Apple’ın Thunderbolt 2 – Thunderbolt 3 adaptörü ile Intel Mac’ler ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ne yazık ki, kullanımdan kaldırılan monitörü M1 Mac’lerle kullanırken bir sorun var.

Apple’ın Thunderbolt ekranı neden M1 Mac’lerle çalışmıyor?

Yeni bir M1 Mac ile eski bir Thunderbolt Ekranı (veya daha eski LED Sinema Ekranı) kullanmaya çalışanlar bir hata bildiriyor: ekranın sağ üst köşesinde görülebilen birkaç pikselden oluşan bir çizgi. Bazıları sorunu, bazen TV kayıtları sırasında görülebilen örnekleme boşluğu gibi tanımlıyor.

Görünürlük duvar kağıdına bağlı olsa da, çok sayıda video ve ekran görüntüsü bu piksellerin neredeyse her zaman ekranda aynı konumda göründüğünü gösterir. Apple Toplulukları hakkında kullanıcı raporları vardır ve Makrolar forumları.

Bu, ekranı kullanılamaz hale getirmeyecek küçük bir sorun gibi görünüyor. Ancak pikseller yanıp söner ve hatayı kaydettiğinizde bu çok can sıkıcı olabilir.

Nedeni açıklanmadı, ancak hatanın doğası, Apple M1 Mac’lerin yeni grafik kartıyla monitörün uyumluluk sorunu olduğunu gösteriyor. Sonuçta, eski Mac’ler etkilenmez.

Kabloları ve adaptörleri değiştirmek yardımcı olmaz ve en son üretici yazılımının yüklenmesi de yardımcı olmaz.

Raporlara göre, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro dahil olmak üzere tüm M1 serisi Mac’ler etkileniyor.

Apple bu konuda ne yapıyor?

Birçok kullanıcı, Apple’ın sorunu bir sistem güncellemesiyle çözeceğini ummuştu. macOS sürümlerindeki güncellemeler harici monitörlerle ilgili bazı uyumluluk sorunlarını çözdüğü için bunun olabileceğine dair bir umut var.

Ancak, Apple’ın Thunderbolt Display’i en son satmasının ve şirketin onu Temmuz 2021’de Vintage listesine taşımasının üzerinden yedi yıldan fazla zaman geçtiği için Apple’ın hatayı gidermekle ilgilenmesi pek olası görünmüyor. Vintage olarak sınıflandırılmak, Apple’ın şu anlama gelir: tamir edilmesi gerekiyorsa artık yedek parça tedarik etmeyecek ve şirket işletim sistemi desteği vaat etmiyor.

Şu ana kadar Apple’dan herhangi bir açıklama gelmedi ve özellikle Apple’ın 2022’de piyasaya sürmek için daha ucuz bir ekran üzerinde çalıştığına dair söylentiler doğruysa, artık ekranları desteklemeyen grafik hatalarının şirket tarafından yüksek bir öncelik olarak görülmediğini tahmin ediyoruz.

Bunu akılda tutarak, şu anda kullanılmış bir Thunderbolt ekranı satın almamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Neden ikinci el bir Mac almamalısınız ve Mac’ler ne kadar dayanır?

Macwelt hakkındaki bir makaleye dayanmaktadır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/m1-macs-thunderbolt-display-3812482/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...